Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnský střed kvůli suchu omezí sekání trávníků v parcích

 
pondělí, 20. května 2019, 11:58

Městská část Brno-střed se chystá zavést opatření bojující se suchem a klimatickou změnou. Chystá se například změnit způsob sekání trávy v parcích.

Brno-střed obhospodařuje celkem 75 hektarů zelených ploch v centru města. „Vzhledem ke klimatickým extrémům posledních let věnuje zvýšenou pozornost udržení kvality travnatých ploch i v době, která jim nesvědčí. Již v minulých letech upravila zavedené pracovní postupy úpravy trávníků a v letošním roce bude v případě aktuální potřeby reagovat," uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Pod brněnský střed spadají jak velké travnaté plochy, například v parku na Moraváku, u Koliště pod Janáčkovým divadlem, v Björnsonově sadu, na Kraví hoře, při Bakalově nábřeží nebo u Anthroposu, tak i o menší travnaté plochy, třeba mezi bytovými domy na ulicích Veletržní, Úvoz, Tučkova, uprostřed Konečného náměstí nebo na sídlišti ve Štýřicích.

Omezení frekvence a výšky pokosu

Současné klimatické podmínky včetně vlivu globálního oteplování vedou ke změně přístupu k péči o travnaté plochy ve městě. Trendem posledních let je tak omezení pokosů trávníků v závislosti na aktuálním stavu porostu. Není-li tráva dostatečně vzrostlá, neseče se. Město pak chce také nechat sekat trávníky v takové výšce, která zasáhne pouze vzrostlé plevele a samotnou trávu ponechá bez zásahu, aby se omezilo vysušování travního drnu.

„Letos jsme první jarní sečení trávy zahájili později a některé lokality posečeny nebyly vůbec nebo byly posečeny pouze do výše vzrostlého plevelu. Tento režim používáme na všech travnatých plochách, které máme ve správě, vyjma parků v historickém centru Brna, konkrétně na Moravském náměstí, Rooseveltově, v parku Koliště pod Janáčkovým divadlem a na Komenského náměstí,“ upřesnil místostarosta této městské části  Martin Landa.

Mozaikové sečení posiluje odolnost trávníků

Jinou variantou je takzvané mozaikové sečení, které dovolí na vybraných místech vykvést rostlinám, čímž se trávníky stávají odolnějšími a slouží i jako potrava pro hmyz. Mozaikové sečení městská část provádí od loňského roku například před BVV, v Björnsonově sadu, na Kraví hoře, Žlutém kopci a na některých plochách ve Štýřicích. Letos bude rozšířeno i na další plochy, třeba při ulici Barvičově a ve Štýřicích.

Většinu velkých travnatých ploch v centru Brna nejde podle městské části zavlažovat, aniž by se plýtvalo pitnou vodoou. Jedinou cestou, jak udržet parky přes celé léto alespoň trochu zelené, jsou právě opatření proti nadbytečnému sekání trávy.

„I přes tato opatření jsou však některé plochy, které jsou navíc návštěvnicky velmi exponované, během mnoha tropických dní posledních let postiženy usycháním travního porostu. Na takových místech se jej snažíme obnovovat," dodala Dobešová.

Podle Landy se Brno-střed snaží o nalezení kompromisu mezi péčí o přírodu a požadavkům obyvatel. „Důležitá je ochrana přirozeného prostředí pro drobný hmyz. Je však složité vyjít vstříc všem požadavkům, během sezony se totiž setkáváme velmi často i se stížnostmi, že necháváme trávu přerůst, občané se dožadují velmi krátkého pokosu“, uzavřel Landa.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Dopravní podnik podepsal smlouvu s odboráři. Mzdy porostou o pět...

pondělí, 20. května 2019, 09:56

Vedení Dopravního podniku města Brna spolu se zástupci odborářů podepsali na konci minulého týdne novou kolektivní...

Českem projedou jednotky NATO. Armádní konvoj pojede i přes jižní...

pondělí, 20. května 2019, 09:38

Vojenská technika spojenců z NATO přejede na konci května přes území České republiky. Příslušníci 15. ženijního praporu...

Česko by mělo povolit manželství homosexuálních párů, myslí si...

neděle, 19. května 2019, 22:01

Ombudsmanka Anna Šabatová podporuje uzavírání manželství párů stejného pohlaví a doporučuje Sněmovně, aby zvážila...

Alšova jihočeská galerie zve na výstavy a muzejní noc

neděle, 19. května 2019, 20:50

Podivuhodné stroje a vynálezy… Téma, jež bude provázet výstavní sezónu v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, pobočce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.