Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno si dnes připomíná 74 let od osvobození Rudou armádou

 
pátek, 26. dubna 2019, 12:53

Dne 26. dubna 1945 bylo město Brno osvobozeno Rudou armádou od nacistické okupace. Pojďme si připomenout tento historický den.

Přesně před 74 lety přijela do Brna Rudá armáda pod velením maršála Rodiona Malinovského, aby osvobodila město od nacistů.

Město bránily kromě jednotek Wehrmachtu a pověstných SS i jednotky volkssturmu, tedy německé lidové domobrany, které byly v této oblasti početné díky místní německé menšině.

Rudá armáda zahájila tažení na Brno v noci z 22. na 23. duben nejprve leteckým útokem. Sovětská vojska přešla 23. dubna do rozhodného útoku. Obce v těsné blízkosti jižně od Brna byly osvobozeny 24. dubna, o den později pak vnikla Rudá armáda do brněnských předměstí. 

Od rána 26. dubna  postupovaly městem z různých směrů tanky a pěchota.

V Moskvě vypálili na oslavu osvobození Brna salvy z 224 děl

Po dělostřelecké přípravě v 8 hodin ráno začala přímá zteč a už v 10.30 zavlála na střeše Zemského domu na Žerotínově náměstí československá vlajka. V poledne se vzdala pětisetčlenná posádka Špilberku.  Do večera se podařilo osvobodit téměř celé Brno, v rukou nacistů však zůstalo několik čtvrtí na severu města.

Zpráva o osvobození jihomoravské metropole zazněla ještě téhož dne ve vysílání moskevského rozhlasu. Na počest vítězů a osvobozeného města bylo 26. dubna 1945 ve 21 hodin  v Moskvě  z 224 děl vypáleno 20 salv.

Následky bojů o Brno byly kruté

Brno bylo těžce postiženo jak předchozími leteckými nálety, tak poté přímými boji v ulicích města. Z 26 tisíc domů jich bylo téměř 1300 zcela zničeno, necelých dvanáct stovek velmi těžce poškozeno tak, že musely být strženy, 2 775 těžce poškozeno a 8 a půl tisíce poškozeno lehce. Téměř každý druhý dům v Brně byl tak poškozen nebo zničen.

Památku na vojáky a padlé připomíná především mohutná socha Rudoarmějce na Moravském (dříve Rudém) náměstí.

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto Muzeum města Brna | Zdroj Internetoví encyklopedie města Brna
 


 

Kam dál?

Dva a půl milionu na sociální služby. Město se rozhodlo podpořit 50...

pátek, 26. dubna 2019, 12:20

Pomoci se brzy dočkají senioři, rodiče postižených dětí nebo cizinci. Příspěvek ve výši 2,5 milionu korun na neziskové...

Alkohol u cyklistů policie netoleruje. Bruslaři jsou na tom podle...

pátek, 26. dubna 2019, 10:30

Cyklostezky v Brně a okolí jsou v posledních dnech nacpané k prasknutí. Lidé vyjíždějí na kolech, kolečkových bruslích...

Brňák si na hotelu v Tatrách spletl okno se záchodem. Při pádu z...

pátek, 26. dubna 2019, 10:23

Tatry jsou už po desetiletí oblíbenou destinací statisíců českých turistů. O chování našich spoluobčanů v Tatrách...

Osm hříchů jižní Moravy. Brněnská destilérka vyrobila gin inspirovaný...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 17:00

V brněnském baru Sedm hříchů si dopřejete ten osmý. Má svou vlastní etiketu a chutná tak jedinečně, jako jižní Morava...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.