Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podnik podepsal smlouvu s odboráři. Mzdy porostou o pět procent, zaměstnanci dostanou více stravenek

 
pondělí, 20. května 2019, 09:56

Vedení Dopravního podniku města Brna spolu se zástupci odborářů podepsali na konci minulého týdne novou kolektivní smlouvu. Zaměstnancům podniku zaručuje nárůst mezd, navýšení příspěvku na stravu a sloučení tarifních skupin u řidičů. Nová smlouva bude platit do 30. dubna 2021.

„Jsem rád, že jsme po dlouhých jednáních našli shodu, která je přijatelná pro obě strany. Našim zaměstnancům zaručuje nárůst v oblasti mezd nejen v letošním roce, ale i v příštím,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Mzdy porostou o 5%. Zvýší se příspěvky na stravu

Kolektivní smlouva, kterou v pátek 17. května obě strany stvrdily svými podpisy, zajistí všem zaměstnancům nárůst tarifních mezd a smluvních mezd o 5 %. Ze smlouvy také vyplývá nárok většího počtu zaměstnanců na externí stravenky – nově je dostanou všichni řidiči za každou směnu a vybraní zaměstnanci v dělnických profesích na 50 % směn v měsíci. Hodnota stravenky byla stanovena na 80 Kč.

„Pozitivně hodnotím, že se nám podařilo prosadit sloučení prvních dvou tarifních skupin, což zaručí rychlejší navýšení mezd u začínajících řidičů,“ dodal Havránek. Nová kolektivní smlouva zaručuje navýšení mezd i v příštím roce. Od 1. května 2020 vzrostou tarifní mzdy i objem smluvních mezd nejméně o inflaci.

Speciální příplatek pro řidiče trolejbusů

Mimo kolektivní smlouvu Dopravní podnik města Brna přidá řidičům trolejbusové trakce 10 Kč na hodinu. „Toto opatření platí taktéž od 1. května 2019. Na řidiče trolejbusu jsou kladeny větší nároky z hlediska odbornosti a o tuto trakci je proto nejmenší zájem. Touto cestou bychom chtěli jejich práci ocenit a motivovat nové řidiče,“ vysvětlil provozní ředitel Jan Seitl.

Zvýšení odměn si DPMB může dovolit díky podpoře města

Dopravní podnik města Brna hospodaří s ročním obratem převyšujícím 3 mld. Kč. Výnos z jízdného tvoří necelou miliardu. Podnik v roce 2019 čerpá od statutárního města Brna kompenzaci ve výši necelých dvou miliard Kč. Navýšení nákladů vyplývající z nové kolektivní smlouvy znamená pro podnik v letošním roce výdaj 75 miliónů Kč a v roce 2020 dalších 110 miliónů Kč.

„Díky podpoře vedení města Brna můžeme letos našim zaměstnancům opět navýšit mzdy. V situaci, kdy tržby stagnují a náklady rostou, pevně doufám, že se nám podaří tuto linii udržet a pokračovat v ní i v příštím roce,“ řekl Havránek.

Brno na provoz MHD na svém území přispívá výrazným způsobem. „S ohledem na zvyšující se náklady předpokládám, že výše kompenzace pro rok 2020 přesáhne dvě miliardy korun,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Českem projedou jednotky NATO. Armádní konvoj pojede i přes jižní...

pondělí, 20. května 2019, 09:38

Vojenská technika spojenců z NATO přejede na konci května přes území České republiky. Příslušníci 15. ženijního praporu...

Česko by mělo povolit manželství homosexuálních párů, myslí si...

neděle, 19. května 2019, 22:01

Ombudsmanka Anna Šabatová podporuje uzavírání manželství párů stejného pohlaví a doporučuje Sněmovně, aby zvážila...

Alšova jihočeská galerie zve na výstavy a muzejní noc

neděle, 19. května 2019, 20:50

Podivuhodné stroje a vynálezy… Téma, jež bude provázet výstavní sezónu v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, pobočce...

Na co si dát pozor při plánování dovolené?

neděle, 19. května 2019, 13:34

Plánování dovolené s sebou přináší otázku, jestli využít služeb profesionálů, nebo cestovat na vlastní pěst. Před...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.