Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno postaví domy pro zdravotně postižené

 
pondělí, 4. února 2019, 11:29

Brno postaví díky eurodotacím dva moderní domy pro zdravotně postižené. Jede bude stát na Nováčkově ulici, druhý na Mostecké. Domy pro zdravotně postižené a duševně nemocné vzniknou do léta 2020.

Na Nováčkově se zbourá a postaví nový

V ulici Nováčkova vznikne nový dům na místě současného na čísle popisném 38. Dům je již v havarijním stavu, půjde tak k zemi. Nový objekt bude sloužit pro potřeby lidí s duševním onemocněním.

V novém třípodlažním objektu s podkrovím vznikne 15 lůžek. V přízemí objektu budou vybudovány místnosti pro personál, například sesterna či místnost pro sociální pracovníky. V plánu jsou i technické místnosti a skladové prostory.

Většinu pokryje dotace

V dalších patrech vzniknou jednolůžkové pokoje a jeden dvoulůžkový, doplněné vždy společenskou místností pro klienty a zázemím nezbytným pro personál. Za budovou bude umístěna terasa s novou zahradou osázenou okrasnými dřevinami a keři. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. Realizace by měla být ukončena v červnu 2020.

Služba, která tu dlouhodobě chybí

„Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě absentuje. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Mostecká projde rekonstrukcí

Centrum zdravotní péče na Mostecké vznikne ze současného bytového domu číslo 10. V tomto případě bude možné provést komplexní rekonstrukci domu včetně přístavby tak, aby zde vznikl také domov pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Město zde postaví třípodlažní objekt s obytným podkrovím a kapacitou 15 lůžek. V přízemí objektu budou umístěny přijímací místnosti pro klienty s hygienickým boxem, pracovny, technická místnost s úklidem a také centrální hala se schodištěm a výtahem.

Dále zde bude umístěna rehabilitační a odpočinková místnost klientů. V dalších patrech budou vybudovány pokoje klientů včetně společných hygienických boxů a WC a nezbytné zázemí. Náklady na realizaci projektu vyjdou na 55,5 mil. Kč, z nichž 31,5 mil. Kč pokryje dotace. Rekonstrukce skončí v červnu 2020.  

Nové možnosti pro lidi v nouzi

„I v tomto případě se nám podaří využít budovy, které jsou nyní ve velmi špatném technickém stavu, jako ubytovací kapacity. Budou navíc sloužit klientům, kterým v současné době ve městě chybí. Díky péči, která bude s bydlením spojená, pro ně bude služba znamenat nové možnosti. Věřím, že budoucnost ukáže, jak velký smysl podpora podobných projektů má,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast investic, dopravy, implementace evropských fondů a sociálních služeb Robert Kerndl.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Nejproblematičtější části města očima Brňanů? Hlavní nádraží, Cejl a...

pondělí, 4. února 2019, 10:39

Lidé vnímají jako nejproblematičtější místa ve městě hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí. Vyplývá to z...

Uměleckoprůmyslové muzeum čeká přelomová rekonstrukce. Změní se v...

pondělí, 4. února 2019, 09:32

Do podzimu 2020 zůstanou uzavřeny dveře Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici. Moravská galerie zrekonstruuje...

FOTO: Na Brněnsku hořely kamiony, škoda jde do milionů

neděle, 3. února 2019, 18:50

Nedělní požár zaměstnal hasiče na Brněnsku. Hned tři jednotky totiž vyrazily do areálu firmy v Branišovicích, kde...

Na internetu se šířilo video, na kterém desetiletá dívka týrá svého...

neděle, 3. února 2019, 12:30

Na sociálních sítích kolovalo na začátku týdne video, na kterém přibližně desetiletá dívka měla týrat svého psa. Mnozí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.