Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Edukativní úniková hra Fakescape studentů z Brna zabodovala na prestižní soutěži v USA

 
pondělí, 4. února 2019, 16:20

Studentský projekt, který může pomoci tisícům škol (nejen) v České republice vyřešit problém s výukou mediální gramotnosti. Přitom snadně, zábavně a hravě. To je Fakescape, úniková hra věnující se tématu dezinformací a fake news. Vymyslela ji v rámci školního projektu partička studentů politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MUNI). A už pár měsíců od prvních zatěžkávacích testů přišel výrazný úspěch - druhé místo na celosvětové prestižní soutěži společnosti Facebook v americkém Washingtonu.

Tématu dezinformací a fake news se na Katedře politologie FSS MUNI věnují dlouhodobě. Na podzim roku 2016 například studenti vymysleli projekt Zvol si info, který už přes dva roky úspěšně objíždí střední školy po celé republice s přednáškou o mediální gramotnosti a kritickém myšlení.

CELÁ ZPRÁVA: Studenti bojují s mýty v médiích. Spustili kampaň pro středoškoláky 

Tvůrci nového projektu Fakescape však zvolili atraktivnější, hravější cestu. „Fakescape je zajímavý zejména tím, že se nejedná o přednášky na toto téma, ale studenti hrají únikovou hru, v jejímž rámci odhalují různá fake news a manipulace, díky čemuž se v ději posouvají dále," uvedl vedoucí projektu Fakescape Miloš Gregor.

Tereza Kráčmarová se studenty při řešení únikové hry Fakescape

Odhal padoucha v prezidentských volbách

Hra se se skládá celkem ze čtyř úkolů, které studenti řeší v týmech - redakcích médií. Děj hry je zasazen do fiktivních prezidentských volebních kampaní v budoucnosti a úkolem studentů je odhalit kandidáta - padoucha. Hráči musí padoucha objevit zodpovědnou prací s informacemi. Jsou přitom rozděleni - jeden tým vypracovává úkoly offline, druhý ověřuje informace z článků na internetu. 

„Díky této kombinaci si prohloubí schopnost kriticky uvažovat o souvislém textu a vyhodnocovat obrázky, ale i si o něco více osvojí skutečnost, že když se jimi nějaká informace nepozdává, mohou si ji ověřit na internetu," vysvětlil Gregor.

Od prvnotního nápadu do škol během jediného podzimu

Projekt Fakescape se začal rýsovat teprve na konci září loňského roku. V listopadu pak prošel prvními testovacími skupinami. „Trávili jsme každý den i několik hodin přípravami, vývojem hry a schůzkami, následně jsme i jezdili na první školy a hru testovali," prozradila členka autorského týmu Tereza Kráčmarová. 

Přípravy zabraly hodně času, ale věděla jsem, že dělám něco, co má smysl. Podle ohlasů studentů, učitelů i veřejnosti mám pocit, že projekt má smysl a je pro mě neuvěřitelné, kam jsme se dokázali za pár měsíců posunout," dodala studentka.

Studenti ovládli Washington. A napoprvé!

Pouhých pár měsíců od uvedení hry přišla zatím největší výzva - mezinárodní soutěž pořádaná Facebookem ve Washingtonu. Soutěže se účastnilo přes sto univerzitních týmů z celého světa, přičemž jejich úkolem bylo přijít s projektem, který je zaměřený na boj s extremismem.

„Řada projektů se věnovala osvětě proti různým fóbiím (ať už náboženským, nebo rasovým), jiné projekty upozorňovaly na neutěšenou situaci sirotků ze zemí válečného konfliktu," vysvětlil Gregor. Studenti z Brna měli (stejně jako ostatní) na prezentaci svého projektu pouhých 10 minut, do kterých museli vměsnat všechny informace. Porota sestávala ze zástupců Facebooku, univerzitních profesorů a zástupců politické reprezentace USA.

Studenti z Brna zaujali. A to dokonce tak, že ve velmi silné konkurenci získali neuvěřitelné druhé místo. „Týmová práce žáků, interaktivita a gamifikace, tedy že se o složitém tématu studenti učí formou hry, to vše nám pomohlo získat tohle skvělé umístění. Porotce zřejmě zaujalo i neskutečné nasazení našich studentů, kteří projekt zrealizovali během pár měsíců," prohlásil Gregor.

Dodal přitom, že umístit se takto vysoko hned na první pokus, je unikátní. „Například vítězný turecký projekt se o to snažil dva roky, třetí filipínský tým dokonce dva a půl roku," uvedl. 

Cesta po Česku, Slovensku i zahraničí

Fakescape nyní po dobrodružné cestě do USA čeká především pouť po českých a slovenských školách. „Máme už dotazy a pozvání ze zahraničí, kde už naše hra taky vzbudila zvědavost. Do léta bychom se tak s anglickou verzí měli podívat minimálně do Stockholmu a Budapešti, kde už se domlouváme na konkrétních termínech," vysvětlil Gregor.

Navzdory značné domácí oblibě u žáků, kteří únikovou hrou prošli, a zahraničního úspěchu v podobě ocenění z USA, Fakescape pozornost představitelů českého školství zatím neupoutal. „Samozřejmě budeme rádi, když o spolupráci projeví zájem třeba i ministerstvo školství, ale zatím nás odtud nikdo nekontaktoval," uzavřel Gregor.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Miloš Gregor / Fakescape
 


 

Kam dál?

Brno postaví domy pro zdravotně postižené

pondělí, 4. února 2019, 11:29

Brno postaví díky eurodotacím dva moderní domy pro zdravotně postižené. Jede bude stát na Nováčkově ulici, druhý na...

Nejproblematičtější části města očima Brňanů? Hlavní nádraží, Cejl a...

pondělí, 4. února 2019, 10:39

Lidé vnímají jako nejproblematičtější místa ve městě hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí. Vyplývá to z...

Uměleckoprůmyslové muzeum čeká přelomová rekonstrukce. Změní se v...

pondělí, 4. února 2019, 09:32

Do podzimu 2020 zůstanou uzavřeny dveře Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici. Moravská galerie zrekonstruuje...

FOTO: Na Brněnsku hořely kamiony, škoda jde do milionů

neděle, 3. února 2019, 18:50

Nedělní požár zaměstnal hasiče na Brněnsku. Hned tři jednotky totiž vyrazily do areálu firmy v Branišovicích, kde...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”