Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Fakultní nemocnici v Brně se loni narodilo nejvíce miminek za poslední léta

 
úterý, 12. března 2019, 14:07

Počet narozených dětí ve Fakultní nemocnici Brno, tedy na Obilním trhu a v Bohunicích, se loni opět zvýšil meziročně o 82 na 6367. Jde o nejvyšší počet za posledních osm let a o nárůst třetí rok po sobě. Porodnost v celém kraji naopak klesla o 258 na 14.120 dětí, uvedl dnes na tiskové konferenci ředitel nemocnice Roman Kraus. Připomněl také, že ve středu bude jednat na investičním odboru ministerstva zdravotnictví, aby se konečně přiblížila stavba téměř 20 let plánovaného porodnického centra.

Obě pracoviště fakultní nemocnice slouží na jižní Moravě jako centrum pro komplikované porody, s nimiž mají lékaři výrazně větší zkušenost než v dalších nemocnicích v kraji. „Je čím dál obtížnější poskytovat špičkovou péči na dvou oddělených pracovištích. Bohužel, za poslední rok a půl se ceny materiálu i práce zvedly o 15 procent, proto dolaďujeme projekt a budeme se bavit o výši dotace. Doufám, že investice zůstane prioritou, protože zaměstnanci jsou velmi zatížení a máme skvěle fungující perinatologické centrum. Jižní Morava si novou porodnici zaslouží," řekl Kraus.

Nová porodnice se musí postavit

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba řekl, že dřív nebo později se stejně bude muset začít stavět, protože budova na Obilním trhu z 19. století jednoho dne spadne. „Nyní není možný další rozvoj. Je potřeba mnohem intenzivnější mezioborová spolupráce a ta také není možná," řekl Ventruba.

Za celý rok nezemřela při porodu jediná maminka

K pozitivním trendům, které vyplývají z ročních statistik, patří pokračující pokles počtu porodů císařským řezem. Ve fakultní nemocnici klesl na 21 procent. Pod tři promile poklesl počet úmrtí novorozenců, loni nezemřela žádná matka. Za posledních pět let zemřely pouze dvě matky.

Domácí porody vnímají ve FN jako problém

Ve fakultní nemocnici považují stále za problém domácí porody, kterých je sice v celkovém množství velmi málo, jen několik desítek, avšak úmrtnost novorozenců je desetkrát vyšší než u porodů v porodnici. I proto se snaží přiblížit prostředí domácímu a dávat čím dál větší prostor porodním asistentkám.

„Vedou v podstatě 100 procent porodů a lékař kontroluje a zasahuje v případě komplikací. Loni se podařilo zvýšit počet porodů, do kterých lékař vůbec nezasahuje, na 20 procent. Reálně vidím, že bychom se mohli dostat na 40 až 50 procent, výhledově až na 60 procent. Stále zvyšujeme kompetence asistentek," řekl Ventruba.

Pokled porodnosti přednosta kliniky neočekává

Přestože se do věku matek postupně dostávají slabší populační ročníky, Ventruba je optimistou a neočekává pokles porodnosti. „Demografické předpoklady jsou závislé na řadě faktorů. Mění se atmosféra ve společnosti a zvyšuje se plodnost. Dříve matky přemýšlely, zda budou chtít druhé dítě, dnes přemýšlí o třetím i s větším odstupem. Zvyšuje se tedy počet dětí na matku. Druhým faktorem je to, že se o dítě ucházejí skupiny, které dříve neměly šanci. Jsou to lesby, gayové, single matky. Využívají možností dárcovství a čísla nejsou malá. V Evropě se takto narodí tři až deset procent dětí. Česko má tedy na to, aby se počet dětí zvyšoval," řekl Ventruba.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Brno nechá odčerpat bahno z Holáseckých jezer. Revitalizace přírodní...

úterý, 12. března 2019, 13:42

Brno se rozhodlo zrevitalizovat přírodní památku tzv. Holásecká jezera. Ta se nachází v Tuřanech a jsou domovem...

Šest lidí se ve Znojmě nadýchalo neznámé toxické látky, všichni...

úterý, 12. března 2019, 12:26

Zatím neznámé dráždivé toxické látky se nadýchalo šest lidí v centru Znojma. Všichni skončili v nemocnici, zranění...

Na jihomoravském koštu padl světový rekord v počtu pálenek. Lidé...

úterý, 12. března 2019, 12:07

V jihomoravských Svatobořicích – Mistříně se o víkendu konal 8. ročník Mezinárodního festivalu pálenek, likérů a...

V nákupní zóně u Modřic staví developer další velkoobchody. Za oběť...

pondělí, 11. března 2019, 18:30

Nákupní zóna u dálnice D2 v Modřicích u Brna se má v příštích letech ještě více rozrůst. Developerská společnost Kotona...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 11 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.