Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Tisíce lidí pochodovaly v Brně za nezávislou justici

pondělí, 29. dubna 2019, 19:09

Odhadem tři a půl tisíce lidí přišlo v pondělí večer na Zelný trh a poté i Moravské náměstí na pochod za nezávislou justici. Akci zorganizovala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Pochod byl reakcí na odvolání ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení oblíbenkyní Miloše Zemana Marií Benešovou. Ta by měla nastoupit do funkce 30. dubna.

„Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu. My, občané, nejsme slepí. A nedopustíme, aby prezident nebo premiér tahali ze zákulisí za nitky v justici,” stojí v prohlášení organizátorů pochodu.

Ve stejné notě se nesla i další prohlášení organizátorů z řad iniciativy na místě. Organizátoři kritizovali rychlou výměnu na ministerstvu spravedlnosti - krátce poté, co bylo ukončeno vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a premiéru Babišovi hrozí soudní řízení.

Lidé si na pochod přinesli transparenty jako “Babiše do koše” nebo “Už nás nebabiš”. Tisíce demonstrantlů se pak vydaly od Zelného trhu přes náměstí Svobody až k soše Jošta na Moravském náměstí. Dav lidí naplnil celé prostranství před Místodržitelským palácem. Během projevů lidé cinkali klíči, čímž odkazovali na události z listopadu roku 1989.

Ve stejný čas probíhají demonstrace za nezávislou justici po celé republice. Například v Praze demonstranti zaplnili celé Staroměstské náměstí.

 
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Tomáš Hrivňák
 


 

Kam dál?

Nájemné v Brně stále roste, naštěstí pomaleji než dřív

pondělí, 29. dubna 2019, 16:04

Nájemné v brněnských bytech sice dál roste, ale pomaleji než dosud. Vyplývá to z analýzy portálu Ideálnínájemce.cz,...

Na poště v Brně se ve výtahu páternoster zasekla maminka s dítětem v...

pondělí, 29. dubna 2019, 15:40

Hasiči a záchranáři museli v pondělí odpoledne zasahovat v budově pošty na Nádražní ulici v Brně. Ve výtahu pater...

Město opraví rozsáhlý vnitroblok mezi ulicemi Kounicova, Tábor, Pod...

pondělí, 29. dubna 2019, 14:47

Příjemné posezení na nových lavičkách, spousta zeleně a hřiště na petanque. Obyvatelé domů při rozsáhlém vnitrobloku...

V Brně otevřeli nové centrum na odhalení demence a pomoc rodinám...

pondělí, 29. dubna 2019, 13:57

V Brně-Žabovřeskách vzniklo poradenské centrum pro včasný záchyt demence a Alzheimerovy choroby i na pomoc rodinám...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku stovky lajků. Řeč není o nikom jiném, než o Budějčákovi, který si říká „Tomáši Fotím Nakaši“. Na kaši prý nefotí a z fotek bude i letos tvořit kalendář.