Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ester, Evička, Drak nebo Sisi? Brňané můžou rozhodnout o názvu nové šaliny

 
sobota, 20. dubna 2019, 11:23

Do konce dubna mají Brňané možnost vybrat jméno pro nový typ šaliny, který bude v příštích letech brázdit ulice Brna. Do finále se probojovala čtyři jména, z nichž lidé vyberou vítěze: Ester, Evička, Drak nebo Sisi. Nové šaliny typu EVO2 od výrobce Pragoimex budou pracovníci dopravního podniku skládat sami.

Do soutěže o název nové tramvaje zaslali lidé dohromady 55 návrhů odkazujících na hantec či různé symboly spojené s Brnem. Čtyři finálového návrhy vzešly z interního hlasování pracovníků a širšího vedení dopravního podniku.

Návrhy, které se do finále nedostaly: Grandšalina, Housenka nebo Štatlařka.

Nyní je řada na veřejnosti. Dopravní podnik možnost hlasování otevřel ve čtvrtek 18. dubna, lidé mohou posílat hlasy svým favoritům do konce měsíce. Hlasovat lze na stránkách projekt150.cz. Název nové tramvaje bude známý 1. května. 

O novém vzhledu již lidé rozhodli

Ještě před soutěží o nové jméno šaliny rozhodovala veřejnost také o barevné podobě nové šaliny. Sešlo se celkem 264 návrhů, do finále postoupily tři. Vítězný návrh získal víc jak tisíc hlasů a šalinu zbarví do slušivé brněnské červeno-bílé barvy. 

Nová podoba šaliny EVO2, autor: Miroslav Rajnoha

Šaliny si v dílnách sestaví sami

Během následujících let chystá dopravní podnik velkou obměnu vozového parku. Brněnskými ulicemi dojezdí posledních 42 tramvají typu K2 ze 70. a 80. let, nahradí je právě nové EVO2, které technici dopravního podniku smontují přímo v dílnách DPMB.

„Naši lidé získají také know how a budou tramvaj montovat v ústředních dílnách. Půjde o nízkopodlažní a klimatizovaný vůz. Za pět let zaplatíme 1,3 miliardy korun," uvedl v minulosti generální ředitel DPMB Miloš Havránek. První dvě stavebnice mají dorazit ještě letos, zbytek postupně do roku 2025.

 

Anketa

Jaké jméno pro novou šalinu se vám líbí nejvíce?

 
 
62%
 
 
 
13%
 
 
 
5%
 
 
 
10%
 
 
 
10%
 
 
Celkem hlasovalo 1379 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Pragoimex.cz
 


 

Kam dál?

Brno chce vykoupit první pozemky pro protipovodňové stavby na Svratce

sobota, 20. dubna 2019, 11:10

Brno chce od soukromníků vykoupit desítky pozemků pro stavbu protipovodňových opatření na řece Svratce v lokalitě mezi...

Na jižní Moravě dnes začíná sezona cyklobusů

pátek, 19. dubna 2019, 13:14

Na jižní Moravě dnes začíná provoz pravidelných cyklobusů. Po postupném rozvoji v předchozích letech zajíždějí do...

Klobásky s vepřovým a hovězím. Jenže bez hovězího. Inspekce odhalila...

pátek, 19. dubna 2019, 12:46

Kabanosy neodmyslitelně patří k polské tradiční kuchyni. U dvou výrobků pocházejících z Polska ale Státní zemědělská a...

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

pátek, 19. dubna 2019, 12:32

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.