Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno jako první město v Česku finančně podpoří zelené střechy a projekty na odchytávání dešťovky

 
čtvrtek, 25. dubna 2019, 09:00

Brno je prvním městem v republice, které finančně podpoří své občany při boji se suchem. Město vyčlenilo konkrétně 20 milionů korun na dotační programy pro zachytávání dešťové vody a tzv. zelené střechy.

Brněnští radní dotační programy Zeleň střechám a Nachytej dešťovku schválili tento týden. Projekty reagují na změny klimatu a boj se stále se zvyšujícím suchem. 

„Voda, která po dešti odteče do kanálu, je promarněná příležitost. Vodohospodáři a ekologové se snaží pozdržet a zpomalit vodu v přírodě, aby měla čas se vsáknout. To je jedna z možností ochrany životního prostředí,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zeleň střechám přinese ochlazení do ulic

Zelené střechy jsou jedním z hospodárných řešení nakládání se srážkovou vodou. Podle Nadace partnerství, která se na přípravě dotačního ho projektu spolupodílela, jsou zelené střechy dost možná nejúčinnější prevencí proti přehřívání města a vzniku městských tepelných ostrovů. Veškerá voda, kterou zelené povrchy zachytí, se totiž znovu vypaří a tím ochladí širší okolí.

„Měření ze zelených střech v naší Otevřené zahradě ukazují, že její povrchová teplota je blízká  okolním trávníkům a stromům. Podle druhu navíc dokáže vsáknout až sto procent srážek, které by jinak stekly zbytečně do kanalizace. Klasické střechy se přitom rozehřívají i na sedmdesát stupňů Celsia a v případě přívalových dešťů přispívají k přehlcení kanalizace,“ shrnuje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Výše dotace na zelené střechy se bude pohybovat v rozmezí od 900 do 1 400 Kč na metr čtvereční. Žadatel si může také zažádat o příspěvek na odborný posudek  zelené střechy ve výši až 10 000 Kč.

Splachování záchodu dešťovkou

Projekt Nachytej dešťovku má zase motivovat obyvatele proti zbytečnému plýtvání pitnou vodou například na splachování či zalévání trávníku. 

Podobný projekt už financuje i Státní fond životního prostředí. Brno tak bude žadatelům o dotaci přispívat částkou ve výši poloviny příspěvku poskytnutého Státním fondem životního prostředí, žadatel z Brna tak může získat až 75% částky ceny projektu. O dotaci mohou požádat i ti, kteří realizovali svůj projekt s pomocí SFŽP už v uplynulém roce.

Výzvy k podávání žádostí o dotace budou otevřeny od 1. června a ukončeny k 30. listopadu 2019, žádat může jak fyzická osoba, tak firma. V obou případech platí podmínka místa realizace projektu na území Brna. Veškeré informace ohledně dotací jsou uvedeny na webových stránkách města. Od června budou pak mít zelené dotace i vlastní fungující stránky.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: V Novém Lískovci se otevře veřejné grilovací místo. Bude stát...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 08:09

Na nové veřejné grilovací místo s posezením se mohou těšit obyvatelé Nového Lískovce. Otevřen pro veřejnost bude od 30....

Dnes je mezinárodní den laboratorních zvířat. Podle ochránců...

středa, 24. dubna 2019, 21:25

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for...

Po roční rekonstrukci se v neděli otevře Údolní ulice. Nabídne tichou...

středa, 24. dubna 2019, 18:00

Po rok trvající rekonstrukci se v neděli 28. dubna pro MHD opět otevře Údolní ulice v části od křižovatky s Úvozem po...

Brňanky oprašují kouzlo vyšívání. Chtějí otevřít první brněnskou...

středa, 24. dubna 2019, 17:25

Vyšívání je provázelo už od dětství. Tu pravou vášeň, která překračuje hranice pouhé záliby, však ve vyšívání objevily...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné povolení pro dva koncerty německé skupiny Rammstein, které se uskutečnily minulý týden. Uvedla to Česká televize, podle které kvůli tomu chce radnice s provozovatelem stadionu zahájit správní řízení. Stadion podle městské části nemůže koncerty pořádat vůbec. Vlastníci tvrdí, že pravidla neporušili.

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do tohoto pondělí.

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.