Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zastupitelé města schválili omezení hudby v Bajkazylu na Dornychu. Vyhláška si přitom protiřečí

 
čtvrtek, 16. května 2019, 18:16

Na "střeše" železniční viadukt, koleje a brněnské hlavní nádraží. Přede dveřmi dost možná nejvytíženější několikaproudová silnice na jižní Moravě. Míru hluku z hudebního klub Bajkazyl na Dornychu přesto tento týden řešilo brněnské zastupitelstvo. Problém stihli na zasedání zastupitelé vyřešit zhruba za patnáct minut. Výsledkem je vyhláška, podle které nesmí žádné pohostinské zařízení na přesně specifikovaných dvou stech metrech Dornychu po půlnoci pořádat hudební produkci. Či možná do půlnoci. Usnesení města si totiž rozporuje, upozorňují Piráti.

Na brněnském zastupitelstvu bylo tento týden pořádně rušno. V úterý 14. května přišly do jednacího sálu desítky lidí protestovat proti škrtům v sociálních projektech na zabydlování rodin v nouzi a lidí bez domova. Hlasování o podobě projektů bylo nakonec odloženo na červen. Ještě před přestávkou však stihli zastupitelé vyřešit další bod jednání - hudební produkci na Dornychu.

Koncerty v odhlučněných prostorách pod vlakovým nádražím prý ruší noční klid

Před zastupitelstvem stanul jeden z obyvatel Dornychu. Upozorňoval na údajné neustálé rušení nočního klidu a do rána trvající hudební produkci klubu Bajkazyl. Ten přitom leží pod hlavním nádražím u frekventované křižovatky ulic Dornych, Křenová a Koliště, tedy v místě, kde se po většinu dne koncentruje vysoký dopravní hluk.

Provozovatelé Bajkazylu koncerty a různé akcí spojené s hudbou pravidelně pořádají, rušení nočního klidu však odmítají. „Při kolaudaci byla provedena hluková měření, která prokázala, že hlukové limity splňujeme a noční klid nerušíme. I přes to jsme jako vstřícný krok investovali do dalšího odhlučnění koncertního sálu," uvedl za kolektiv Bajkazylu Jiří Píza.

Komunikace se stěžovateli se začala přiostřovat

Se stěžovateli prý komunikovali od začátku. A to jak e-mailem, tak při osobních setkáních. „Snažili jsme se řešit věc konstruktivně a vstřícně. Komunikaci jsme ale přerušili při stupňující se verbální vulgaritě stěžovatelů na účet našich zákazníků, kamarádů i nás," dodal Píza. 

K tématu se ve čtvrtek odpoledne vyjádřil i bývalý zastupitel brněnského středu Martin Freund (Žít Brno). Na svém facebookovém profilu pak zveřejnil i znění několika zpráv od stěžovatelky údajně adresovaným provozovatelům Bajkazylu:
 

"Vazena, prezetujete se za bajkazyl dornych, stydte se!!!!! Dnes tu byl bordel jak v tanku, co to vy vlastne zastresujete, nestydite se, neziskovka takhle nevypada, co to tu vy vlastne na tom nadrazi provozujete? Uz tu byl jeden bordel, ale ten si to uvedomil, hudba skoncila, ale to co tu provozujete vy s tema zhulenymi a nadrogovanimi exemplari to nema obdobu, jestlil tohleto neskonci, tak se vam postarame o jinou vec a verte, ze skoncite!!! Vy nas tu slusne lidi nebudete sikanovat, to tedy ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Takze vezena, ze soboty na nedeli bordel znovu 10 krat minimalne volana policie jak CR tak mestska, fuck off s vasim obcanskym sdruzenim, teda Crankazyl, z ktereho prudite alkohol , do pajzlu bajkazyl a ti divni lidi, kteri se tam vyskytuji, co nam potvrdila i policie, se pohybujete
na velmi tenkem lede. Tady je to na trestne oznameni, to si piste, vy ktera jste hrda, skoncite jak ti vasi nilzkoprahovi!!!!! 

 

 

 

 Musíme chránit místní obyvatele, prohlásil náměstek

Při projednávání vyhlášky omezující hudební produkci na Dornychu prohlásil náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS), že by mělo město bránit občany, kteří řádně platí nájem a zaslouží si v noci klid. „Kdo mě zná, ví, že jsem svobodomyslný člověk, co má rád zábavu. My se však musíme postarat o klid těch lidí, kteří řádně platí nájem, žijí slušně a v noci je někdo ruší," uvedl Kerndl, jenž hlasování inicioval. 

Návrh omezující produkci v Bajkazylu nakonec i přes nesouhlas koaličních Pirátů prošel. „Z hlasování nejsem šťastný, snažil jsem se udělat maximum pro získání dostatečného počtu hlasů pro mírnější variantu napříč zastupitelskými kluby, bohužel se to nepovedlo," uvedl po hlasování radní pro kulturu Marek Fišer (nestr. za Piráty).

Vyhláška města se nedá vyložit jednoznačně, říkají Piráti

Náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) přitom ihned po odhlasování upozornil na rozporuplnost vyhlášky. „Chtěli jsme se bodem zabývat znovu, aby v tom bylo jasno, ale už nebyla vůle se tím znova zabývat. Podle nás je usnesení v jiném duchu než samotná příloha vyhlášky," vysvětlil Fišer.

Piráti poukazují na skutečnost, že usnesení zastupitelstva hovoří o omezení produkce od pondělí do neděle od 10:00 do 24:00 a příloha naopak o povolení produkce mezi desátou a dvacátou čtvrtou hodinou.

„Uvidíme jakým způsobem bude toto vymáháno v praxi. Každopádně je obecně nešťastné řešit na nějaká omezení produkce uvnitř klubu, navíc když je klub odhlučněný. To nedává smysl. Hluk, který může vznikat díky pohybu lidí před klubem lze řešit i pomocí zákona o nočním klidu. Není potřeba jiných vyhlášek či nařízení. Budu se snažit získat podporu pro revokaci," dodal Fišer.

Podle něj je celá situace špatně i z hlediska principu, protože vyhláška omezuje hudební produkci uvnitř klubu. „Otevřela se tím trošku Pandořina skříňka, protože teď by mohli jednotlivci chodit a začít si stěžovat na další ulice, takže to může vyvolat lavinovou reakci," uzavřel Fišer.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Bajkazyl Brno
 


 

Kam dál?

Náš přístup ke konopí se musí změnit, prohibice je neudržitelná,...

čtvrtek, 16. května 2019, 14:37

Česká republika by měla změnit svůj přístup ke konopí. Úplná prohibice je totiž neudržitelná. Na tomto závěru se shodli...

Branky Body Brno! Na Špilberku je ode dneška k vidění největší...

čtvrtek, 16. května 2019, 12:36

Muzeum města Brna na hradě Špilberku tento týden zahájilo největší výstavu letošního roku Branky Body Brno. Výstava...

Obyvatelé Holubic budou v referendu rozhodovat o hracích automatech....

čtvrtek, 16. května 2019, 11:51

Atmosféra v Holubicích na Brněnsku se přiostřuje. Důvodem je referendum, v němž budou příští týden 24. a 25. května...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

čtvrtek, 16. května 2019, 11:25

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.