Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České dráhy začnou v Maloměřicích stavět opravárenskou halu za téměř čtvrt miliardy korun

 
úterý, 5. února 2019, 17:02

České dráhy začnou ještě tento měsíc se stavbou opravárenské haly v depu v Brně-Maloměřicích. Za 219 milionů korun získají zázemí, které jim umožní opravovat ucelené elektrické vlaky InterPanter a RegioPanter, jež brněnské depo vypravuje od roku 2014. Historicky bylo uzpůsobené pro opravy lokomotiv. Nová hala má být hotová na podzim příštího roku.

Hala bude dvoukolejná a bude mít na délku 153 metrů. Díky tomu bude možné mít v hale pětivozovou 132 metrů dlouhou jednotku InterPanter či dvě jednotky RegioPanter, které mají dva nebo tři vozy. „Bude to znamenat snížení nákladů a zrychlení servisu," řekl předseda představenstva a generální ředitel Miroslav Kupec.

V hale budou prohlídkové kanály se samostatnými vstupy jak z čela, tak z boku. Podél jedné koleje budou pevné prohlídkové lávky pro údržbu zařízení na střeše vlaků, druhá kolej bude vybavena dvěma šestimetrovými mobilními plošinami. Součástí vybavení bude jeřábová dráha s elektrickým mostovým jeřábem o nosnosti deset tun, zařízení pro odsávání vakuových WC, signalizace posunu nebo kamerový systém.

České dráhy chtějí nabídnout servis i jiným dopravcům

Součástí stavby bude i rozsáhlá přestavba kolejiště a trakčního vedení, vznikne nová příjezdová silnice. České dráhy touto investicí sledují nejen jednodušší a rychlejší servis svých vlaků, ale do budoucna uvažují i o nabídce servisu externím zákazníkům. Zázemí pro opravy může hrát roli i ve chvíli, kdy bude Jihomoravský kraj vybírat dopravce osobních vlaků, na nichž budou jezdit vozidla, která si nakoupí do svého vlastnictví.

Maloměřické depo vzniklo v roce 1964 a sloužilo parním lokomotivám, později pro údržbu elektrických a motorových lokomotiv. Dodnes se zde však opravují i historické parní lokomotivy a také letité elektrické jednotky řady 560, které by měly být nejpozději v roce 2023 nahrazeny novými, které Jihomoravský kraj nakoupí.

Napsal(a) ČTK | Foto ČD
 


 

Kam dál?

Město začne od března rozdávat pokuty za neoprávněné parkování v...

úterý, 5. února 2019, 16:02

Město vyřešilo hlavní problémy softwaru rezidentního parkování. V průběhu února bude ještě systém testovat a pokud...

V Brně funguje sociální šatník, pomáhá lidem bez domova přežít zimu....

úterý, 5. února 2019, 10:09

Kalhoty, boty, bundy, spodní prádlo i deky nebo spacáky. Na brněnském magistrátu funguje sociální šatník, kam si lidé...

Brno oživí okolí potoku Ponávka. Mají vzniknout nová nábřeží, místa...

pondělí, 4. února 2019, 19:00

Brno chce oživit okolí potoku Ponávka. Letos se dělají práce za šest milionů korun, v plánu jsou další čtyři etapy...

Edukativní úniková hra Fakescape studentů z Brna zabodovala na...

pondělí, 4. února 2019, 16:20

Studentský projekt, který může pomoci tisícům škol (nejen) v České republice vyřešit problém s výukou mediální...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.