Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Fakultní nemocnici v Brně se loni narodilo nejvíce miminek za poslední léta

 
úterý, 12. března 2019, 14:07

Počet narozených dětí ve Fakultní nemocnici Brno, tedy na Obilním trhu a v Bohunicích, se loni opět zvýšil meziročně o 82 na 6367. Jde o nejvyšší počet za posledních osm let a o nárůst třetí rok po sobě. Porodnost v celém kraji naopak klesla o 258 na 14.120 dětí, uvedl dnes na tiskové konferenci ředitel nemocnice Roman Kraus. Připomněl také, že ve středu bude jednat na investičním odboru ministerstva zdravotnictví, aby se konečně přiblížila stavba téměř 20 let plánovaného porodnického centra.

Obě pracoviště fakultní nemocnice slouží na jižní Moravě jako centrum pro komplikované porody, s nimiž mají lékaři výrazně větší zkušenost než v dalších nemocnicích v kraji. „Je čím dál obtížnější poskytovat špičkovou péči na dvou oddělených pracovištích. Bohužel, za poslední rok a půl se ceny materiálu i práce zvedly o 15 procent, proto dolaďujeme projekt a budeme se bavit o výši dotace. Doufám, že investice zůstane prioritou, protože zaměstnanci jsou velmi zatížení a máme skvěle fungující perinatologické centrum. Jižní Morava si novou porodnici zaslouží," řekl Kraus.

Nová porodnice se musí postavit

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba řekl, že dřív nebo později se stejně bude muset začít stavět, protože budova na Obilním trhu z 19. století jednoho dne spadne. „Nyní není možný další rozvoj. Je potřeba mnohem intenzivnější mezioborová spolupráce a ta také není možná," řekl Ventruba.

Za celý rok nezemřela při porodu jediná maminka

K pozitivním trendům, které vyplývají z ročních statistik, patří pokračující pokles počtu porodů císařským řezem. Ve fakultní nemocnici klesl na 21 procent. Pod tři promile poklesl počet úmrtí novorozenců, loni nezemřela žádná matka. Za posledních pět let zemřely pouze dvě matky.

Domácí porody vnímají ve FN jako problém

Ve fakultní nemocnici považují stále za problém domácí porody, kterých je sice v celkovém množství velmi málo, jen několik desítek, avšak úmrtnost novorozenců je desetkrát vyšší než u porodů v porodnici. I proto se snaží přiblížit prostředí domácímu a dávat čím dál větší prostor porodním asistentkám.

„Vedou v podstatě 100 procent porodů a lékař kontroluje a zasahuje v případě komplikací. Loni se podařilo zvýšit počet porodů, do kterých lékař vůbec nezasahuje, na 20 procent. Reálně vidím, že bychom se mohli dostat na 40 až 50 procent, výhledově až na 60 procent. Stále zvyšujeme kompetence asistentek," řekl Ventruba.

Pokled porodnosti přednosta kliniky neočekává

Přestože se do věku matek postupně dostávají slabší populační ročníky, Ventruba je optimistou a neočekává pokles porodnosti. „Demografické předpoklady jsou závislé na řadě faktorů. Mění se atmosféra ve společnosti a zvyšuje se plodnost. Dříve matky přemýšlely, zda budou chtít druhé dítě, dnes přemýšlí o třetím i s větším odstupem. Zvyšuje se tedy počet dětí na matku. Druhým faktorem je to, že se o dítě ucházejí skupiny, které dříve neměly šanci. Jsou to lesby, gayové, single matky. Využívají možností dárcovství a čísla nejsou malá. V Evropě se takto narodí tři až deset procent dětí. Česko má tedy na to, aby se počet dětí zvyšoval," řekl Ventruba.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na jihomoravském koštu padl světový rekord v počtu pálenek. Lidé...

úterý, 12. března 2019, 12:07

V jihomoravských Svatobořicích – Mistříně se o víkendu konal 8. ročník Mezinárodního festivalu pálenek, likérů a...

Brno získalo dotaci více než miliardu korun na stavbu tramvajové...

pondělí, 11. března 2019, 17:41

Víc než miliardu korun přispějí eurofondy z operačního programu Doprava na vybudování tramvajové tratě spojující Starý...

Na brněnském středu hrozí po zásahu policie rozpad koalice

pondělí, 11. března 2019, 14:58

V městské části Brno-střed hrozí rozpad koalice ODS, KDU-ČSL a ANO kvůli policejní razii na radnici z minulého týdne....

V Brně dnes začala sezóna blokových čištění. Poprvé podle nových...

pondělí, 11. března 2019, 10:20

Brněnské komunikace začínají ode dneška s blokovým čištěním v ulicích moravské metropole. Se zahájením sezóny čištění...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 8 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.

VIDEO: Zbrojováci půjdou opět společně darovat krev. Pokusí se vytvořit nový rekord

Fanoušci a hráči Zbrojovky půjdou letos opět po roce společně darovat krev. Klub chce přitom pokořit loňský rekord, při kterém darovalo krev 140 lidí, 24 z nich bylo dokonce prvodárců. Na Transfúzním a tkáňovém oddělení FN Brno se fanoušci s hráči klubu sejdou ve středu 20. března od osmé hodiny ráno.