Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Arnoldova vila se dočká opravy. Město smění potřebné pozemky

 
pátek, 22. března 2019, 15:40

Brněnští radní odsouhlasili směnu pozemků s Akademií věd ČR i smlouvu o spolupráci o opravě Arnoldovy vily. Přes směněné pozemky by měla v budoucnu vést přístupová cesta k vile.

Směna se týká prostranství před Arnoldovou vilou, které vlastní statutární město Brno spolu s Ústavem geoniky AV ČR. Tyto pozemky byly ve studii Atelieru 99 vyhodnoceny jako nejvhodnější k vybudování příjezdové cesty k vile. Ta je k zahájení oprav nezbytná budovy nezbytná.

Směna pozemků s Akademií věd ČR, tedy de facto českým státem, je odvalením posledního kamene, který brání vypsání žádosti o dotaci z Norských fondů. K podání žádosti je totiž nutné doložit vydané stavební povolení. Výzva bude podle dostupných informací vyhlášena patrně v červnu letošního roku, a proto je nezbytné přípravy dokončit co nejdříve,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Arnoldova vila je momentálně jednou z nejohroženějších památek Česka. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou. Už léta se spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda snaží o její obnovu. Vila vznikla v roce 1862 a stojí ve vilové kolonii v Černých Polích. Patří k nejstarším stavbám v oblasti, prvenství jí upírá pouze Giskrova vila. Na začátku 20. století byla rozšířena a upravena ve stylu art deco s prvky secese. Od roku 1952 tu následujících šest desetiletí sídlila mateřská škola až do roku 2013, která však musela být kvůli hygienickému a technickému stavu uzavřena. Teď se snad zablýsklo na lepší časy. Směnou pozemků by se dalo opět postoupit v opravách. 

„Jsem rád, že se nám podařilo vyřešit majetkové vztahy týkající se přilehlých pozemků. Díky tomu budou mít návštěvníci zajištěn komfortní přístup do vily,“ sdělil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

 

Radní dnes současně schválili smlouvu o vzájemné spolupráci, ke které se zavázaly městská část Brno-sever a Ústav geoniky AV ČR, a díky níž by měly být pozemky směněny nejpozději letos v červnu. Ústav geoniky po uzavření smlouvy vydá souhlas s navrhovaným stavebním záměrem

Se směnou pozemků souhlasí dotčené městské části Brno-sever i Brno-Jundrov.

 

Napsal Brněnská Drbna | Foto Tereza Kadrnožková
 


 

Kam dál?

Velké vodní nádrže na jižní Moravě jsou po zimě už plné, voda může...

pátek, 22. března 2019, 11:40

Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky...

Brněnští vědci uklidili na Antarktidě šest tun odpadu

pátek, 22. března 2019, 10:55

Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí...

Počet obyvatel jižní Moravy opět vzrostl. V kraji se narodilo nejvíce...

pátek, 22. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji se loni zvýšil počet obyvatel o 4460. K 31. prosinci žilo v kraji podle předběžných výsledků...

Soutěže na chytrou čtvrť Špitálka se účastnily i návrhy z druhé...

čtvrtek, 21. března 2019, 18:30

Areál Brněnských tepláren projde výraznou proměnou. Mezinárodní soutěž, kterou uspořádala Kancelář architekta města...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.