Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská muzea otevřela na noc brány návštěvníkům

 
neděle, 19. května 2019, 12:27

Galerie a muzea v Brně se v sobotu v podvečer zájemcům otevřela na noc. Do 15. ročníku Brněnské muzejní noci se zapojilo kolem 30 institucí. Lidé se mohli dostat na jinak nepřístupná místa a v netradiční dobu. O prohlídky je opět značný zájem, velká fronta lidí se utvořila například před Místodržitelským palácem.

Pořadatelé pro návštěvníky otevřeli čtyři desítky budov, do akce se zapojily jak malé, tak velké kulturní instituce. Vstup je pro návštěvníky zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. Mezi každoročně nejnavštěvovanější místa patří například Moravské zemské muzeum, které zájemce zve do pavilonu Anthropos na výstavu Okouzleni Afrikou. „Do půlnoci si lidé mohou vyrobit africkou masku. V pavilonu budou také hrát africké kapely, nebudou chybět čajové speciality a tradiční vodní dýmky," uvedla už dříve za muzeum Barbora Javorová.

Baron Trenck a Žalář národů

Na Špilberku v Muzeu města Brna si návštěvníci zase připomínají nejslavnější brněnské vězně. Právě letos uplyne 270 let od úmrtí barona Františka Trencka, který byl také vězněn ve špilberských kasematách. Osudy vězňů návštěvníci odhalí ve vědomostních kvízech a v expozici Žalář národů.

Značný zájem byl od zahájení akce například o Místodržitelský palác na Moravském náměstí. Na návštěvníky čekala komentovaná prohlídka prostor bývalého barokního kláštera i podzemí. „Hned od začátku se tady utvořila obrovská fronta přes celou dvoranu, zájem je nadstandardní. Ostatně jako i v předchozích letech. Lidé se rádi podívají do míst, kam se běžně nedostanou," řekla  mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Zájemci mohou navštívit například i Pražákův palác v Husově ulici, kde pořadatelé nachystali šifrovací hru nebo komentovanou prohlídku. Na večerní či noční Brno se lidé mohou podívat z věže Staré radnice nebo navštívit labyrint pod Zelným trhem.

Muzejní noc i mimo Brno

Letos si atmosféru nočních muzeí užijí nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších jihomoravských měst, v noci pro ně bude zajištěna doprava. Z hlavního nádraží vyjedou speciální noční linky například do Adamova, Blanska, Křtin, Znojma nebo Břeclavi. Autobusy budou vyjíždět půl hodiny po půlnoci, jízdné bude za běžnou cenu.

Muzejní noc se koná k oslavě Mezinárodního dne muzeí, který připadá na 18. květen. Poprvé se akce uskutečnila v roce 1997 v Berlíně. V Brně se akce koná od roku 2005. Minulý rok ji navštívilo kolem 90.000 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, TIC Brno
 


 

Kam dál?

FOTO: Milovníci burgerů mají v Brně svátek. Vaňkovka po celý víkend...

sobota, 18. května 2019, 14:28

Pokud máte rádi burgery, rozhodně byste tento víkend neměli minout brněnskou Galerii Vaňkovka. Od pátku do neděle totiž...

České dráhy mají nová propagační lízátka. Jejich tvar baví český...

sobota, 18. května 2019, 12:45

Když České dráhy pustily do světa nová propagační lízátka, asi nečekaly, že vyvolají tak velký ohlas. Mnozí spekulují...

Brněnská konference Women in Tech letos přivítá talentované IT ženy z...

pátek, 17. května 2019, 18:15

Druhý ročník úspěšné konference Women in Tech organizovaný společností Kiwi.com i tentokrát představí inspirativní...

I ošklivá zelenina má šanci! Paběrkování po brněnsku zachrání ročně...

pátek, 17. května 2019, 14:10

Kedlubna nakřivo nebo malé zelí. Obchody je nechtějí, přestože se tyto plodiny dají ještě využít. Potravinová banka pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.