Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno-střed chce nabízet lidem byty v horším stavu, sami by je opravili a tím měli levnější nájem

 
neděle, 3. března 2019, 14:08

Městská část Brno-střed chce nabízet k pronájmu i byty v horším technickém stavu, které by zájemci opravili za své peníze. Radnice by jim o náklady snížila nájemné, prohlásil radní Jan Mandát (ODS a Svobodní). Podle něj má městská část skoro 300 bytů ve špatném stavu, které podle pravidel nemůže pronajímat. Nestíhá je ale všechny opravit a unikají jí peníze z nájmů. Žádá proto magistrát o změnu pravidel pronájmu bytů, což by umožnilo takové byty nabízet. Obdobně je na tom i městská část Brno-sever, řekl dnes ČTK místostarosta David Aleš (ANO).

Brno vlastní bezmála 30.000 bytů. Většinu mají ve správě městské části. Brno-střed má přes 4000 bytů a zhruba 500 prázdných, z nich je přes polovinu ve špatném stavu. Brno-server má přes 5000 bytů a také má kolem 500 prázdných.

Radní části Brna-střed žádají magistrát o změnu pravidel, která by zavedla možnost opravy vlastním nákladem. Radnici by to mělo pomoct rychleji obsazovat byty. „Na nájemném za byty v technicky horším stavu nám měsíčně uniká asi 1,7 milionu korun. Pokud by si lidé byt opravili za vlastní peníze, snížili bychom jim nájemné na polovinu po dobu, než by se jejich investice umořila. Znamená to, že bychom měsíčně z těchto bytů měli skoro milion," uvedl Mandát.

Městská část sice byty opravuje, ale vzhledem k velkému množství nestíhá uvést všechny do takového stavu, aby je mohla pronajímat. „Měli bychom dvě skupiny. Část bytů potřebuje jen drobné opravy třeba do 50.000 korun, kde by zájemce udělal opravu podle pravidel městské části. U bytů požadujících opravu ve stovkách tisíc by městská část zpracovala projektovou dokumentaci, která by byla součástí nabídky bytu. Lidé by tak věděli, do čeho jdou," řekl Mandát. V Brně-středu je standardní nájemné 96 korun za metr čtvereční. V některých místech jako například v sociálně vyloučených lokalitách je snížené, jinde může zase přesáhnout i stokorunu.

Byty v horším stavu by chtěla lidem s možností oprav vlastním nákladem pronajímat i městská část Brno-sever. „Prošlo to bytovou komisí a příští týden to půjde do rady. Motivace je stejná jako u Brna-středu. Máme byty ve špatném stavu, ale opravy se nedají stíhat z hlediska financí ani kapacity," dodal Aleš.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Desítky Brňanů cvičily na podporu nemocných s roztroušenou sklerózou

neděle, 3. března 2019, 13:22

Přes 90 lidí z Brna a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V sobotu 2. března se cvičením...

EU otočila. Začne jednat o zákazu dvojí kvality potravin

pátek, 1. března 2019, 19:00

Velvyslanci zemí Evropské unie se dohodli na kompromisním návrhu změn pravidel ochrany spotřebitelů v EU. Rumunskému...

Večer šohaj, ráno šohaj! Brněnská firma vyvinula zázračné tabletky na...

čtvrtek, 28. února 2019, 18:00

Zná to každý: ráno hlava jako střep, světlo píchá do očí, žaludek jako na moři. “O trošku více” skleniček piva, vína...

Inspektoři našli další várku nebezpečného masa z Polska. Kuřecí...

čtvrtek, 28. února 2019, 17:44

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zachytili zásilku 1 200 kg kuřecích mražených stehen z Polska, u které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.