Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podnik podepsal smlouvu s odboráři. Mzdy porostou o pět procent, zaměstnanci dostanou více stravenek

 
pondělí, 20. května 2019, 09:56

Vedení Dopravního podniku města Brna spolu se zástupci odborářů podepsali na konci minulého týdne novou kolektivní smlouvu. Zaměstnancům podniku zaručuje nárůst mezd, navýšení příspěvku na stravu a sloučení tarifních skupin u řidičů. Nová smlouva bude platit do 30. dubna 2021.

„Jsem rád, že jsme po dlouhých jednáních našli shodu, která je přijatelná pro obě strany. Našim zaměstnancům zaručuje nárůst v oblasti mezd nejen v letošním roce, ale i v příštím,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Mzdy porostou o 5%. Zvýší se příspěvky na stravu

Kolektivní smlouva, kterou v pátek 17. května obě strany stvrdily svými podpisy, zajistí všem zaměstnancům nárůst tarifních mezd a smluvních mezd o 5 %. Ze smlouvy také vyplývá nárok většího počtu zaměstnanců na externí stravenky – nově je dostanou všichni řidiči za každou směnu a vybraní zaměstnanci v dělnických profesích na 50 % směn v měsíci. Hodnota stravenky byla stanovena na 80 Kč.

„Pozitivně hodnotím, že se nám podařilo prosadit sloučení prvních dvou tarifních skupin, což zaručí rychlejší navýšení mezd u začínajících řidičů,“ dodal Havránek. Nová kolektivní smlouva zaručuje navýšení mezd i v příštím roce. Od 1. května 2020 vzrostou tarifní mzdy i objem smluvních mezd nejméně o inflaci.

Speciální příplatek pro řidiče trolejbusů

Mimo kolektivní smlouvu Dopravní podnik města Brna přidá řidičům trolejbusové trakce 10 Kč na hodinu. „Toto opatření platí taktéž od 1. května 2019. Na řidiče trolejbusu jsou kladeny větší nároky z hlediska odbornosti a o tuto trakci je proto nejmenší zájem. Touto cestou bychom chtěli jejich práci ocenit a motivovat nové řidiče,“ vysvětlil provozní ředitel Jan Seitl.

Zvýšení odměn si DPMB může dovolit díky podpoře města

Dopravní podnik města Brna hospodaří s ročním obratem převyšujícím 3 mld. Kč. Výnos z jízdného tvoří necelou miliardu. Podnik v roce 2019 čerpá od statutárního města Brna kompenzaci ve výši necelých dvou miliard Kč. Navýšení nákladů vyplývající z nové kolektivní smlouvy znamená pro podnik v letošním roce výdaj 75 miliónů Kč a v roce 2020 dalších 110 miliónů Kč.

„Díky podpoře vedení města Brna můžeme letos našim zaměstnancům opět navýšit mzdy. V situaci, kdy tržby stagnují a náklady rostou, pevně doufám, že se nám podaří tuto linii udržet a pokračovat v ní i v příštím roce,“ řekl Havránek.

Brno na provoz MHD na svém území přispívá výrazným způsobem. „S ohledem na zvyšující se náklady předpokládám, že výše kompenzace pro rok 2020 přesáhne dvě miliardy korun,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Českem projedou jednotky NATO. Armádní konvoj pojede i přes jižní...

pondělí, 20. května 2019, 09:38

Vojenská technika spojenců z NATO přejede na konci května přes území České republiky. Příslušníci 15. ženijního praporu...

Česko by mělo povolit manželství homosexuálních párů, myslí si...

neděle, 19. května 2019, 22:01

Ombudsmanka Anna Šabatová podporuje uzavírání manželství párů stejného pohlaví a doporučuje Sněmovně, aby zvážila...

Alšova jihočeská galerie zve na výstavy a muzejní noc

neděle, 19. května 2019, 20:50

Podivuhodné stroje a vynálezy… Téma, jež bude provázet výstavní sezónu v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, pobočce...

Na co si dát pozor při plánování dovolené?

neděle, 19. května 2019, 13:34

Plánování dovolené s sebou přináší otázku, jestli využít služeb profesionálů, nebo cestovat na vlastní pěst. Před...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Krach Thomas Cook je celosvětové největší úpadek CK

Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook, který je dosud největším případem úpadku cestovní kanceláře, bude mít podstatný dopad na trh pojištění CK proti úpadku, skončí-li v krachu i německá část firmy, případně některé další dceřiné společnosti. Novinářům to dnes řekl ředitel péče o klienty makléřské společnosti Renomia Matyáš Charvát.

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.