Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Jihomoravští záchranáři dostali od kraje osm zbrusu nových sanitek

 
pátek, 15. března 2019, 14:43

Osm nových sanitek dnes oficiálně převzali jihomoravští záchranáři. Za více než 22 milionů je pořídil Jihomoravský kraj. Sanitky Mercedes Benz Sprinter 419 budou rozmístěny do osmi základen: Brno-Ponava, Ivančice, Pohořelice, Blansko, Břeclav, Hodonín, Slavkov u Brna a Znojmo.

Nové sanitky mají podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) zkvalitnit poskytovanou péči, zvýšit bezpečnost pacientů a zlepšit pracovní podmínky záchranářů. „Máme v našem kraji špičkové záchranáře, jejichž práce si velice vážím a troufám si říct, že máme jednu z nejlepších záchranek v republice. A právě kombinace lidského faktoru a moderní techniky dává obyvatelům našeho kraje jistotu, že o ně v situacích ohrožujících život bude postaráno na profesionální úrovni,“ prohlásil Šimek.

Sanitky v nejsilnějších variantách výkonu

Záchranáři budou mít k dispozici Sprintery nové generace. Jde o nejsilnější variantu s výkonem 140 kW (190 koní). Vozidla jsou vybavena automatickou převodovkou 7G – Tronic Plus a možností volby rychlostních stupňů za použití tzv. pádel pod volantem. „Toto považujeme za jeden z důležitých prvků zvyšujících bezpečnost při řízení vozidla,“ vysvětluje Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.

Technické novinky

Ve vozidlech jsou již klasické tlačítkové ovládací systémy v prostoru řidiče nahrazeny digitálními. Kromě toho došlo po technických změnách v konstrukci podvozku i k drobným úpravám v rozmístění ovládacích prvků v řidičském prostoru. „A nesmím zapomenout ani na další novinky, a to je vybavení hlavního světlometu LED technologií a integrace zadní kamery a výstražných světel do zadního spoileru. Tímto opatřením došlo k podstatnému zvýšení ochrany těchto prvků před mechanickým poškozením. Naši řidiči jsou proškolováni v obsluze nových sanitek, aby byli se všemi změnami důkladně seznámeni ještě před zahájením ostrého provozu. Rádi bychom tak předešli případným potížím při řízení vozidel,“ doplňuje technický náměstek ZZS JmK Pavel Chvalina.

Sanitka průměrně před vyřazením najede 350 tisíc kilometrů

Jihomoravská záchranka k dnešnímu dni disponuje celkem 77 sanitek. Z tohoto počtu je 22 vozidel záložních, určených k okamžité náhradě těch vozidel, u kterých se projeví porucha, nebo jsou z jiného důvodu náhle vyřazena z provozu.

„Pravidelně obměňujeme sanitky s největším nájezdem kilometrů a s největším opotřebením. Nájezd kilometrů, o kterém je řeč, se zpravidla pohybuje v rozmezí 350 000 – 400 000 km. Rádi bychom tento limit do budoucna snížili, vše se bude odvíjet od finančních možností. Je třeba také dodat, že počet najetých kilometrů se rok od roku zvyšuje s ohledem na nárůst počtu výjezdů. Vloni jsme zaznamenali rekordní počet výjezdů, přesně 103 798,“ dodává ještě Hana Albrechtová.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ZZS JMK
 


 

Kam dál?

FOTO/VIDEO: Stovky středoškoláků dnes v Brně protestovaly za...

pátek, 15. března 2019, 11:22

Až 800 středoškoláků se dnes sešlo na náměstí Svobody na protest proti klimatické změně. Brněnští studenti se tak...

Město nechá postavit u plánované atletické haly ještě parkoviště za...

pátek, 15. března 2019, 08:00

Brněnští radní ve středu schválili změnu u veřejné zakázky na stavbu Atletické haly Kampus. Díky tomu vznikne na...

Brněnští středoškoláci se zítra připojí ke stávce švédské dívky....

čtvrtek, 14. března 2019, 18:23

Klima se mění. Podle OSN máme dvanáct let na odvrácení ekologické katastrofy. Na problém nyní upozorní i brněnští...

Servisní technologické centrum Edwards hledá nové zaměstnance, zájem...

čtvrtek, 14. března 2019, 16:30

Vyrobili ji v roce 1968 ve Velké Británii, pak putovala do oblasti Blízkého východu, aby tam v jedné potravinářské...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 10 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.