Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Arnoldova vila se dočká opravy. Město smění potřebné pozemky

 
pátek, 22. března 2019, 15:40

Brněnští radní odsouhlasili směnu pozemků s Akademií věd ČR i smlouvu o spolupráci o opravě Arnoldovy vily. Přes směněné pozemky by měla v budoucnu vést přístupová cesta k vile.

Směna se týká prostranství před Arnoldovou vilou, které vlastní statutární město Brno spolu s Ústavem geoniky AV ČR. Tyto pozemky byly ve studii Atelieru 99 vyhodnoceny jako nejvhodnější k vybudování příjezdové cesty k vile. Ta je k zahájení oprav nezbytná budovy nezbytná.

Směna pozemků s Akademií věd ČR, tedy de facto českým státem, je odvalením posledního kamene, který brání vypsání žádosti o dotaci z Norských fondů. K podání žádosti je totiž nutné doložit vydané stavební povolení. Výzva bude podle dostupných informací vyhlášena patrně v červnu letošního roku, a proto je nezbytné přípravy dokončit co nejdříve,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Arnoldova vila je momentálně jednou z nejohroženějších památek Česka. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou. Už léta se spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda snaží o její obnovu. Vila vznikla v roce 1862 a stojí ve vilové kolonii v Černých Polích. Patří k nejstarším stavbám v oblasti, prvenství jí upírá pouze Giskrova vila. Na začátku 20. století byla rozšířena a upravena ve stylu art deco s prvky secese. Od roku 1952 tu následujících šest desetiletí sídlila mateřská škola až do roku 2013, která však musela být kvůli hygienickému a technickému stavu uzavřena. Teď se snad zablýsklo na lepší časy. Směnou pozemků by se dalo opět postoupit v opravách. 

„Jsem rád, že se nám podařilo vyřešit majetkové vztahy týkající se přilehlých pozemků. Díky tomu budou mít návštěvníci zajištěn komfortní přístup do vily,“ sdělil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

 

Radní dnes současně schválili smlouvu o vzájemné spolupráci, ke které se zavázaly městská část Brno-sever a Ústav geoniky AV ČR, a díky níž by měly být pozemky směněny nejpozději letos v červnu. Ústav geoniky po uzavření smlouvy vydá souhlas s navrhovaným stavebním záměrem

Se směnou pozemků souhlasí dotčené městské části Brno-sever i Brno-Jundrov.

 

Napsal Brněnská Drbna | Foto Tereza Kadrnožková
 


 

Kam dál?

Počet obyvatel jižní Moravy opět vzrostl. V kraji se narodilo nejvíce...

pátek, 22. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji se loni zvýšil počet obyvatel o 4460. K 31. prosinci žilo v kraji podle předběžných výsledků...

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji...

čtvrtek, 21. března 2019, 15:00

Brno chce v roce 2024 pořádat mistrovství světa v hokeji. Město i kraj podepsaly tento týden memorandum o spolupráci se...

Až čtyřicet procent bakalářů nedostuduje. Masaryčka rozjíždí kampaň...

čtvrtek, 21. března 2019, 13:00

Téměř 40% bakalářů v Česku nedostuduje. S vysokou mírou studijní neúspěšnosti chce nyní v nové kampani bojovat...

FOTOGALERIE: Smečku šelem nahradilo na Šilingráku hejno žraloků

středa, 20. března 2019, 19:39

Lidé mohou ode dneška na Šilingráku obdivovat hejno žraloků. Skulptury mořských paryb nahradily smečku šelem. Autorem...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.