Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Polák vyjel za devět minut AZ Tower na kole

 
neděle, 28. dubna 2019, 13:13

Polák Krystian Herba v pátek na kole po schodech pokořil nejvyšší budovu v České republice - AZ Tower v Brně. Na zdolání 632 schodů, které vedou do nejvyššího 30. patra, potřeboval necelých devět minut.

Herba se specializuje na biketrial, dobývá nejvyšší budovy světa skákáním na kole po jejich schodech. Dosud zdolal 15 mrakodrapů v 11 zemích, což více než kdokoliv na světě. Pětkrát byly jeho rekordy zapsány v Guinessově knize rekordů. AZ Tower zdolal za osm minut a 55 sekund.

AZ Tower je se 111 metry nejvyšší budovou České republiky. Budova stojí mezi železniční tratí a hlavní silnicí na Vídeň v administrativní a obchodní zóně, jsou v ní apartmány, obchody i kanceláře. Výška stavby pořadatele sportovních akcí láká. Už tradičními se staly závody Schody AŽ nahoru a AZ Tower Vertical Sprint, pořádají se v ní však i kulturní akce či módní přehlídky.

„Jsem maximálně spokojený a šťastný, že jsem do dokázal i v kratším čase, než jaký jsem si vytýčil," řekl Herba po skončení akce novinářům. Schody budovy chtěl zdolat do deseti minut. Polák už od začátku nasadil svižné tempo, na první deset pater si dal původně tři minuty, asi šest minut a dvacet sekund si dal na 20. patro, zhruba v polovině si už ale vytvořil proti plánu zhruba 20 sekund náskok. Sportovec řekl, že trochu obtížněji se mu skákalo v nižších kancelářských patrech, kde bylo více teplo, v horních patrech to podle něj bylo příjemnější.

Sportovec z polského Řešova zatím vystoupal například na Willis Tower v Chicagu, Tchaj-pej 101 na Tchaj-wanu, Shanghai World Financial Center v Číně, Eureka Tower v Austrálii a Rose Rayhaan by Rotana v Dubaji. Má na svém kontě rovněž nejvyšší budovy v Polsku, v Rakousku, Německu, Španělsku a na Ukrajině. Je držitelem rekordů v počtu schodů zdolaných na kole (3461 - Willis Tower v Chicagu) a v počtu schodů zdolaných na kole za jednu minutu (119 - Atomium v Bruselu).

Napsal(a) ČTK | Foto Patryk POGO Ogorzałek/Herba Team
 


 

Kam dál?

Z Ratíškovic povede čtyřkilometrová cyklostezka do Hodonína

neděle, 28. dubna 2019, 08:00

Ratíškovice dokončují za 28 milionů korun téměř čtyřkilometrovou cyklostezku do Hodonína. Místostarosta Radim Šťastný...

Po svém psovi neuklízím a nikdy to nikomu nevadilo, prohlásil pejskař...

sobota, 27. dubna 2019, 13:54

Zásady ohleduplného chování nejspíš chybí pejskařovi z Líšně. V neděli večer ho tam napomenul kolemjdoucí muž, který...

Desítky policistů pátraly na Brněnsku po seniorovi, nenašel ho zatím...

sobota, 27. dubna 2019, 13:25

Tři desítky policistů, kterým ve vzduchu pomáhal i vrtulník, pátraly ve čtvrtek do pozdních nočních hodin po...

Lesní školky nemají dostatek sazenic listnáčů pro obnovu lesů po suchu

sobota, 27. dubna 2019, 11:04

Sazenic pro obnovu českých lesů, které decimuje sucho a kůrovec, je dostatek. Problém je však v druhovém složení,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.