Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

 
pondělí, 18. února 2019, 16:41

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250.000 korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.

Finanční analytický úřad (FAÚ) se dopustil přestupku tím, že zakázku na dodávku softwaru pro technologickou základnu zadal v jednacím řízení bez uveřejnění a rovnou uzavřel smlouvu se společností Tovek. Podle Finančního analytického úřadu mohl tuto veřejnou zakázku uskutečnit pouze jediný dodavatel, a tím byla právě firma Tovek.

Podle antimonopolního úřadu ale FAÚ neprokázal to, že by software mohl dodat pouze jediný dodavatel, což je jeho zákonná povinnost jako zadavatele, a uložil za přestupek pokutu 250.000 korun. Podnět k prošetření veřejné zakázky k ÚOHS podala společnost Profinit, která namítala, že by předmět veřejné zakázky mohla dodat v požadovaném termínu, kdyby ji zadavatel oslovil.

FAÚ proti rozhodnutí podal rozklad k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi, který ale rozhodnutí první instance potvrdil.

„Souhlasím se závěrem úřadu, že obviněný neprokázal, že veřejná zakázka mohla být z technických důvodů splněna pouze vybraným dodavatelem," uvedl v rozhodnutí Petr Rafaj.

Čtvrtmilionová pokuta je tak platná a musí být zaplacena do dvou měsíců. Finanční analytický úřad se proti ní ale může bránit žalobou u Krajského soudu v Brně.

Napsal(a) ČTK | Foto ilustrační foto
 


 

Kam dál?

Nesnězeno? Brněnský projekt pomáhá v boji proti zbytečnému plýtvání...

pondělí, 18. února 2019, 16:00

Každý den zůstane ve stovkách restaurací po celém Brně spoustu neprodaného jídla, které často putuje do koše. Své...

Brno udělalo důležitý krok ke stavbě koncertního sálu, dohodlo se s...

pondělí, 18. února 2019, 11:55

Vedení Brna udělalo významný krok k realizaci projektu Janáčkova kulturního centra. Pražský ateliér M1 vezme do...

Skauting táhne! Brno už má přes tři a půl tisíce skautů, zájemců...

pondělí, 18. února 2019

Zájemců o členství ve skautu přibývá. Brněnské oddíly kvůli tomu mají problémy s kapacitou kluboven, někde chybí také...

FOTO: Neznámý vandal povalil v Líšni tři mladé listnaté stromy

neděle, 17. února 2019, 21:00

Zatím neznámý vandal si nesmyslně vybil zlost na nedávno vysazených stromech v brněnské Líšni. Strážnice při obchůzce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.