Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Jihomoravští záchranáři dostali od kraje osm zbrusu nových sanitek

 
pátek, 15. března 2019, 14:43

Osm nových sanitek dnes oficiálně převzali jihomoravští záchranáři. Za více než 22 milionů je pořídil Jihomoravský kraj. Sanitky Mercedes Benz Sprinter 419 budou rozmístěny do osmi základen: Brno-Ponava, Ivančice, Pohořelice, Blansko, Břeclav, Hodonín, Slavkov u Brna a Znojmo.

Nové sanitky mají podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) zkvalitnit poskytovanou péči, zvýšit bezpečnost pacientů a zlepšit pracovní podmínky záchranářů. „Máme v našem kraji špičkové záchranáře, jejichž práce si velice vážím a troufám si říct, že máme jednu z nejlepších záchranek v republice. A právě kombinace lidského faktoru a moderní techniky dává obyvatelům našeho kraje jistotu, že o ně v situacích ohrožujících život bude postaráno na profesionální úrovni,“ prohlásil Šimek.

Sanitky v nejsilnějších variantách výkonu

Záchranáři budou mít k dispozici Sprintery nové generace. Jde o nejsilnější variantu s výkonem 140 kW (190 koní). Vozidla jsou vybavena automatickou převodovkou 7G – Tronic Plus a možností volby rychlostních stupňů za použití tzv. pádel pod volantem. „Toto považujeme za jeden z důležitých prvků zvyšujících bezpečnost při řízení vozidla,“ vysvětluje Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.

Technické novinky

Ve vozidlech jsou již klasické tlačítkové ovládací systémy v prostoru řidiče nahrazeny digitálními. Kromě toho došlo po technických změnách v konstrukci podvozku i k drobným úpravám v rozmístění ovládacích prvků v řidičském prostoru. „A nesmím zapomenout ani na další novinky, a to je vybavení hlavního světlometu LED technologií a integrace zadní kamery a výstražných světel do zadního spoileru. Tímto opatřením došlo k podstatnému zvýšení ochrany těchto prvků před mechanickým poškozením. Naši řidiči jsou proškolováni v obsluze nových sanitek, aby byli se všemi změnami důkladně seznámeni ještě před zahájením ostrého provozu. Rádi bychom tak předešli případným potížím při řízení vozidel,“ doplňuje technický náměstek ZZS JmK Pavel Chvalina.

Sanitka průměrně před vyřazením najede 350 tisíc kilometrů

Jihomoravská záchranka k dnešnímu dni disponuje celkem 77 sanitek. Z tohoto počtu je 22 vozidel záložních, určených k okamžité náhradě těch vozidel, u kterých se projeví porucha, nebo jsou z jiného důvodu náhle vyřazena z provozu.

„Pravidelně obměňujeme sanitky s největším nájezdem kilometrů a s největším opotřebením. Nájezd kilometrů, o kterém je řeč, se zpravidla pohybuje v rozmezí 350 000 – 400 000 km. Rádi bychom tento limit do budoucna snížili, vše se bude odvíjet od finančních možností. Je třeba také dodat, že počet najetých kilometrů se rok od roku zvyšuje s ohledem na nárůst počtu výjezdů. Vloni jsme zaznamenali rekordní počet výjezdů, přesně 103 798,“ dodává ještě Hana Albrechtová.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ZZS JMK
 


 

Kam dál?

FOTO/VIDEO: Stovky středoškoláků dnes v Brně protestovaly za...

pátek, 15. března 2019, 11:22

Až 800 středoškoláků se dnes sešlo na náměstí Svobody na protest proti klimatické změně. Brněnští studenti se tak...

Město nechá postavit u plánované atletické haly ještě parkoviště za...

pátek, 15. března 2019, 08:00

Brněnští radní ve středu schválili změnu u veřejné zakázky na stavbu Atletické haly Kampus. Díky tomu vznikne na...

Servisní technologické centrum Edwards hledá nové zaměstnance, zájem...

čtvrtek, 14. března 2019, 16:30

Vyrobili ji v roce 1968 ve Velké Británii, pak putovala do oblasti Blízkého východu, aby tam v jedné potravinářské...

Mentálně postižené za sousedy nechceme, vyjádřili se obyvatelé...

čtvrtek, 14. března 2019, 11:30

Zarážející rozuzlení dostal v těchto dnech plán Jihomoravského kraje postavit v obci Svitávka na Blanensku dvě budovy...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 8 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.

VIDEO: Zbrojováci půjdou opět společně darovat krev. Pokusí se vytvořit nový rekord

Fanoušci a hráči Zbrojovky půjdou letos opět po roce společně darovat krev. Klub chce přitom pokořit loňský rekord, při kterém darovalo krev 140 lidí, 24 z nich bylo dokonce prvodárců. Na Transfúzním a tkáňovém oddělení FN Brno se fanoušci s hráči klubu sejdou ve středu 20. března od osmé hodiny ráno.