Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nesnězeno? Brněnský projekt pomáhá v boji proti zbytečnému plýtvání potravin

 
pondělí, 18. února 2019, 16:00

Každý den zůstane ve stovkách restaurací po celém Brně spoustu neprodaného jídla, které často putuje do koše. Své strávníky by si přitom v pohodě našlo. Dva Brňané tak přišli s nápadem, jak zabránit zbytečnému plýtvání. Jakub Henni a Michaela Gregorová rozjeli projekt Nesnězeno, který za zvýhodněnou cenu nabízí neprodané jídlo z restaurací. Hladoví strávníci se kvalitně a levně nají, podnikům se vrátí část nákladů a obecně se předejde vzniku zbytečného organického odpadu.

Začalo to dobrokávou

S myšlenkou na projekt Nesnězeno přišel Henni s Gregorovou v létě minulého roku. „S Míšou jsme působili v projektu našeho společného kamaráda, jednalo se o projekt Dobro káva - káva, která se neplatí penězi, ale dobrým skutkem. Inspiroval nás nejen projekt, ale také lidé okolo něj, " vysvětlil Henni.

Založili tak facebookovou stránku Nesnězeno, která za krátkou dobu nasbírala tisíce sledujících. „Neměli jsme žádné peníze na vývoj aplikace či webu . Tak jsme se rozhodli udělat minimální produkt v podobě FB stránky," popsal Henni. 

Zakladatelé projektu Jakub Henni a Michaela Gregorová, foto: Nesnězeno

Restaurace nabídnou, lidé se přihlásí

Projekt zatím funguje velmi jednoduše. Podniky přidávají nabídku neprodaných porcí za sníženou cenu přímo na facebookovou stránku, zájemci pak příspěvek okomentují a následně si ho zaplatí a vyzvednou přímo v podniku.

Do projektu se přitom přidává stále více brněnských restaurací. „Vetšina podniků reaguje velice pozitivně a chtějí se zapojit, poslední týdny už se ozývají sami od sebe," dodal Henni.

Vývoj aplikace a expanze do republiky

Pouze u facebookové stránky však nezůstane. Zakladatelé nápaditého projektu jsou si vědomi jeho velkého potenciálu. Rozšířili proto tým a nyní pracují na aplikaci. „Zhruba před měsícem jsme nabrali třetího člena, jež se stará o vývoj aplikace, kterou již brzy spustíme - nabídky se tedy poté přesunou do appky," vysvětlil Henni. 

S technickým posunem se Nesnězenu otevřou dveře do dalších měst v Česku. Brněnský projekt by tak mohl v budoucnu pomáhat s bojem proti plýtváním potravin po celé republice.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Nesnězeno
 


 

Kam dál?

Brno udělalo důležitý krok ke stavbě koncertního sálu, dohodlo se s...

pondělí, 18. února 2019, 11:55

Vedení Brna udělalo významný krok k realizaci projektu Janáčkova kulturního centra. Pražský ateliér M1 vezme do...

Skauting táhne! Brno už má přes tři a půl tisíce skautů, zájemců...

pondělí, 18. února 2019

Zájemců o členství ve skautu přibývá. Brněnské oddíly kvůli tomu mají problémy s kapacitou kluboven, někde chybí také...

FOTO: Neznámý vandal povalil v Líšni tři mladé listnaté stromy

neděle, 17. února 2019, 21:00

Zatím neznámý vandal si nesmyslně vybil zlost na nedávno vysazených stromech v brněnské Líšni. Strážnice při obchůzce...

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před...

neděle, 17. února 2019, 19:00

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.