Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dnes je mezinárodní den laboratorních zvířat. Podle ochránců nekonečný problém, umírají pro nás

 
středa, 24. dubna 2019, 21:25

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for Laboratory Animals) ustanoven v roce 1979. Každoročně na problematiku testování všemožných produktů na zvířatech upozorňují v souvislostí s tímto dnem stovky organizací.

Cílem je upozornit a informovat společnost, že denně žije mnoho zvířat určených pro testování v hrozných podmínkách. I když žije? Spíše přežívá. Jsou pouze součástí laboratorního procesu, součástí výroby. Testování si na zvířatech vybírá krutou daň v podobě kožních problémů, různých onemocnění, bolesti, trápení a samozřejmě smrti. 

I v České republice se každoročně konají akce a probíhá osvěta ze strany mnoha spolků a organizací bojujících za práva zvířat. „Vzpomeňme na zvířata, která narodila jen proto, aby se stala pokusným objektem v lidských rukou, svůj krátký život prožila v bolestech a mučení, které si my nedovedeme představit a následně byla usmrcena, to vše ve znamení pokroku a rozmaru,“ uvádí Kolektiv pro zvířata (KPZ Brno.) „Umírají pro nás! Nezapomínejme, jak moc kvůli naší kráse, čistotě, zdraví a chuti každou vteřinou trpí,“ komentuje dnešní den hnutí Hlasy zvířat.

115 000 000 usmrcených zvířat ročně. Takový je odhad webu Pokusy na zvířatech. Podle řady ochránců přitom není nutné v dnešní moderní době využívat pro testování živé tvory. Ty mohou nahradit spolehlivé metody. 

Obecně je nejrozšířenější asi téma testované kosmetiky. Zvířata jsou ale využívána i na testování různých léčiv, hnojiv nebo třeba prostředků pro domácnost. Podle webu Pokusy na zvířatech (PNZ), provozovaným organizací na ochranu zvířat Svoboda zvířat, jsou jen v Čechách ročně k pokusným účelům použity statisíce zvířat. Mezi nimi jsou například opice, ryby, ale také myši, kočky, nebo psi. Oblíbeným „testovacím plemenem“ je například bígl pro svou hebkou kůži.

Ochránci zvířat mimo jiné zpochybňují testování na zvířatech tím, že látka fungující u zvířete nemusí vyhovovat lidskému organismu z důvodu mnoha odlišností jak anatomických tak metabolických. Bližší info naleznete na webu www.pokusynazviratech.cz.

Legislativa je proti. Je ale dostačující?

V Evropské Unii je sice zakázáno kosmetiku testovat, nebo takové výrobky prodávat, jenže podle ochránců má tento zákaz v legislativě mnoho mezer. Například se týká pouze kosmetiky a navíc se nevztahuje na všechny typy testů. „Myslíte si, že tím, že EU zakázala testy na zvířatech pro kosmetiku, to končí? Pravdou je, že firmy stále testují výrobky určené pro mimoevropský trh! Tím, že od těchto firem nakupujete, podporujete testování na zvířatech - peníze jdou pořád jedné a té samé firmě! I to je ale firmám málo a opět křičí, že by chtěli testovat a že EU by měla zákaz zrušit,“ upozorňuje hnutí Život bez krutosti.

Záleží jen na vás, co si vyberete

Záleží vám na tom, abyste doma používaly výrobky, kvůli kterým žádné zvíře netrpělo? Pak můžete juknout na obal. Certifikáty HCS (Humane Cosmetics Standard) je udělován kosmetice vyrobené „bez krutosti“ a HHPS (Humane Household Products Standard) je určen pro prostředky pro domácnost.

Seznam značek s těmito certifikáty naleznete přehledně například na webu www.netestovanonazviratech.cz. Celosvětově proti testování na zvířatech bojuje například organizace Peta, která na svém webu také nabízí přehled, a to jak značek, které netestují, tak těch, které testují.

Záběry testovaných zvířat pořídila například mezinárodní organizace Animal Defenders International

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Po roční rekonstrukci se v neděli otevře Údolní ulice. Nabídne tichou...

středa, 24. dubna 2019, 18:00

Po rok trvající rekonstrukci se v neděli 28. dubna pro MHD opět otevře Údolní ulice v části od křižovatky s Úvozem po...

Brňanky oprašují kouzlo vyšívání. Chtějí otevřít první brněnskou...

středa, 24. dubna 2019, 17:25

Vyšívání je provázelo už od dětství. Tu pravou vášeň, která překračuje hranice pouhé záliby, však ve vyšívání objevily...

FOTO/VIDEO: Dělníci pokáceli stromy před bazilikou na Mendlově náměstí

středa, 24. dubna 2019, 11:38

Smutný pohled se dnes dopoledne naskytl lidem, kteří procházeli okolo baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově...

Po dlouhých letech se veřejnosti v Brně otevřely další kapucínské...

středa, 24. dubna 2019, 11:00

Vycházka pod brněnskou katedrálou na Petrově bude mít opět příjemnější nádech. Veřejnosti se totiž v úterý otevřely dvě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné povolení pro dva koncerty německé skupiny Rammstein, které se uskutečnily minulý týden. Uvedla to Česká televize, podle které kvůli tomu chce radnice s provozovatelem stadionu zahájit správní řízení. Stadion podle městské části nemůže koncerty pořádat vůbec. Vlastníci tvrdí, že pravidla neporušili.

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do tohoto pondělí.

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.