Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Velké vodní nádrže na jižní Moravě jsou po zimě už plné, voda může hrát klíčovou roli

 
pátek, 22. března 2019, 11:40

Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit.

Významné nádrže jsou plné

Naplněná jsou podle povodí významná vodní díla, která zásobují obyvatele pitnou vodou, například Mostiště, Hubenov, Vranov, Slušovice, Karolinka, Bojkovice nebo Ludkovice. Vírská přehrada byla ještě loni v listopadu plná jen z 39 procent, naplnit se ji však díky tání sněhu už také podařilo. Další nádrže se ještě plní, například Nová Říše naplněná nyní na 79 procent, Landštejn s 96 procenty nebo Letovice s 55 procenty.

Podle mluvčího  státního podniku Povodí Moravy Petra Chmelaře v povodí řeky Dyje už veškerý sníh odtál. V horských oblastech Jeseníků a Beskyd se však podle něj stále ještě nachází zhruba 106 milionů metrů krychlových vody v podobě sněhu.

Přehrady vedle zachytávání zásob vody podle mluvčího také nadále zabezpečují průtoky v tocích pod nádržemi, odběry pro vodárenské účely i další povolené odběry. Průměrné průtoky v řekách jsou však oproti dlouhodobému březnovému průměru stále většinou podprůměrné až průměrné, pohybují se mezi 45 až 200 procenty.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Uplynulý víkend byl na vodu bohatý

Hladiny toků stoupaly při oblevě a srážkách především o uplynulém víkendu. „Nejvíce stoupla hladina toku Moravy, a to až o 100 centimetrů, u ostatních toků vzestupy nepřesahovaly deset až 35 centimetrů," uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy. Doplnil, že na třech místech hladina dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti, a to pod vodním dílem Karolinka, na Svratce v Dalečíně a v Loučce ve Skryjích.

Klíčová úloha nádrží

Zásoby vody budou podle Tůmy plnit klíčovou úlohu, pokud bude letošní rok podobný jako předchozí roky. V době sucha přehrady vylepšují nízký stav průtoků, na vodárenské účely, na závlahy a pro udržení funkcí vodních toků poskytují více vody, než do nich přiteče. Nejčastěji takto dotovanými řekami v minulosti byly například Dyje, Svratka, Jihlava či Oslava.

Napsal(a) ČTK | Foto Povodí Moravy
 


 

Kam dál?

Počet obyvatel jižní Moravy opět vzrostl. V kraji se narodilo nejvíce...

pátek, 22. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji se loni zvýšil počet obyvatel o 4460. K 31. prosinci žilo v kraji podle předběžných výsledků...

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji...

čtvrtek, 21. března 2019, 15:00

Brno chce v roce 2024 pořádat mistrovství světa v hokeji. Město i kraj podepsaly tento týden memorandum o spolupráci se...

Až čtyřicet procent bakalářů nedostuduje. Masaryčka rozjíždí kampaň...

čtvrtek, 21. března 2019, 13:00

Téměř 40% bakalářů v Česku nedostuduje. S vysokou mírou studijní neúspěšnosti chce nyní v nové kampani bojovat...

FOTOGALERIE: Smečku šelem nahradilo na Šilingráku hejno žraloků

středa, 20. března 2019, 19:39

Lidé mohou ode dneška na Šilingráku obdivovat hejno žraloků. Skulptury mořských paryb nahradily smečku šelem. Autorem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.