Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno je první městem v republice, kde smog překročil povolené limity. Mohou za to stavby

 
sobota, 6. dubna 2019, 08:00

Brno je letos prvním městem, které v České republice vyčerpalo na jedné z měřicích stanic takzvanou smogovou kvótu, tedy 35 dnů, kdy byl překročen zákonem stanovený limit pro znečištění prachem. Tento limit byl už v úterý překročený na měřicí stanici Zvonařka, jak v tiskové zprávě upozornilo Centrum pro životní prostředí a zdraví. Důvodem jsou stavební práce v okolí.

Zvonařka předběhla nejšpinavější části Ostravy

„Brněnská Zvonařka letos zatím s 38 dny s překročeným limitem vede národní 'smogovou ligu', když předstihla v minulosti suverénně nejhorší lokality Ostrava-Radvanice (34 dní) nebo Věřňovice (30 dní)," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Polétavý prach z okolních staveb

Měřicí stanice Brno-Zvonařka je umístěná v těsném sousedství rušné dopravní tepny a frekventovaného autobusového nádraží. Doprava ale letos není důvodem tak časného překročení limitů pro polétavý prach.

„Již nyní můžeme říci, že za současný zhoršený stav můžou rozsáhlé stavební práce v celém okolí - oprava silnic Plotní/Dornych, rekonstrukce na Hlavním nádraží, stavba na území původní Vlněny, demolice budov v ulici Trnitá jen pár desítek metrů od stanice Brno-Zvonařka," uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchym Brzezina.

Stavební práce ovlivňují kvalitu ovzduší nejen vlastní prašností, ale i zvýšenou intenzitou dopravy kvůli uzavírkám i průjezdům nákladních aut na místo stavby. Odborníci z ČHMÚ dokážou určit podle velikosti jednotlivých částic jejich původ.

„Momentálně je na stanici výrazně vyšší podíl větších částic než v minulosti a právě větší částice vznikají především mechanicky, zatímco spalovacími procesy, jako je například doprava, vznikají zejména částice menší a pravidelnější," uvedl Brzezina.

I proto ČHMÚ minulý týden překlasifikoval stanici u Zvonařky na stanici průmyslovou namísto původní dopravní. Její kategorii opět změní po skončení stavebních prací.

Koncentrace prachu ve vzduchu je vyšší i na Úvoze

Tato situace se ale netýká pouze stanice Zvonařka. Stavební práce ovlivňují i měření na stanici Brno-Úvoz, kde jsou letos koncentrace také vyšší, než tomu bylo v minulosti.

„Na jiných stanicích v Brně není zaznamenáván nárůst znečištění. Stanicí s dlouhodobě nejvyšší mírou znečištění v Brně je stanice Brno-Svatoplukova, kde je momentálně evidováno za letošní rok 20 překročení. Dlouhodobě se koncentrace znečišťujících látek v Brně spíše snižují, výjimkou je nyní Zvonařka a Úvoz," doplnil Brzezina.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Sezóna nájezdů trhačů medvědího česneku na jižní Moravě začala. Někde...

sobota, 6. dubna 2019, 07:00

Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde...

VIDEO: Záběry nehody očima hasičů odhalují nepěkný pohled na vnitřek...

pátek, 5. dubna 2019, 16:00

Nový pohled na následky pondělní havárie trolejbusu a šaliny vnáší video, které v pátek odpoledne zveřejnili...

Dobrovolníci z celého Brna zítra vyrazí uklízet přírodu

pátek, 5. dubna 2019, 11:21

Tisíce dobrovolníků vyráží každý rok ve vybraný dubnový den udělat okolí svého bydliště příjemnější. Díky akci Ukliďme...

Sociální fond pro pomoc potřebným dostal od města milionovou dotaci

čtvrtek, 4. dubna 2019, 17:00

Na nemocné děti už nebudeme muset sbírat víčka. Město přidělilo sociálnímu nadačnímu fondu města Brna milionovou dotaci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.