Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno bude zase o něco čistší. Od úterý se začaly vymývat popelnice i kontejnery

 
čtvrtek, 9. května 2019, 16:40

Tento týden začaly Brnem jezdit speciální auta na čištění popelnic a kontejnerů. S jejich pomocí bude ve městě čistší většina černých nádob na směsný komunální odpad.

Vymývání popelnic začíná tento týden a potrvá až do listopadu. Díky tomu se očistí až 55 tisíc odpadových nádob po celém Brně. Čištění nijak neomezí běžný provoz, provádí se během standardního svozu odpadu. Popelnice se nejdříve vyprázdní a následně se vymývá horkou vodou bez saponátů pod vysokým tlakem. Jedna popelnice se tak zvládne vyčistit za necelých deset vteřin. Znečištěná voda se zachytí do sběrné vany a poté je odčerpána do samostatné nádrže. 

Vymývání popelnic není v Česku běžnou službou, Brno se ale rozhodlo v rámci čistějšího města tuto službu zavést. Čištění popelnic se tak stalo součástí systému nakládání s komunálním odpadem, a je tedy zahrnuto v ročním poplatku za odpad. Ten je třeba uhradit do konce května. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Brno si připomnělo oběti druhé světové války

čtvrtek, 9. května 2019, 08:30

Pietním aktem si Brno připomnělo konec druhé světové války, a především veškeré oběti této hrůzostrašné události. Akt...

Výstava Titanic bude v Brně jen do 19. května. Poté definitivně...

středa, 8. května 2019, 20:00

Výstava Titanic má před sebou poslední dny na brněnském Výstavišti. Své návštěvníky přivítá již jen do 19. května 2019....

Brno uspořádá v červenci mistrovství Evropy horských kol

středa, 8. května 2019, 15:30

Podruhé v historii uspořádá Česká republika mistrovství Evropy v závodech horských kol. Jeho dějištěm bude od 25. do...

Po těžké nemoci zemřel herec Václav Postránecký. Bylo mu 75 let

středa, 8. května 2019, 15:19

Po dlouhé nemoci zemřel v úterý 7. května legendární český herec Václav Postránecký. Bylo mu 75 let.Za svůj život...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.