Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno by mělo podle plánu do roku 2050 téměř zdvojnásobit počet obyvatel města

 
sobota, 13. dubna 2019, 09:09

V následujících 30 letech by měl podle plánů města počet obyvatel Brna vzrůst až na 600.000, tedy zhruba o polovinu. Přitom za 100 let, kdy existuje takzvané Velké Brno, vzrostl počet z tehdejších 237.000 na dnešních zhruba 380.000. Budoucí růst vyplývá z rozvojové strategie, kterou nechalo zpracovat předchozí vedení města a na níž se postupně pracuje. Město má být sice lidnatější, ale má se měnit tak, aby v něm lidé díky dobré a rostoucí kvalitě života zůstávali, vyplývá z dokumentu nazvaného Strategie Brno 2050.

Úřední počet obyvatel nevypovídá o skutečném množství lidí ve městě. Velkou část roku v něm žijí desetitisíce studentů, denní dojížďka za prací a studiem se odhaduje na 100.000. Podle odhadů za loňský rok se tak ve všední den pohybuje ve městě až 540.000 lidí.

Separatisté z Heršpic se uklidnili

Současné území města je neměnné od roku 1980, kdy se připojil do té doby samostatný Útěchov. Nyní se o rozšíření hranic města neuvažuje, přestože se občas objeví ojedinělé hlasy, příkladem je úvaha o připojení Ostopovic. Naopak prozatím ustaly separatistické tendence Dolních Heršpic a Přízřenic, které v minulosti kvůli plánované velké výstavbě uvažovaly o odtržení.

Brno má nyní řadu menších rozvojových lokalit, včetně několika velkých, které mohou pojmout tisíce obyvatel. Jde o sídliště Kaménky v Černovicích, o území v Líšni kolem zarostlé tramvajové trati, s jejíž obnovou se počítá, o velký brownfield nazývaný Nová Zbrojovka či o tzv. jižní centrum, což je oblast mezi hlavním a dolním nádražím.

Nová významná výstavba se plánuje v Novém Lískovci, na sídlišti Kamechy nebo v Chrlicích

V budoucnu by mělo prodělat zásadní proměnu v souvislosti s přesunem nádraží a přestavbou železničního uzlu. S větší bytovou výstavbou se počítá například také v Novém Lískovci, stále se rozrůstá sídliště Kamechy, developerské plány jsou v Chrlicích a na některých místech kolem Svratky a Svitavy, kde dosud není možné stavět kvůli neexistujícím protipovodňovým opatřením. Město chce také řešit problém s dostupností bydlení. Chce si udržet podíl 15 procent obecních bytů na trhu.

Strategie rozvoje pojímá proměnu města v různých odvětvích. Nadále má Brno zůstat univerzitním centrem, kde se daří vědě a výzkumu, a do města mají dál přicházet talentovaní lidé z celého světa. Z ekologického hlediska strategie reflektuje moderní trendy, město má mít čistší ovzduší a adaptovat se na klimatickou změnu.

Strategii podle plánu naplňuje i současné pozměněné vedení města. „Je možné, že dojde k některým změnám. Musí se ale projednat a následně schválit garant či garanti každé ze strategických hodnot a posléze i takzvaný městský ekosystém. Od začátku se snažíme, aby dokument nebyl vnímáný pouze jako strategie úřadu, ale celého města a jeho různých organizací i široké veřejnosti. Většina náplně navíc primárně nezávisí na konání magistrátu," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

 


 

Kam dál?

Kraví horu v sobotu zaplaví běžci. Výtěžek ze startovného pomůže...

pátek, 12. dubna 2019, 15:00

Pokud rádi běháte, zastavte se v sobotu 13. dubna na Kraví hoře. Vůbec poprvé se zde bude konat charitativní Běh se...

Divocí koně z Podyjí mají první hříbě

pátek, 12. dubna 2019, 14:04

Skvělá zpráva přišla tento týden z Národního parku Podyjí. Stádo exmoorských koní spásající vřesoviště v Podyjí se ve...

Trolejbus, který boural na Křenové v Brně, měl najeto přes milion...

pátek, 12. dubna 2019, 10:00

Trolejbus, který se na začátku minulého týdne v Brně čelně srazil s tramvají, měl najeto přes milion kilometrů. Do...

Podvodníci na internetu mají další trik, jak z lidí vylákat peníze

pátek, 12. dubna 2019, 08:00

Policisté varují před dalšími podvodníky na internetu. Pozor si dejte v tom případě, že nakupujete na bazarech nebo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.