Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno jako první město v Česku finančně podpoří zelené střechy a projekty na odchytávání dešťovky

 
čtvrtek, 25. dubna 2019, 09:00

Brno je prvním městem v republice, které finančně podpoří své občany při boji se suchem. Město vyčlenilo konkrétně 20 milionů korun na dotační programy pro zachytávání dešťové vody a tzv. zelené střechy.

Brněnští radní dotační programy Zeleň střechám a Nachytej dešťovku schválili tento týden. Projekty reagují na změny klimatu a boj se stále se zvyšujícím suchem. 

„Voda, která po dešti odteče do kanálu, je promarněná příležitost. Vodohospodáři a ekologové se snaží pozdržet a zpomalit vodu v přírodě, aby měla čas se vsáknout. To je jedna z možností ochrany životního prostředí,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zeleň střechám přinese ochlazení do ulic

Zelené střechy jsou jedním z hospodárných řešení nakládání se srážkovou vodou. Podle Nadace partnerství, která se na přípravě dotačního ho projektu spolupodílela, jsou zelené střechy dost možná nejúčinnější prevencí proti přehřívání města a vzniku městských tepelných ostrovů. Veškerá voda, kterou zelené povrchy zachytí, se totiž znovu vypaří a tím ochladí širší okolí.

„Měření ze zelených střech v naší Otevřené zahradě ukazují, že její povrchová teplota je blízká  okolním trávníkům a stromům. Podle druhu navíc dokáže vsáknout až sto procent srážek, které by jinak stekly zbytečně do kanalizace. Klasické střechy se přitom rozehřívají i na sedmdesát stupňů Celsia a v případě přívalových dešťů přispívají k přehlcení kanalizace,“ shrnuje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Výše dotace na zelené střechy se bude pohybovat v rozmezí od 900 do 1 400 Kč na metr čtvereční. Žadatel si může také zažádat o příspěvek na odborný posudek  zelené střechy ve výši až 10 000 Kč.

Splachování záchodu dešťovkou

Projekt Nachytej dešťovku má zase motivovat obyvatele proti zbytečnému plýtvání pitnou vodou například na splachování či zalévání trávníku. 

Podobný projekt už financuje i Státní fond životního prostředí. Brno tak bude žadatelům o dotaci přispívat částkou ve výši poloviny příspěvku poskytnutého Státním fondem životního prostředí, žadatel z Brna tak může získat až 75% částky ceny projektu. O dotaci mohou požádat i ti, kteří realizovali svůj projekt s pomocí SFŽP už v uplynulém roce.

Výzvy k podávání žádostí o dotace budou otevřeny od 1. června a ukončeny k 30. listopadu 2019, žádat může jak fyzická osoba, tak firma. V obou případech platí podmínka místa realizace projektu na území Brna. Veškeré informace ohledně dotací jsou uvedeny na webových stránkách města. Od června budou pak mít zelené dotace i vlastní fungující stránky.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: V Novém Lískovci se otevře veřejné grilovací místo. Bude stát...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 08:09

Na nové veřejné grilovací místo s posezením se mohou těšit obyvatelé Nového Lískovce. Otevřen pro veřejnost bude od 30....

Dnes je mezinárodní den laboratorních zvířat. Podle ochránců...

středa, 24. dubna 2019, 21:25

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for...

Po roční rekonstrukci se v neděli otevře Údolní ulice. Nabídne tichou...

středa, 24. dubna 2019, 18:00

Po rok trvající rekonstrukci se v neděli 28. dubna pro MHD opět otevře Údolní ulice v části od křižovatky s Úvozem po...

Brňanky oprašují kouzlo vyšívání. Chtějí otevřít první brněnskou...

středa, 24. dubna 2019, 17:25

Vyšívání je provázelo už od dětství. Tu pravou vášeň, která překračuje hranice pouhé záliby, však ve vyšívání objevily...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.