Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na Kamenném vrchu v Brně už kvetou koniklece

 
neděle, 17. března 2019, 16:29

V přírodní rezervaci Kamenný vrch na okraji Brna už začínají rozkvétat koniklece velkokvěté, oproti loňsku asi o dva týdny dříve. Celkem jich bude na 50.000. Hlavní vlna rozkvětu ale teprve přijde, uvedla ředitelka ekologického sdružení Rezekvítek Tereza Žižková. Do fialova se v minulých dnech zbarvily i stráně v Národním parku Podyjí nedaleko Havraníků.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice, rezervací byl vyhlášen v roce 1978 právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá kolem 50.000. „Koniklece na Kamenném vrchu už začínají rozkvétat, tvoří se první nafialovělá místa. Letos byla teplá zima, rozkvétat proto začaly dříve než loni," uvedla Žižková.

Ekologové vyzývají, aby se lidé chovali ke květinám šetrně

Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě. „Apelujeme na všechny návštěvníky, aby nevcházeli do těch trávníků, kde koniklece kvetou. Aby se drželi co nejvíce těch chodníčků. Také, aby tam nevpouštěli děti a nelehali si do trávníků kvůli pořízení fotografií," uvedl Žižková.

Komentovaná prohlídka po Kamenném vrchu

Pro zájemce uspořádá Rezekvítek 24. března komentovanou prohlídku rezervace, je ale třeba se na ni nahlásit přes webové stránky organizace. Exkurze představí nejen koniklece, ale i další rostliny. V rezervaci lze najít více než 250 druhů rostlin, z toho asi pětina patří mezi ohrožené, například černohlávek velkokvětý, dřín obecný, len tenkolistý nebo violka písečná. Na území rezervace se začíná rozšiřovat i koniklec luční.

Koniklece už kvetou i v Podyjí

Koniklece už obarvily i národní park Podyjí, a to v lokalitě Havranické vřesoviště, kde se od loňského května pase stádo divokých koní z anglického Exmooru. Ještě před rokem přitom v těchto místech dominovaly agresivní druhy trav, které koniklece a další kvetoucí byliny dlouhodobě vytlačovaly.

Rozvoji rostlin pomohli divocí koně

„Rozdíl oproti loňskému roku je obrovský, jsme nesmírně rádi, že divocí koně pomohli po středočeských Milovicích zachránit další významnou stepní lokalitu," uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která pastvu divokých koní v Národním parku Podyjí zajišťuje.

Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové. K vidění je i v dalších lokalitách kolem Brna, jakými je například Obřanská stráň, Stránská skála nebo Patočkova hora. Evropská unie jej zařadila mezi druhy chráněné v soustavě Natura 2000.

Napsal(a) ČTK | Foto Petr Olša
 


 

Kam dál?

Brno si připomenulo 80 let od nacistické okupace. Do káznice na Cejlu...

neděle, 17. března 2019, 10:30

V pátek uplynulo 80 let od vstupu německých vojsk na území tehdejší druhé československé republiky. Oběti následujících...

Brno od května zvýší cenu za nájem hrobů

neděle, 17. března 2019, 10:16

Brno zvýší cenu za nájem hrobových míst na hřbitovech. Nový ceník bude platný od 1. května, řekl novinářům náměstek...

Brno chce jednat s investorem o stavbě výškové budovy

sobota, 16. března 2019, 16:16

Brno zřídí pracovní skupinu odborníků, s jejíž pomocí se chce dohodnout se soukromým investorem ohledně plánované...

Vodáci by mohli brzy plout po některých úsecích řek s alkoholem v...

sobota, 16. března 2019, 14:24

Vodáci by mohli plout po některých úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Pouze pro vůdce malých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.