Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě žije rok od roku více cizinců. Jejich počet se za poslední rok zvedl o několik tisíc

 
pátek, 24. května 2019, 10:14

Počet cizinců trvale žijících na území jižní Moravy se meziročně opět zvedl. V Jihomoravském kraji žilo na konci minulého roku 50 351 cizinců, tedy o 3777 více než v roce předchozím. Cizinci tvoří na jižní Moravě 4 % obyvatelstva, nejvíce z nich bydlí v Brně. Většina je ze Slovenska, Ukrajiny a Vietnamu. Počet cizinců v kraji se zvyšuje každoročně, výjimku tvořily roky 2000 a 2010.

Dlouhodobě převažují muži

Na jižní Moravě žije více mužů (28 683)  než žen (21 668) z ciziny. Podíl mužů mezi cizinci sice dlouhodobě převyšuje podíl žen, ale postupně klesá. V roce 2009 bylo mezi cizinci v kraji 61,0 % mužů, v roce 2018 jejich podíl poklesl na 57,0 %.

Slováci, Ukrajinci, Vietnamci

Z hlediska státní příslušnosti žije na Moravě nejvíce Slováků (12 887 lidí, tj. 25,6 % celku), Ukrajinců (11 761, tj. 23,4 % z celkového počtu) a Vietnamců (4 812, tj. 9,6 % z celku). 42,2 % lidí je ze zemí Evropské unie (EU28) a 57,8 % ze zemí ostaních.

Nejvíce tradičně Brno, nejméně Vyškov

Z okresů Jihomoravského kraje žije nejvíce cizinců v Brně-městě. Ještě před 20 lety to byla necelá polovina z celkového počtu cizinců v kraji (48,3 %), v letech 2013 až 2018 podíl cizinců žijících v Brně již přesáhl 60 % z celkového počtu cizinců v kraji (63,2 % na konci roku 2018).

Ale zatímco v Brně-městě se počet cizinců v roce 2018 proti roku 1999 více než ztrojnásobil, v okrese Hodonín jejich počet vzrostl jen přibližně o desetinu (o 256 lidí, tj. o 10,8 %). Nejméně cizinců bylo na konci roku 2018 evidováno v okrese Vyškov, a to 1 845.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
 


 

Kam dál?

Dnes ráno zemřel básník a hudebník Jaroslav Erik Frič

pátek, 24. května 2019, 08:52

Časně nad ránem v pátek 24. května naposledy vydechl významný brněnský disident, básník, hudebník a organizátor...

Na brněnské Vyšší odborné škole se chystá stěhování, studenti a...

čtvrtek, 23. května 2019, 21:00

Přes tisíc podpisů nasbírali v petici studenti a učitelé Vyšší odborné školy Brno ve snaze zabránit plánu vedení školy...

Mladé ženě přestal v dešti fungovat elektrický vozík. Uvízla pod...

čtvrtek, 23. května 2019, 19:16

Velmi nepříjemné chvilky musela prožít mladá žena na elektrickém invalidním vozíku. Ten jí totiž ve středu večer po...

Když se sny stávají skutečností. Narodila se nám láska na celý život,...

čtvrtek, 23. května 2019, 17:00

Mít vlastní dítě je přáním snad každé ženy. Ne všem se však tato touha daří naplnit hned. I když se s partnerem snaží,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.