Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Arnoldova vila se dočká opravy. Město smění potřebné pozemky

 
pátek, 22. března 2019, 15:40

Brněnští radní odsouhlasili směnu pozemků s Akademií věd ČR i smlouvu o spolupráci o opravě Arnoldovy vily. Přes směněné pozemky by měla v budoucnu vést přístupová cesta k vile.

Směna se týká prostranství před Arnoldovou vilou, které vlastní statutární město Brno spolu s Ústavem geoniky AV ČR. Tyto pozemky byly ve studii Atelieru 99 vyhodnoceny jako nejvhodnější k vybudování příjezdové cesty k vile. Ta je k zahájení oprav nezbytná budovy nezbytná.

Směna pozemků s Akademií věd ČR, tedy de facto českým státem, je odvalením posledního kamene, který brání vypsání žádosti o dotaci z Norských fondů. K podání žádosti je totiž nutné doložit vydané stavební povolení. Výzva bude podle dostupných informací vyhlášena patrně v červnu letošního roku, a proto je nezbytné přípravy dokončit co nejdříve,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Arnoldova vila je momentálně jednou z nejohroženějších památek Česka. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou. Už léta se spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda snaží o její obnovu. Vila vznikla v roce 1862 a stojí ve vilové kolonii v Černých Polích. Patří k nejstarším stavbám v oblasti, prvenství jí upírá pouze Giskrova vila. Na začátku 20. století byla rozšířena a upravena ve stylu art deco s prvky secese. Od roku 1952 tu následujících šest desetiletí sídlila mateřská škola až do roku 2013, která však musela být kvůli hygienickému a technickému stavu uzavřena. Teď se snad zablýsklo na lepší časy. Směnou pozemků by se dalo opět postoupit v opravách. 

„Jsem rád, že se nám podařilo vyřešit majetkové vztahy týkající se přilehlých pozemků. Díky tomu budou mít návštěvníci zajištěn komfortní přístup do vily,“ sdělil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

 

Radní dnes současně schválili smlouvu o vzájemné spolupráci, ke které se zavázaly městská část Brno-sever a Ústav geoniky AV ČR, a díky níž by měly být pozemky směněny nejpozději letos v červnu. Ústav geoniky po uzavření smlouvy vydá souhlas s navrhovaným stavebním záměrem

Se směnou pozemků souhlasí dotčené městské části Brno-sever i Brno-Jundrov.

 

Napsal Brněnská Drbna | Foto Tereza Kadrnožková
 


 

Kam dál?

Velké vodní nádrže na jižní Moravě jsou po zimě už plné, voda může...

pátek, 22. března 2019, 11:40

Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky...

Brněnští vědci uklidili na Antarktidě šest tun odpadu

pátek, 22. března 2019, 10:55

Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí...

Počet obyvatel jižní Moravy opět vzrostl. V kraji se narodilo nejvíce...

pátek, 22. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji se loni zvýšil počet obyvatel o 4460. K 31. prosinci žilo v kraji podle předběžných výsledků...

Soutěže na chytrou čtvrť Špitálka se účastnily i návrhy z druhé...

čtvrtek, 21. března 2019, 18:30

Areál Brněnských tepláren projde výraznou proměnou. Mezinárodní soutěž, kterou uspořádala Kancelář architekta města...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.