Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dnes je mezinárodní den laboratorních zvířat. Podle ochránců nekonečný problém, umírají pro nás

 
středa, 24. dubna 2019, 21:25

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for Laboratory Animals) ustanoven v roce 1979. Každoročně na problematiku testování všemožných produktů na zvířatech upozorňují v souvislostí s tímto dnem stovky organizací.

Cílem je upozornit a informovat společnost, že denně žije mnoho zvířat určených pro testování v hrozných podmínkách. I když žije? Spíše přežívá. Jsou pouze součástí laboratorního procesu, součástí výroby. Testování si na zvířatech vybírá krutou daň v podobě kožních problémů, různých onemocnění, bolesti, trápení a samozřejmě smrti. 

I v České republice se každoročně konají akce a probíhá osvěta ze strany mnoha spolků a organizací bojujících za práva zvířat. „Vzpomeňme na zvířata, která narodila jen proto, aby se stala pokusným objektem v lidských rukou, svůj krátký život prožila v bolestech a mučení, které si my nedovedeme představit a následně byla usmrcena, to vše ve znamení pokroku a rozmaru,“ uvádí Kolektiv pro zvířata (KPZ Brno.) „Umírají pro nás! Nezapomínejme, jak moc kvůli naší kráse, čistotě, zdraví a chuti každou vteřinou trpí,“ komentuje dnešní den hnutí Hlasy zvířat.

115 000 000 usmrcených zvířat ročně. Takový je odhad webu Pokusy na zvířatech. Podle řady ochránců přitom není nutné v dnešní moderní době využívat pro testování živé tvory. Ty mohou nahradit spolehlivé metody. 

Obecně je nejrozšířenější asi téma testované kosmetiky. Zvířata jsou ale využívána i na testování různých léčiv, hnojiv nebo třeba prostředků pro domácnost. Podle webu Pokusy na zvířatech (PNZ), provozovaným organizací na ochranu zvířat Svoboda zvířat, jsou jen v Čechách ročně k pokusným účelům použity statisíce zvířat. Mezi nimi jsou například opice, ryby, ale také myši, kočky, nebo psi. Oblíbeným „testovacím plemenem“ je například bígl pro svou hebkou kůži.

Ochránci zvířat mimo jiné zpochybňují testování na zvířatech tím, že látka fungující u zvířete nemusí vyhovovat lidskému organismu z důvodu mnoha odlišností jak anatomických tak metabolických. Bližší info naleznete na webu www.pokusynazviratech.cz.

Legislativa je proti. Je ale dostačující?

V Evropské Unii je sice zakázáno kosmetiku testovat, nebo takové výrobky prodávat, jenže podle ochránců má tento zákaz v legislativě mnoho mezer. Například se týká pouze kosmetiky a navíc se nevztahuje na všechny typy testů. „Myslíte si, že tím, že EU zakázala testy na zvířatech pro kosmetiku, to končí? Pravdou je, že firmy stále testují výrobky určené pro mimoevropský trh! Tím, že od těchto firem nakupujete, podporujete testování na zvířatech - peníze jdou pořád jedné a té samé firmě! I to je ale firmám málo a opět křičí, že by chtěli testovat a že EU by měla zákaz zrušit,“ upozorňuje hnutí Život bez krutosti.

Záleží jen na vás, co si vyberete

Záleží vám na tom, abyste doma používaly výrobky, kvůli kterým žádné zvíře netrpělo? Pak můžete juknout na obal. Certifikáty HCS (Humane Cosmetics Standard) je udělován kosmetice vyrobené „bez krutosti“ a HHPS (Humane Household Products Standard) je určen pro prostředky pro domácnost.

Seznam značek s těmito certifikáty naleznete přehledně například na webu www.netestovanonazviratech.cz. Celosvětově proti testování na zvířatech bojuje například organizace Peta, která na svém webu také nabízí přehled, a to jak značek, které netestují, tak těch, které testují.

Záběry testovaných zvířat pořídila například mezinárodní organizace Animal Defenders International

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Po roční rekonstrukci se v neděli otevře Údolní ulice. Nabídne tichou...

středa, 24. dubna 2019, 18:00

Po rok trvající rekonstrukci se v neděli 28. dubna pro MHD opět otevře Údolní ulice v části od křižovatky s Úvozem po...

Brňanky oprašují kouzlo vyšívání. Chtějí otevřít první brněnskou...

středa, 24. dubna 2019, 17:25

Vyšívání je provázelo už od dětství. Tu pravou vášeň, která překračuje hranice pouhé záliby, však ve vyšívání objevily...

FOTO/VIDEO: Dělníci pokáceli stromy před bazilikou na Mendlově náměstí

středa, 24. dubna 2019, 11:38

Smutný pohled se dnes dopoledne naskytl lidem, kteří procházeli okolo baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově...

Po dlouhých letech se veřejnosti v Brně otevřely další kapucínské...

středa, 24. dubna 2019, 11:00

Vycházka pod brněnskou katedrálou na Petrově bude mít opět příjemnější nádech. Veřejnosti se totiž v úterý otevřely dvě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.