Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Velké vodní nádrže na jižní Moravě jsou po zimě už plné, voda může hrát klíčovou roli

 
pátek, 22. března 2019, 11:40

Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit.

Významné nádrže jsou plné

Naplněná jsou podle povodí významná vodní díla, která zásobují obyvatele pitnou vodou, například Mostiště, Hubenov, Vranov, Slušovice, Karolinka, Bojkovice nebo Ludkovice. Vírská přehrada byla ještě loni v listopadu plná jen z 39 procent, naplnit se ji však díky tání sněhu už také podařilo. Další nádrže se ještě plní, například Nová Říše naplněná nyní na 79 procent, Landštejn s 96 procenty nebo Letovice s 55 procenty.

Podle mluvčího  státního podniku Povodí Moravy Petra Chmelaře v povodí řeky Dyje už veškerý sníh odtál. V horských oblastech Jeseníků a Beskyd se však podle něj stále ještě nachází zhruba 106 milionů metrů krychlových vody v podobě sněhu.

Přehrady vedle zachytávání zásob vody podle mluvčího také nadále zabezpečují průtoky v tocích pod nádržemi, odběry pro vodárenské účely i další povolené odběry. Průměrné průtoky v řekách jsou však oproti dlouhodobému březnovému průměru stále většinou podprůměrné až průměrné, pohybují se mezi 45 až 200 procenty.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Uplynulý víkend byl na vodu bohatý

Hladiny toků stoupaly při oblevě a srážkách především o uplynulém víkendu. „Nejvíce stoupla hladina toku Moravy, a to až o 100 centimetrů, u ostatních toků vzestupy nepřesahovaly deset až 35 centimetrů," uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy. Doplnil, že na třech místech hladina dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti, a to pod vodním dílem Karolinka, na Svratce v Dalečíně a v Loučce ve Skryjích.

Klíčová úloha nádrží

Zásoby vody budou podle Tůmy plnit klíčovou úlohu, pokud bude letošní rok podobný jako předchozí roky. V době sucha přehrady vylepšují nízký stav průtoků, na vodárenské účely, na závlahy a pro udržení funkcí vodních toků poskytují více vody, než do nich přiteče. Nejčastěji takto dotovanými řekami v minulosti byly například Dyje, Svratka, Jihlava či Oslava.

Napsal(a) ČTK | Foto Povodí Moravy
 


 

Kam dál?

Brněnští vědci uklidili na Antarktidě šest tun odpadu

pátek, 22. března 2019, 10:55

Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí...

Počet obyvatel jižní Moravy opět vzrostl. V kraji se narodilo nejvíce...

pátek, 22. března 2019, 08:00

V Jihomoravském kraji se loni zvýšil počet obyvatel o 4460. K 31. prosinci žilo v kraji podle předběžných výsledků...

Soutěže na chytrou čtvrť Špitálka se účastnily i návrhy z druhé...

čtvrtek, 21. března 2019, 18:30

Areál Brněnských tepláren projde výraznou proměnou. Mezinárodní soutěž, kterou uspořádala Kancelář architekta města...

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji...

čtvrtek, 21. března 2019, 15:00

Brno chce v roce 2024 pořádat mistrovství světa v hokeji. Město i kraj podepsaly tento týden memorandum o spolupráci se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.