Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Středoškoláci v Brně stávkovali za lepší klima a snížení emisí

 
pátek, 24. května 2019, 17:25

Asi 500 středoškolských studentů dnes na Dominikánském náměstí v Brně stávkovalo za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. ČTK to za pořadatele řekla Lucie Smolková. Akce se konala i v jiných městech. Studenti po vládních představitelích požadují řešení klimatické krize. Podobná akce se v Brně uskutečnila i počátkem května.

"Chceme upozornit na změny klimatu a získat tomuto tématu adekvátní pozornost. Především chceme zvýšit tlak na vládní představitele. Požadujeme, aby urychleně přistoupili k řešené této závažné krize, představili ambiciózní návrhy k řešení a co nejdříve je aplikovali v praxi," uvedla dnes v proslovu na náměstí Smolková.

Studenti přišli na Dominikánském náměstí stávkovat místo školy a s sebou si přinesli různé transparenty, na kterých například stálo: "Dnes nejsme ve škole, jsme tady proto, abychom upozornili na klimatickou krizi, která ohrožuje budoucnost naši i příští" nebo "Vzdělání je důležité, ale klimatická krize je důležitější". Nechyběly jim ani grafy emisí oxidu uhličitého v Česku nebo graf oteplování planety.

Studenti pochodovali k Denisovým sadům a zpět

Studenti se také vydali na průvod městem, z Dominikánského náměstí šli na Zelný trh a poté přes Denisovy sady zpět na Dominikánské náměstí.

 

Stávka za klima je podle Smolkové vypsaná celosvětově a zapojí se do ní přes 140 zemí světa. Globální hnutí Fridays for Future ji dnes uspořádalo asi v 15 městech ČR.

Inspirací středoškolákům po celém světe je šestnáctiletá švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová, která na problematiku nějakou dobu poukazuje. Cestuje po světě a zdůrazňuje problémy, které může neaktivita a nezájem o planetu zapříčinit.

hor ktp

Napsal(a) ČTK | Foto Šárka Motyčková
 


 

Kam dál?

V obci na Hodonínsku se střílelo. Útočník se zabarikádoval v domě, na...

pátek, 24. května 2019, 10:44

V Dražůvkách na Hodonínsku se dnes střílelo, pravděpodobný pachatel je zabarikádovaný v domě. Na místě je zásahová...

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista...

pátek, 24. května 2019, 10:36

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče....

Na jižní Moravě žije rok od roku více cizinců. Jejich počet se za...

pátek, 24. května 2019, 10:14

Počet cizinců trvale žijících na území jižní Moravy se meziročně opět zvedl. V Jihomoravském kraji žilo na konci...

Dnes ráno zemřel básník a hudebník Jaroslav Erik Frič

pátek, 24. května 2019, 08:52

Časně nad ránem v pátek 24. května naposledy vydechl významný brněnský disident, básník, hudebník a organizátor...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.