Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Dělníci pokáceli stromy před bazilikou na Mendlově náměstí

 
středa, 24. dubna 2019, 11:38

Smutný pohled se dnes dopoledne naskytl lidem, kteří procházeli okolo baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně. Dělníci zde totiž postupně větev po větvi uřezávali stromy, které zde poskytovaly chlad a stín. Podle městské části Brno-střed byly stromy pokáceny na žádost Augustiniánského opatství. Důvodem měl být jejich špatný stav. Opatství musí na jejich místě vysadit dvě nové hrušně.

V posledních letech se dramaticky zvedá průměrný počet tropických dní, Česko zužují dlouhotrvající sucha a horko je velkým problémem i v Brně. Krom parků není totiž v moravské metropoli mnoho přirozené zeleně, kde by v parných dnech obyvatelé našli kousek chladu a stínu.

Jedním za takových mála míst brněnského středu bylo několik stromů - konkrétně katalp trubačovitých před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Dělníci je však ve středu 24. dubna začali kácet. 

O povolení k pokácení požádalo Augustiniánské opatství, na jehož pozemcích stromy stojí. Podle mluvčí městské části Brno-střed měl být důvodem k pokácení špatný stav stromů. Ty měl dokazovat i dendrologické posudky. 

Podmínkou pokácení je výsadba dvou hrušní

„Úřad měské části Brno.střed vydal povolení k pokácení stromů  Opatství Staré Brno, Řádu sv. Augustina​, který o něj na základě dendrologických posudků požádal," uvedla Dobešová.

Konkrétně šlo o dvě katalpy a jeden jírovec maďal. Znalecké posudky podle Dobešové doporučovaly stromy odstranit kvůli provozní bezpečnosti. „Kácení bylo na základě těchto podkladů povoleno s podmínkou náhradní výsadby v místě katalp, konkrétně 2x hrušeň Calleriova Chanticleer," doplnila Dobešová.

Redakce Drbny se zatím oficiální vyjádření opatství sehnat nepodařilo. Pracovnice opatství však redakci potvrdila, že kmeny pokácených stromů jsou zevnitř vyhnilé.


Na podzim minulého roku zvedlo vlnu nevole také pokácení pajasanů u hlavního nádraží, o kterém Drbna informovala jako první. Developer následně vydal prohlášení, ve kterém se zavázal o vysázení nových stromů do konce letošního roku.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Tramvaják Renda
 


 

Kam dál?

Po dlouhých letech se veřejnosti v Brně otevřely další kapucínské...

středa, 24. dubna 2019, 11:00

Vycházka pod brněnskou katedrálou na Petrově bude mít opět příjemnější nádech. Veřejnosti se totiž v úterý otevřely dvě...

Orloj na Svoboďáku chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město...

středa, 24. dubna 2019, 08:00

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat poslední zóna Nové Zbrojovky? Investor...

úterý, 23. dubna 2019, 15:00

Developerská společnost CPI představila návrhy na podobu poslední zónu obřího projektu Nové Zbrojovky. Komplex budov...

Sportovní odpoledne v Brně vyneslo desítky tisíc korun na pomoc malé...

úterý, 23. dubna 2019, 12:48

Desítky sportovců se sešly za slunečného sobotního odpoledne 20. dubna v tělocvičně Veterinární a farmaceutické...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.