Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rapid Re-housing v Brně končí, město v něm pokračovat nebude. Rodiny mohou v bytech zůstat

 
úterý, 9. dubna 2019, 11:42

Brno nenaváže na projet minulé koalice nazvaný Rapid Re-housing, v němž dostalo byt 50 rodin s dětmi v nouzi. Prohlásila to dnes primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní projekt skončil a rodiny, které se osvědčily, mohou v bytech zůstat. Podobný projekt pro další rodiny však Brno nechystá. Chce se ale hlásit ve výzvách ministerstva práce a sociálních věcí, které nabízí peníze na projekty pro ukončování bezdomovectví.

Zastupitelé chtějí každý půlrok zprávu, jak si rodiny vedou

Zastupitelstvo Brna dnes schvalovalo zprávu k pilotnímu projektu, v němž rodiny bez bydlení dostaly 50 bytů. Zprávu schválilo 41 zastupitelů, čtyři byli proti a čtyři se zdrželi. Zároveň 52 zastupitelů rozhodlo, že se bude každého půl roku předkládat zpráva, jak si dotčené rodiny vedou.

NAPSALI JSME: Rapid Re-Housing ušetřil milion a půl z veřejných prostředků. Město stál 150 tisíc 

Stávající rodiny mohou zůstat, žádné další projekty se nechystají

Podle Vaňkové pilotní projekt pro zabydlování 50 rodin skončil. „V tuto chvíli nezamýšlíme, že bychom podobný projekt iniciovali s dalšími rodinami. Stávající rodiny budeme sledovat. Rodiny, které se osvědčily, zůstávají v těch bytech nadále bydlet, ale už to nepodléhá režimu projektu," uvedla Vaňková.  Kromě přidělení bytu byla v projektu podstatná práce sociálních pracovníků, kteří lidem pomáhali, aby zvládali platby spojené s bytem a podobně.

ČTĚTE TAKÉ: Ostravští výzkumníci potvrdili přínos sociálního projektu Rapid re-housing 

Brno bude chtít peníze z ministerstva pro lidi v nouzi

Brno se ale projektů na pomáhání lidem v nouzi nezříká. Chce usilovat o peníze z ministerstva, jehož program má pomoct najít ohroženým lidem bydlení. „Město se bude o peníze snažit, ale netýká se to zabydlování rodin s dětmi, ale obecně sociálně znevýhodněných osob," poznamenala Vaňková.

„Piráti už několikrát jasně avizovali, že budou v Brně podporovat projekty pomáhající osobám v bytové nouzi. V souladu s koaliční smlouvou se budeme hlásit do projektů, které si toto kladou za cíl. Ať už se jmenují jakkoliv,“ uvedl k tomu náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

ČTĚTE TAKÉ: Sociální projekt Rapid Re-Housing získal další prestižní evropskou cenu 

Je to smutné, myslí si bývalý náměstek Hollan

Brno se tak rozhodlo nenavázat na projekt, který získal dvě prestižní evropské ceny v oblasti sociálních služeb a podle analýzy ostravských výzkumníků projekt zlepšil jak psychické, tak fyzické zdraví všech rodin. Městu navíc ušetřil přes milion a půl z rozpočtu. Po roce projektu si zvládlo udržet bydlení 96% rodin. 

S pilotním projektem Rapid Re-housing přišlo v minulé koalici hnutí Žít Brno. Podle bývalého náměstka primátors Matěje Hollana z Žít Brno je skutečnost, že se město rozhodlo v projektu nepkračovat, smutná.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí dokonce vypsalo na základě našeho projektu výzvu na ukončování bezdomovectví, zapojily se do ní desítky měst," konstatoval Hollan. Naráží tak i na obdobný projekt Housing First, který byl součástí širšího akčního plánu, který měl do osmi let vymýtit v Brně bezdomovectví.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

FOTO/VIDEO: Romský průvod zahájil v Brně Týden romské kultury

úterý, 9. dubna 2019, 09:57

Romský průvod s hudbou prošel dnes centrem Brna a zahájil festival Týden romské kultury, který potrvá do pátku....

V zamčeném autě v centru Brna zkolabovala mladá žena, díky pohotové...

úterý, 9. dubna 2019, 09:27

Dramatický boj o život v pondělí odpoledne svedla žena, která zkolabovala uvnitř uzamčeného auta na ulici Bratří Čapků...

Brňané se o víkendu díky Open House Brno podívají do 69 běžně...

pondělí, 8. dubna 2019, 09:50

Otevřít veřejnosti místa, která zůstávají po zbytek roku nepřístupná. Takový je cíl celosvětové akce Open House, které...

Rodící maminka už to do nemocnice nestihla, zdravého chlapečka...

pondělí, 8. dubna 2019, 09:32

Dramatické chvíle se šťastným koncem prožili čerství rodiče v Čebíně na Tišnovsku. Nastávající maminka začala rodit,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pozor, děti v autech jedou na prázdniny

V letních měsících jsou děti na silnicích nejohroženější. Nebezpečí jim hrozí i v roli spolucestujících v autě. Co si tedy připomenout před začátkem letních prázdnin? A je možné se věnovat dopravní výchově hrou i o prázdninách?

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.