Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České dráhy začnou v Maloměřicích stavět opravárenskou halu za téměř čtvrt miliardy korun

 
úterý, 5. února 2019, 17:02

České dráhy začnou ještě tento měsíc se stavbou opravárenské haly v depu v Brně-Maloměřicích. Za 219 milionů korun získají zázemí, které jim umožní opravovat ucelené elektrické vlaky InterPanter a RegioPanter, jež brněnské depo vypravuje od roku 2014. Historicky bylo uzpůsobené pro opravy lokomotiv. Nová hala má být hotová na podzim příštího roku.

Hala bude dvoukolejná a bude mít na délku 153 metrů. Díky tomu bude možné mít v hale pětivozovou 132 metrů dlouhou jednotku InterPanter či dvě jednotky RegioPanter, které mají dva nebo tři vozy. „Bude to znamenat snížení nákladů a zrychlení servisu," řekl předseda představenstva a generální ředitel Miroslav Kupec.

V hale budou prohlídkové kanály se samostatnými vstupy jak z čela, tak z boku. Podél jedné koleje budou pevné prohlídkové lávky pro údržbu zařízení na střeše vlaků, druhá kolej bude vybavena dvěma šestimetrovými mobilními plošinami. Součástí vybavení bude jeřábová dráha s elektrickým mostovým jeřábem o nosnosti deset tun, zařízení pro odsávání vakuových WC, signalizace posunu nebo kamerový systém.

České dráhy chtějí nabídnout servis i jiným dopravcům

Součástí stavby bude i rozsáhlá přestavba kolejiště a trakčního vedení, vznikne nová příjezdová silnice. České dráhy touto investicí sledují nejen jednodušší a rychlejší servis svých vlaků, ale do budoucna uvažují i o nabídce servisu externím zákazníkům. Zázemí pro opravy může hrát roli i ve chvíli, kdy bude Jihomoravský kraj vybírat dopravce osobních vlaků, na nichž budou jezdit vozidla, která si nakoupí do svého vlastnictví.

Maloměřické depo vzniklo v roce 1964 a sloužilo parním lokomotivám, později pro údržbu elektrických a motorových lokomotiv. Dodnes se zde však opravují i historické parní lokomotivy a také letité elektrické jednotky řady 560, které by měly být nejpozději v roce 2023 nahrazeny novými, které Jihomoravský kraj nakoupí.

Napsal(a) ČTK | Foto ČD
 


 

Kam dál?

Město začne od března rozdávat pokuty za neoprávněné parkování v...

úterý, 5. února 2019, 16:02

Město vyřešilo hlavní problémy softwaru rezidentního parkování. V průběhu února bude ještě systém testovat a pokud...

V Brně funguje sociální šatník, pomáhá lidem bez domova přežít zimu....

úterý, 5. února 2019, 10:09

Kalhoty, boty, bundy, spodní prádlo i deky nebo spacáky. Na brněnském magistrátu funguje sociální šatník, kam si lidé...

Brno oživí okolí potoku Ponávka. Mají vzniknout nová nábřeží, místa...

pondělí, 4. února 2019, 19:00

Brno chce oživit okolí potoku Ponávka. Letos se dělají práce za šest milionů korun, v plánu jsou další čtyři etapy...

Edukativní úniková hra Fakescape studentů z Brna zabodovala na...

pondělí, 4. února 2019, 16:20

Studentský projekt, který může pomoci tisícům škol (nejen) v České republice vyřešit problém s výukou mediální...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.