Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Až čtyřicet procent bakalářů nedostuduje. Masaryčka rozjíždí kampaň na snížení studijní neúspěšnosti

 
čtvrtek, 21. března 2019, 13:00

Téměř 40% bakalářů v Česku nedostuduje. S vysokou mírou studijní neúspěšnosti chce nyní v nové kampani bojovat Masarykova univerzita (MUNI). Zavede opatření, které vychází z rozsáhlého univerzitního průzkumu a zahrnují změny v přijímacím řízení, proměnu studijní nabídky, nové poradenské centrum a komunikační kampaň „Dostuduj, má to smysl“.

Základem opatření byla hloubková analýza

Zavedení všech opatření předcházela hluboká analýza dat a zjišťování příčin, které se v řadě případů liší na úrovni fakult i jednotlivých studijních programů. „Věřím, že se nám společně s odborníky z fakult podařilo najít takový mix opatření, který míru neúspěšnosti při dokončování studií sníží. Naším cílem je, aby se energie a čas investovaný do vzdělání vrátil studentům v podobě titulu, přitom ale nechceme slevovat z nároků, které na naše studenty klademe,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Prvákem neprojde třetina studentů

Nejčastěji zanechávají studia prváci. Na Masarykově univerzitě do druhého ročníku nepostoupí více než 30 procent bakalářských studentů. Nejméně neúspěšných mají na lékařské a právnické fakultě, které si vybírají z těch nejlepších uchazečů a jsou jasně profesně orientované. Nejvíce studijní neúspěšnost trápí filozofickou a ekonomicko-správní fakultu.

Špatný výběr studijního programu, ztráta motivace nebo nenaplněná očekávání

Mezi důvody řádného nedokončení školy studenti v průzkumu často uváděli nevhodný výběr studijního programu, případně situaci, kdy si vybrali obor, který již předem nepreferovali. Častou příčinou byla také ztráta motivace, nebo nenaplněná očekávání. V mnoha případech se studenti dostávají do časové tísně a nezvládnou kombinaci studia a zaměstnání, nebo studium více oborů najednou. Důvodem pro zanechání studia však bývá i jeho náročnost.

Systém opatření na snížení studijní neúspěšnosti realizuje univerzita díky strategickému projektu Muni 4.0, na který získala 200 milionů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt odstartoval 1. dubna 2017 a poběží pět let.

„Z uvedených příčin jsme se primárně zaměřili na ty, kde může pomoci univerzita. Zásadním způsobem jsme změnili celou nabídku studijních programů a upravili jejich popisy tak, aby se uchazeč mohl detailně seznámit s tím, co ho při studiu čeká dřív, než si podá přihlášku,“ upřesnila prorektorka Masarykovy univerzity Markéta Pitrová.

Každý obor má své poradce a konzultanty

Potíže se ztrátou motivace, ale i s organizací studia pomáhá řešit nově zřízené poradenské centrum, které vedle psychologického poradenství nabízí pomoc prostřednictvím fakultních poradců a konzultantů pro jednotlivé studijní programy, a to jak při plánování studijní zátěže, tak při průchodu celým studiem.

S opatřeními souvisela i komunikační kampaň „Jedno ucho“, jejímž cílem bylo ukázat studentům, že je univerzita připravena jejich problémům naslouchat a pomáhat jim hledat řešení. V březnu startuje další kampaň se sérií videí nazvanou Dostuduj, má to smysl“, ve kterých absolventi popisují vlastní potíže při studiu a to, jak se s nimi vyrovnávali. 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com | Zdroj MUNI
 


 

Kam dál?

FOTOGALERIE: Smečku šelem nahradilo na Šilingráku hejno žraloků

středa, 20. března 2019, 19:39

Lidé mohou ode dneška na Šilingráku obdivovat hejno žraloků. Skulptury mořských paryb nahradily smečku šelem. Autorem...

ČRo: Švachula podle policistů paralyzoval systém veřejných zakázek....

úterý, 19. března 2019, 19:00

Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli obvinění z korupce...

Lidé na jižní Moravě posílají stále více upozornění na nesprávný chov...

úterý, 19. března 2019, 18:00

Jihomoravští veterináři loni provedli meziročně o čtvrtinu víc kontrol chovů takzvaných zájmových zvířat, převážně psů,...

Brno plánuje postavit u Svratky vodácký kanál za 350 milionů korun

pondělí, 18. března 2019, 15:06

Brno chce v příštích letech vybudovat vodácký kanál u řeky Svratky. Předpokládané náklady se odhadují na 350 milionů...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.