Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

K dětem se přidávají i rodiče. Za klimatickou spravedlnost budou pochodovat v neděli odpoledne

 
čtvrtek, 9. května 2019, 18:20

Nejen studenti. Pochodu za klima se v neděli odpoledne zúčastní tentokrát i rodiče. Chtějí tak vyjádřit podporu studentům a přispět na ochranu životního prostředí pro budoucí generace.

K pátečním středoškolským stávkám se v neděli připojí i jejich rodiče. Středoškoláci se stávkovat vydali už dvakrát, poprvé se tak stalo dvěma měsíci, 15. března. Druhý pochod prošel Brnem minulý týden, a to 3. května. Do ulic se místo školy studenti vydali s transparenty a snažili se upozornit na nebezpečnou změnu klimatu. V jejich boji je podpoří i starší generace a to symbolicky na svátek Dne matek. 

Když jdou děti, půjdou i rodiče

Akci pořádá skupina matek a otců, kteří si říkají Rodiče za klima a tento pochod se uskuteční jak v Brně, tak v Praze. Stejně jako studenti a studentky chtějí organizátoři tohoto pochodu upozornit na nezájem vlády České republiky aktivně prosazovat řešení, která mají šanci odvrátit katastrofický rozvrat klimatu.

"Z ústavy přitom vyplývá naše společenská povinnost hospodařit se zdroji tak, aby byly zachovány i pro budoucí generace. Mladí lidé mají stejně jako generace předchozí právo na budoucnost a možnost těšit se ze života."  píšou organizátoři na ekolist.cz

Inspirací jim je hnutí Mothers rise up!, které uskuteční v ten samý den pochod maminek s dětmi v Londýně.

Všechno začne pod Joštem

Brněnská akce slibuje program od 16:00, účastníci by se měli na Moravském náměstí u sochy Jošta. Zde budou probíhat proslovy a program pro děti i dospělé (malování křídami, divadlo, performance, hudba). V 17:00 vyjdou na pochod směrem k Jakubskému náměstí, dále na Malinovského náměstí, Náměstí svobody a celý pochod se zakončí na Dominikánském náměstí před Novou radnicí.

„Pochod není určen jen pro rodiče. Vítáme všechny, kdo cítí lásku k dětem a k přírodě: babičky, dědečky, tety, strejdy, chůvy, kamarády, jednotlivce, páry, které rodičovství teprve čeká, páry, které děti mít nemohou i páry, které děti mít nechtějí. Společně můžeme dosáhnout změny. Společně musíme chránit náš ohrožený domov!“ zve na protestní akci Michaela Trtíková Vojtková, jedna z organizátorek pochodu v Praze. Stejné pozvání vyzývá i k účasti na brněnském Moravském náměstí. 

Požadavky určené vládě České republiky a významným společnostem:
1. Uznejte hrozbu klimatického kolapsu jako významného faktoru pro budoucnost našich dětí a vyhlašte stav klimatické nouze.

2. Apelujte na konkrétní společnosti a medializujte jejich odpovědnost za stav našeho životního prostředí.

3. Učiňte co nejrychleji konkrétní praktické kroky k tomu, aby na území České republiky okamžitě začalo docházet ke snižování emisí CO², tak, aby bylo v souladu s doporučením Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Znamená to co nejrychlejší ukončení provozu uhelných elektráren a těžby uhlí, zásadní navýšení podpory obnovitelných zdrojů energie a elektromobility, vytvoření nástrojů vedoucích ke spravedlivému zdanění letecké dopravy, podpora dopravy vlakové, financování dostupných úspor energie.

4. Učiňte opatření vedoucí k lepší ochraně půdy, vody a druhové rozmanitosti české krajiny.

5. Aktivně se na mezinárodní úrovni podílejte na spravedlivém přechodu k udržitelnému způsobu života.

 

 

 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Martin Šeda
 


 

Kam dál?

SLADKÉ BRNO: Příběh průkopníka reklamních sladkostí, jehož stopy...

čtvrtek, 9. května 2019, 17:00

Jsou lidé, jejichž životní příběh by se dal s klidem shrnout do dvou, třech odstavců. V případě Brňana Radomíra Havlíka...

Brno bude zase o něco čistší. Od úterý se začaly vymývat popelnice i...

čtvrtek, 9. května 2019, 16:40

Tento týden začaly Brnem jezdit speciální auta na čištění popelnic a kontejnerů. S jejich pomocí bude ve městě čistší...

FOTO: Brno si připomnělo oběti druhé světové války

čtvrtek, 9. května 2019, 08:30

Pietním aktem si Brno připomnělo konec druhé světové války, a především veškeré oběti této hrůzostrašné události. Akt...

Výstava Titanic bude v Brně jen do 19. května. Poté definitivně...

středa, 8. května 2019, 20:00

Výstava Titanic má před sebou poslední dny na brněnském Výstavišti. Své návštěvníky přivítá již jen do 19. května 2019....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.