Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kup dvě, jednu daruj. Díky projektu brněnské Polárky se do divadla podívají i děti z chudých rodin

 
čtvrtek, 14. února 2019, 18:00

Dopřát dětem z chudých poměrů nebo dětských domovů kouzelné chvíle v divadle. Takový je účel projektu Zavěšená vstupenka, který už druhým rokem úspěšně provozují v brněnském Divadle Polárka. Diváci mohou v rámci projektu koupit o jednu vstupenku navíc a nechat ji zavěšenou ve foyer divadla. Díky každé z nich potom přijde na představení do Polárky jedno dítě ze sociálně komplikovaných poměrů, které by se jinak do divadla nedostalo.

Inspirace italskou tradicí

Projekt je inspirován tradicí tzv. zavěšené kávy, která vznikla během druhé světové války v Itálii. Šálek kávy tehdy Italové vnímali jako základní lidské právo. Bohatší tak platili za více káv a ty ostatní nechali pro někoho, kdo by si ji normálně nemohl dovolit.  Cílem je umožnit dětem ze sociálně slabých rodin získat stejné kulturní zážitky s jejich vrstevníky. 

„Kromě zábavy může divadelní představení přispět k osobnímu rozvoji malého diváka. Může pozitivně ovlivnit jeho vkus a hodnoty, podpořit fantazii, tematizovat důležité otázky, mezi nimiž nemalou roli hraje otázka svobodné lidské existence ve společnosti,“ uvádí dramaturgyně Polárky a koordinátorka projektu Karolina Ondrová.

Dětem příkladem!

Pro děti, které se svými rodiči vstupenku zavěsí, může být tento projekt prvním setkáním s principy charity a anonymního obdarovávání potřebných. Na snadno představitelném příkladu si tak dítě může začít uvědomovat, že i kolem něj existuje neštěstí a chudoba. Může poznat dobrý pocit z pomoci tam, kde to má smysl. Třeba přemluvit maminku, aby koupila jeden lístek navíc, aby se pak do modré sedačky mohlo posadit jedno dítě navíc.

Spolupráce s místnímí organizacemi

Divadlo Polárka nyní nově navázalo spolupráci přímo s brněnskými neziskovými organizacemi, které pracují se sociálně vyloučenými rodinami a pomáhají dětem. Organizace si tím pádem mohou říct o vstupenky pro konkrétní děti na konkrétní představení odpovídající především jejich věku a pomoc tak dostává zase větší smysl. Do projektu se zatím zapojily neziskové organizace AGAPO, Armáda spásy, HoSt Home-Start ČR, Magdalenium, Paspoint, Ratolest Brno a Sdružení Petrov. „Divadlo je ale připraveno navazovat spolupráci s dalšími, jejichž cílová skupina odpovídá cílové skupině Zavěšené vstupenky.

Rozšíření do dalších krajských měst

Dalším krokem by mělo být rozšíření projektu do dalších divadel, zaměřených na dětské publikum. „V tuto chvíli jednáme s Divadlem Drak v Hradci Králové a Malým divadlem v Českých Budějovicích, ale projekt je otevřený všem podobně zaměřeným institucím, které o něj projeví zájem,“ doplňuje Jan Cimr, umělecký šéf Polárky.

Zavěšenou vstupenku je možné zakoupit na pokladně divadla nebo online na stránkách projektu

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Divadlo Polárka | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Jihomoravský filmový fond rozdělí filmařům až 9 milionů. Peníze...

čtvrtek, 14. února 2019, 12:08

Až do 1. března mohou žádat o příspěvek tvůrci filmů. Jihomoravský filmový fond tentokrát rozdělí 9 milionů na podporu...

V Česku je odhadem třináct tisíc prostitutek, polovina z nich jsou...

čtvrtek, 14. února 2019, 12:00

V České republice poskytuje placené sexuální služby podle odhadů zhruba 13 tisíc žen, víc než polovina z nich jsou...

Tísňové linky hasičů na jižní Moravě přijaly loni přes čtvrt milionu...

čtvrtek, 14. února 2019, 08:43

Telefonní centrum tísňového volání jihomoravských hasičů řešilo za minulý rok 258 569 hovorů. Počet telefonátů tak...

Malá Beátka dobývá svět. Do osvěty o Treacher-Collins syndromu se...

středa, 13. února 2019, 17:49

Eliška s Daliborem jsou (ne)obyčejný pár z Českých Budějovic. Před necelými třemi lety se jim narodila dcera Beátka....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.