Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Národní a sociální fronta svolává demonstraci. První máj má Zelný trh patřit nacionalistům

 
středa, 20. března 2019, 14:20

Po dvou letech se ve středu města opět sejdou nacionalisté. Policie chystá bezpečnostní opatření.

O víkendu se na internetu objevila výzva k shromáždění nacionalistů, která se má uskutečnit prvního května. Májový pochod pravicových radikálů s sebou vždy přinese vlnu emocí. Tentokrát se však nebude jednat o pochod středem města, ale o demonstraci na Zelném trhu.  

Podle Erika Lamprechta, mluvčího pořadatele akce, Národní a sociální fronty, a tajemníka Dělnické strany sociální spravedlnosti, má Zelný trh první den v květnu zabrat asi dvě stě lidí. Demonstraci se rozhodl uspořádat v návaznosti na tradici prvních májů, pořádaných v Brně.

Minulé události se ale neobešly bez nutného zásahu policie, s čímž brněnští muži zákona počítají i letos. 

„Spolupracujeme s městskými částmi. Získáváme informace, vyhodnocujeme je a podle toho připravujeme bezpečnostní opatření,“ uvedl v Brněnskému Deníku policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Během pochodu, kterého se účastnili také odpůrci nacionalistického smýšlení, bylo v roce 2017 zadrženo jedenáct zúčastněných. Konflikty mezi účastníky i odpůrci musely být řešeny přímými zásahy policie. V roce 2015 byla situace na protestech ještě závažnější. Tehdy bylo zadrženo přes čtyřicet lidí za použití slzného plynu, gumových projektil a obušků.  

Bezpečnost je i v zájmu pořadatelů samotných. Webové stránky Národní a sociální fronty nabízí potenciálním demonstrantům krom facebookové události, kam se mohou přihlašovat, také manuál, který má celou demonstraci udržet v poklidném duchu. 

 

 

 
 
Napsal Brněnská Drbna | Foto Tomáš Hrivňák
 


 

Kam dál?

ČRo: Švachula podle policistů paralyzoval systém veřejných zakázek....

úterý, 19. března 2019, 19:00

Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli obvinění z korupce...

Lidé na jižní Moravě posílají stále více upozornění na nesprávný chov...

úterý, 19. března 2019, 18:00

Jihomoravští veterináři loni provedli meziročně o čtvrtinu víc kontrol chovů takzvaných zájmových zvířat, převážně psů,...

Brno plánuje postavit u Svratky vodácký kanál za 350 milionů korun

pondělí, 18. března 2019, 15:06

Brno chce v příštích letech vybudovat vodácký kanál u řeky Svratky. Předpokládané náklady se odhadují na 350 milionů...

VIDEO: Brněnští strážníci zachránili devadesátiletou seniorku,...

pondělí, 18. března 2019, 13:37

O další chvályhodný čin se zasloužili brněnští strážníci. Zavolala je všímavá sousedka z Žabovřesk, která přes dveře...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.