Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Už žádné cestování kvůli poradám. Češi vytvořili revoluční aplikaci pro virtuální realitu

 
středa, 27. března 2019, 13:27

Budíček v pět ráno, poklus do auta, snídaně na benzině, několik hodin za volantem… To vše kvůli třeba hodinové poradě. Poradě, která se koná každý týden na druhé straně republiky. V dnešní době nic zvláštního, avšak brzy se již možná bude jednat o přežitek. Schůzky se totiž budou odehrávat ve virtuální realitě. Fikce? Nikoliv, dnes již skutečnost, což v úterý 26. března dokázala na prezentaci v budějckém Jihočeském vědeckotechnickém parku společnost Holistic management, vítěz prvního ročníku soutěže JIHOCZECH. Její aplikace Let´s meet VR je bezesporu revoluční záležitostí.

„Let´s meet VR změní způsob kreativní spolupráce na dálku a přinese nový rozměr do firemního vzdělávání,“ tvrdí jednatel společnost Leoš Kubíček, který aplikaci v úterý představil společně s kolegou Andrejem Bragucou.

Aby sílu aplikace demonstrovali naplno, uspořádali ve stejné době prezentace dvě – jednu v Českých Budějovicích a druhou v Praze. Andrej Braguca zůstal na jihu Čech, Leoš Kubíček se nacházel v hlavním městě. Obě místa nejdříve propojili přes Skype, následně se vydali do své virtuální kanceláře. Návštěvníci mohli jejich jednání pozorovat díky dalším kolegům, kteří v kyberprostoru plnili funkci kamer.

Skutečně to fungovalo. Dva muži od sebe vzdálení zhruba 150 kilometrů se během vteřiny ocitli v jedné místnosti a komunikovali spolu, jako by se vše odehrávalo v reálném světě. I když… do reality to mělo svým způsobem daleko, což ale není myšleno ve zlém. Každý uživatel si totiž může prostředí kanceláře přizpůsobit svým preferencím, momentální náladě… Nastaví si barevnost i třeba výhled z okna. A samozřejmě si může změnit i svůj vzhled. Není problém mít avatara dle skutečné podoby, ale stejně tak s vámi může v místnosti sedět Sylvester Stallone. Ostatně úternímu jednání obou mužů přihlíželi Donald Trump a Kim Čong-un. Celkem se virtuální místnosti může v jednu chvíli ocitnout až dvacet lidí. A pozor, není to jen o „přítomnosti“, ale využívání možností, které virtuální realita nabízí. Řešíte třeba auto? V mžiku máte model před sebou na stole… Nic není nemožné.

Celé se to může zdát jako výstřelek dnešní doby, ovšem do okamžiku, než si člověk uvědomí, že technologické řešení z jihu Čech velmi výrazně šetří čas, energii zaměstnanců i životní prostředí. Aplikace je dostupná i z hlediska ceny a utáhne ji průměrný herní počítač. Není divu, že ačkoliv ještě není v ostrém provozu (startuje v dubnu letošního roku), už nyní o ni mají zájem i velké nadnárodní společnosti. Jihočechům se zkrátka podařilo něco mimořádného.

Za vývojem virtuální kanceláře stojí Sever Game Studio. „Když za námi Leoš s touto myšlenkou přišel, neváhali jsme a obratem došlo k přesunu značné části našich kapacit na vývoj Let´s meet VR,“ říká za Sever Game Studio Matěj Matoušek. „Máme radost, že Leoš oslovil právě nás, a že se i naše jméno může pod tuto aplikaci podepsat. Věříme, že Holistic management zaplní díru na trhu a komfort aplikace si budou užívat již brzy hlavy společností po celém světě.“

Napsal(a) Václav Votruba | Foto Václav Votruba
 


 

Kam dál?

Kdy ještě sníst a kdy už vyhodit prošlé potraviny?

středa, 27. března 2019, 12:37

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá...

Devětadevadesátiletý válečný veterán se vrátil do Brna na místo, kde...

úterý, 26. března 2019, 17:00

Po narození mu porodní bába dávala den života. Bojoval v bitvě u Dunkerku, kde byl těžce raněn. Přežil hlavně díky nově...

FOTO: Lidl prodával masné výrobky z Polska, u kterých byl falšovaný...

úterý, 26. března 2019, 15:11

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole masných výrobků značky Pikok původem z...

Europoslanci schválili kontroverzní reformu autorského práva na...

úterý, 26. března 2019, 14:32

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili spornou reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž cílem je...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.