Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Dělníci pokáceli stromy před bazilikou na Mendlově náměstí

 
středa, 24. dubna 2019, 11:38

Smutný pohled se dnes dopoledne naskytl lidem, kteří procházeli okolo baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně. Dělníci zde totiž postupně větev po větvi uřezávali stromy, které zde poskytovaly chlad a stín. Podle městské části Brno-střed byly stromy pokáceny na žádost Augustiniánského opatství. Důvodem měl být jejich špatný stav. Opatství musí na jejich místě vysadit dvě nové hrušně.

V posledních letech se dramaticky zvedá průměrný počet tropických dní, Česko zužují dlouhotrvající sucha a horko je velkým problémem i v Brně. Krom parků není totiž v moravské metropoli mnoho přirozené zeleně, kde by v parných dnech obyvatelé našli kousek chladu a stínu.

Jedním za takových mála míst brněnského středu bylo několik stromů - konkrétně katalp trubačovitých před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Dělníci je však ve středu 24. dubna začali kácet. 

O povolení k pokácení požádalo Augustiniánské opatství, na jehož pozemcích stromy stojí. Podle mluvčí městské části Brno-střed měl být důvodem k pokácení špatný stav stromů. Ty měl dokazovat i dendrologické posudky. 

Podmínkou pokácení je výsadba dvou hrušní

„Úřad měské části Brno.střed vydal povolení k pokácení stromů  Opatství Staré Brno, Řádu sv. Augustina​, který o něj na základě dendrologických posudků požádal," uvedla Dobešová.

Konkrétně šlo o dvě katalpy a jeden jírovec maďal. Znalecké posudky podle Dobešové doporučovaly stromy odstranit kvůli provozní bezpečnosti. „Kácení bylo na základě těchto podkladů povoleno s podmínkou náhradní výsadby v místě katalp, konkrétně 2x hrušeň Calleriova Chanticleer," doplnila Dobešová.

Redakce Drbny se zatím oficiální vyjádření opatství sehnat nepodařilo. Pracovnice opatství však redakci potvrdila, že kmeny pokácených stromů jsou zevnitř vyhnilé.


Na podzim minulého roku zvedlo vlnu nevole také pokácení pajasanů u hlavního nádraží, o kterém Drbna informovala jako první. Developer následně vydal prohlášení, ve kterém se zavázal o vysázení nových stromů do konce letošního roku.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Tramvaják Renda
 


 

Kam dál?

Po dlouhých letech se veřejnosti v Brně otevřely další kapucínské...

středa, 24. dubna 2019, 11:00

Vycházka pod brněnskou katedrálou na Petrově bude mít opět příjemnější nádech. Veřejnosti se totiž v úterý otevřely dvě...

Orloj na Svoboďáku chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město...

středa, 24. dubna 2019, 08:00

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat poslední zóna Nové Zbrojovky? Investor...

úterý, 23. dubna 2019, 15:00

Developerská společnost CPI představila návrhy na podobu poslední zónu obřího projektu Nové Zbrojovky. Komplex budov...

Sportovní odpoledne v Brně vyneslo desítky tisíc korun na pomoc malé...

úterý, 23. dubna 2019, 12:48

Desítky sportovců se sešly za slunečného sobotního odpoledne 20. dubna v tělocvičně Veterinární a farmaceutické...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.