Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj přispěje 100 tisíc korun na pomoc bezdomovcům

 
úterý, 12. února 2019, 19:30

Jihomoravský kraj kvůli mrazům poskytne z rozpočtu 100.000 korun na pomoc lidem bez domova. Peníze si rozdělí Diecézní charita Brno a Armáda spásy, řekl novinářům hejtmanův náměstek zodpovědný za sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD). Peníze poslouží na pomůcky a materiál. Podle Šlapala je pro lidi bez přístřeší stále volná kapacita nocleháren a nočních krizových center, kde mohou přečkat mrazivé noci.

Poskytnutí peněz schválili krajští radní. „Jihomoravský kraj v zimním obdobím v souvislosti s mrazivým počasím zjišťoval potřeby organizací, které pomáhají lidem bez domova. Diecézní charita Brno a Armáda spásy projevily zájem o materiální nebo finanční pomoc určenou zejména na nákup potřeb a pomůcek do zimního počasí," uvedl Šlapal.

Diecézní charita Brno dostane 60.000 korun a Armáda spásy 40.000 korun. „Koupí se například teplé oblečení, přikrývky, podložky, termo nádoby na jídlo i čaj nebo se dovybaví stávající noclehárny a krizová centra," uvedl Šlapal.

Právě v noclehárnách mohou bezdomovci za poplatek v řádu desítek korun přespat. Bezplatně mohou mrazivou noc přečkat i v nočních krizových centrech, kde sice postele chybí, ale mohou sedět v teple na židli. „Máme informace, že je v těchto zařízeních ještě 20 až 25 procent volné kapacity," řekl Šlapal. Proto zatím není potřeba místa rozšiřovat. „Nikoho ale nemůžeme nutit k tomu, aby tyto služby využíval," poznamenal náměstek.

Noclehárna i noční krizové centrum je například v Brně, kde je zřizuje město, charita i Armáda spásy. Noclehárnu najdou zájemci i v Hodoníně nebo Blansku, kde otevření nočních krizových center zvažují pouze při velkých mrazech jako třeba minus deset stupňů Celsia. Zejména v lednu ve velkých mrazech umrzlo na jižní Moravě několik lidí, většinou to byli bezdomovci a většina případů se stala v Brně.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Česko má první dva mužské sexuální asistenty

úterý, 12. února 2019, 12:57

Doposud fungovalo v České republice pět sexuálních asistentek, které pomáhaly klientům s hendikepem nebo v seniorském...

Jak nakrmit miliardy hladovějících lidí? Mendelova univerzita reaguje...

pondělí, 11. února 2019, 19:59

Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně má před sebou dva klíčové úkoly, které budou v budoucnu určovat směr...

Stoletá lípa svobody z jižní Moravy soutěží o titul Evropský stromu...

pondělí, 11. února 2019, 19:00

Krásně vzrostlá stoletá lípa z Velkých Opatovic na Blanensku soutěží o titul Evropský strom roku. "Zádvorská lepa" je...

VIZUALIZACE: Husovický park Marie Restituty projde zásadní...

pondělí, 11. února 2019, 14:00

Skoro milion korun dá Brno do revitalizace parku Marie Restituty ve čtvrti Husovice. Novinářům to dnes řekl náměstek...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.