Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno plánuje postavit u Svratky vodácký kanál za 350 milionů korun

 
pondělí, 18. března 2019, 15:06

Brno chce v příštích letech vybudovat vodácký kanál u řeky Svratky. Předpokládané náklady se odhadují na 350 milionů korun, řekl dnes novinářům brněnský radní pro sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Podle něj je ale potřeba čekat, až získá stavební povolení blízká stavba části velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská. Město by chtělo na kanál získat dotaci od státu. Na kanále by měly mít zázemí vodácké mládežnické organizace.

Kanál má být v prostoru mezi jezem u elektrárny a bývalou vodárnou, kde jsou dnes vodní nádrže. Úsek přesahuje asi půl kilometru. „Vodní nádrže jsou dnes prázdné, mělo by tam být parkoviště pro obsloužení toho kanálu," uvedl Suchý.

Podle něj náklady nezahrnují jen vybudování kanálu, ale i další věci. „Například vybudování lávky, tribun v okolí nebo parkovacích stání. Investici nemůže zvládnout samo město, jednáme o tom s ministerstvem školství. U projektů nadregionálního významu bychom si mohli sáhnout na dotační peníze," poznamenal Suchý.

Město plánovalo postavit vodácký kanál v minulých letech i na břehu řeky Svratky v Horních Heršpicích (z tohoto projektu pochází vizualizace). Z plánu nakonec sešlo.

Po Tróji další nové centrum mládeže

Kanál by měl sloužit více účelům. „Především by to bylo sportovním vodákům. Praha má velký zájem, aby tady vzniklo sportovní centrum mládeže. Jediné je v pražské Tróji, a to je pro tu popularitu sportu málo. Zároveň by na kanálu mohli cvičit hasiči nebo záchranáři," řekl Suchý.

Brno loni na podzim zahájilo první etapu stavby velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská za 400 milionů korun. Kromě toho řeší, že spolek Voda z Tetčic napadl jedno ze čtyř stavebních povolení, které se týká rozšíření dvouproudové komunikace na čtyřproudovou. Ostatní tři stavební povolení vztahující se na okolní práce jsou bez komplikací.

Právě na napadené stavební povolení budou navazovat práce na projektu vodáckého kanálu. „Ohledně vodáckého kanálu připravujeme zadání dokumentace pro územní rozhodnutí. Můžeme to začít soutěžit, ale smlouvu můžeme podepsat až poté, co bude mít povolení velký městský okruh," dodal Suchý.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto, Vodácký areál Brno
 


 

Kam dál?

VIDEO: Brněnští strážníci zachránili devadesátiletou seniorku,...

pondělí, 18. března 2019, 13:37

O další chvályhodný čin se zasloužili brněnští strážníci. Zavolala je všímavá sousedka z Žabovřesk, která přes dveře...

Brno si připomenulo 80 let od nacistické okupace. Do káznice na Cejlu...

neděle, 17. března 2019, 10:30

V pátek uplynulo 80 let od vstupu německých vojsk na území tehdejší druhé československé republiky. Oběti následujících...

Brno chce jednat s investorem o stavbě výškové budovy

sobota, 16. března 2019, 16:16

Brno zřídí pracovní skupinu odborníků, s jejíž pomocí se chce dohodnout se soukromým investorem ohledně plánované...

Mladý kardiolog trpí závažným onemocněním. Pomáhá mu plavání s...

sobota, 16. března 2019, 08:00

Dvaatřicetiletý Jakub Rychlík z Jihlavy je kardiolog a má dvě malé děti. Donedávna pomáhal prostřednictvím své práce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.