Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj přispěje 100 tisíc korun na pomoc bezdomovcům

 
úterý, 12. února 2019, 19:30

Jihomoravský kraj kvůli mrazům poskytne z rozpočtu 100.000 korun na pomoc lidem bez domova. Peníze si rozdělí Diecézní charita Brno a Armáda spásy, řekl novinářům hejtmanův náměstek zodpovědný za sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD). Peníze poslouží na pomůcky a materiál. Podle Šlapala je pro lidi bez přístřeší stále volná kapacita nocleháren a nočních krizových center, kde mohou přečkat mrazivé noci.

Poskytnutí peněz schválili krajští radní. „Jihomoravský kraj v zimním obdobím v souvislosti s mrazivým počasím zjišťoval potřeby organizací, které pomáhají lidem bez domova. Diecézní charita Brno a Armáda spásy projevily zájem o materiální nebo finanční pomoc určenou zejména na nákup potřeb a pomůcek do zimního počasí," uvedl Šlapal.

Diecézní charita Brno dostane 60.000 korun a Armáda spásy 40.000 korun. „Koupí se například teplé oblečení, přikrývky, podložky, termo nádoby na jídlo i čaj nebo se dovybaví stávající noclehárny a krizová centra," uvedl Šlapal.

Právě v noclehárnách mohou bezdomovci za poplatek v řádu desítek korun přespat. Bezplatně mohou mrazivou noc přečkat i v nočních krizových centrech, kde sice postele chybí, ale mohou sedět v teple na židli. „Máme informace, že je v těchto zařízeních ještě 20 až 25 procent volné kapacity," řekl Šlapal. Proto zatím není potřeba místa rozšiřovat. „Nikoho ale nemůžeme nutit k tomu, aby tyto služby využíval," poznamenal náměstek.

Noclehárna i noční krizové centrum je například v Brně, kde je zřizuje město, charita i Armáda spásy. Noclehárnu najdou zájemci i v Hodoníně nebo Blansku, kde otevření nočních krizových center zvažují pouze při velkých mrazech jako třeba minus deset stupňů Celsia. Zejména v lednu ve velkých mrazech umrzlo na jižní Moravě několik lidí, většinou to byli bezdomovci a většina případů se stala v Brně.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na jižní Moravě se vydává stále méně stavebních povolení. Problémem...

úterý, 12. února 2019, 15:00

Na jižní Moravě loni úředníci vydali 8649 stavebních povolení, což je o 978 méně než o rok dříve. Klesla i...

Jak nakrmit miliardy hladovějících lidí? Mendelova univerzita reaguje...

pondělí, 11. února 2019, 19:59

Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně má před sebou dva klíčové úkoly, které budou v budoucnu určovat směr...

Stoletá lípa svobody z jižní Moravy soutěží o titul Evropský stromu...

pondělí, 11. února 2019, 19:00

Krásně vzrostlá stoletá lípa z Velkých Opatovic na Blanensku soutěží o titul Evropský strom roku. "Zádvorská lepa" je...

VIZUALIZACE: Husovický park Marie Restituty projde zásadní...

pondělí, 11. února 2019, 14:00

Skoro milion korun dá Brno do revitalizace parku Marie Restituty ve čtvrti Husovice. Novinářům to dnes řekl náměstek...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.