Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Maminky v Brně se dnes přidaly k celorepublikovému happeningu. Společně kojily v bance

 
pondělí, 15. dubna 2019, 11:34

Několik maminek s miminky se v pondělí dopoledne sešlo v pobočce Raiffeisen banky na České ulici v Brně. Kojením na veřejnosti vyjádřily podporu happeningu, jež vznikl na základě případu matky, která musela na konci března kvůli kojeni opustit pražskou pobočku Raiffeisen bank.

Po pondělní jedenácté hodině přišlo na pobočku Raiffeisen banky v České ulici několik maminek s malými dětmi. Jednou z nich byla i Kristýna K. 

„Překvapilo mně, jak moc bylo v diskuzích na internetu kojení nepochopené. Některé reakce byly dramatické a ošklivé. Přišlo mi fajn vyjádřit si navzájem podporu a vysvětlit některým lidem, že kojení nefunguje tak, jak si představují," prohlásila na místě kojící maminka Kristýna.

Nemůžeme srovnávat kojení a masturbaci, jde o péči o dítě, říká matka

Nejvíce ji při pročítání diskuzí na téma kojení na veřejnosti naštvala argumentace srovnávající nevhodnost kojení s veřejnou masturbací. „Hrozně mě naštvalo, že lidi dávají do jednoho pytle kojení, vylučování nebo masturbaci. Prý protože je to přirozené. Je to ale úplný nesmysl. Kojení je utěšování malého miminka, které z toho nemá rozum. Přeci nemůžeme srovnávat napití se miminka s masturbací dospělého člověka na veřejnosti," vysvětlila Kristýna.

Sama se prý se situací, při které by ji někdo za kojení opomenul, nesetkala. „Osobně jsem se naštěstí s negativními reakcemi okolí niky nesetkala," dodala mladá matka. Výjimkou nebylo právě ani pondělní kojení v brněnské bance. Po několika minutách totiž ke Kristýně přistoupila pracovnice banky s otázkou, zdali něco nepotřebuje. Kojení jí nijak nevadilo. Poté pozdravila a odešla. 

Právo kojit respektujeme, banka v kojení bránit nebude, prohlásila mluvčí

„Právo matky kojit kdykoliv a kdekoliv nezpochybňujeme a zaměstnanci na našich pobočkách jej plně respektují. Banka ženám v kojení nikdy bránit nechtěla a ani nebude," uvedla již dříve mluvčí Raiffeisen banky Petra Kopecká.

Výzvu odstartoval incident z Prahy

Kojící happening odstartoval incident z konce března. V jedné z pražských poboček Raiifeisen bank chtěla matka utěšit plačící dceru a dala jí napít z prsu. Po chvíli k ní přistoupil muž z ochranky a požádal ji, aby "přestala exhibovat". Matka se bránila argumentem, že jde o krmení dítěte, nikoliv účelné odhalování. Pracovník ostrahy však trval na svém a ženě oznámil, že pokud se nezahalí, bude ji muset vyvést. Žena nakonec odešla dobrovolně sama.

„Člen ochranky klientku požádal o zahalení, nikoliv o opuštění pobočky. Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili," sdělila mluvčí banky.

O incident se však kojící matka podělila na sociálních sítích, kde zvedl vlnu nevole. Lidé poté na Facebooku vyhlásily výzvu Kojit kdekoli (i v Raiffeisen bance) je normální. „Pojďme společně ukázat, že kojit kdekoli (i v Raiffeisen bance) je normální. Kojení není exhibice, ale péče o naše děti," stojí v prohlášení. Ženy se měly sejít a společně kojit v pobočkách žlutočerné banky s úderem jedenácté hodiny dopoledne po celé republice.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Na Prýglu o víkendu začala plavební sezóna

pondělí, 15. dubna 2019, 08:50

Na Brněnské přehradě je opět živo. Od soboty 13. dubna totiž začala 73. plavební sezóna. Podle běžného jízdního řádu se...

Před 100 lety vzniklo Velké Brno. Město se sedmkrát zvětšilo

neděle, 14. dubna 2019, 11:28

Druhé největší město ČR Brno má nyní na 380.000 obyvatel, před 100 lety ve městě na soutoku řek Svratky a Svitavy ale...

Brňané vysadili přes stovku jedliček, které koupili místo vánočních...

neděle, 14. dubna 2019, 11:06

Více než dvě stovky lidí přišlo v sobotu navzdory deštivému počasí vysázet jedličky, které si zakoupili před Vánoci...

Brno by mělo podle plánu do roku 2050 téměř zdvojnásobit počet...

sobota, 13. dubna 2019, 09:09

V následujících 30 letech by měl podle plánů města počet obyvatel Brna vzrůst až na 600.000, tedy zhruba o polovinu....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.