Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nejproblematičtější části města očima Brňanů? Hlavní nádraží, Cejl a Mendlák

 
pondělí, 4. února 2019, 10:39

Lidé vnímají jako nejproblematičtější místa ve městě hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí. Vyplývá to z průzkumu, který Brno udělalo prostřednictvím takzvané pocitové mapy. Novinářům to řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Do průzkumu se zapojilo kolem 1150 lidí, dali asi 7500 podnětů. Vedení města je může zpracovat do strategie na budoucí roky. Nejvíce se lidem naopak líbí místa se zelení jako park Lužánky, okolí hradu Špilberk nebo obora Holedná.

Sběr dat se uskutečnil od jara do podzimu loňského roku, potom se jejich výsledek analyzoval. Lidé mohli posílat podněty přes webovou aplikaci, ale také ve stáncích na ulicích a podobně. Cílem průzkumu bylo zjistit, kde se jim to líbí, respektive nelíbí, jaké je centrum jejich čtvrti, jak by se měly čtvrti rozvíjet a kde lidem něco chybí. Celou pocitovou mapu i můžete prohlédnout zde.

„Z výsledků je patrný jasný vzorec. Lidem se líbí tam, kde je velké množství zeleně, a to Lužánky, Špilberk, Kraví hora, Holedná, Palackého vrch nebo kde je také vyšší kvalita bydlení jako Medlánky a Kohoutovice. Případně může jít o kombinaci obou charakteristik, což je například Masarykova čtvrť," uvedl Koláčný. Podle něj jsou tato místa často hodnocená jako klidná a pohodová s příjemnou atmosférou.

Na druhou stranu jako problémová místa lidé označili hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí, u nichž často psali slova jako špína, stres a strach. U nádraží vidí jako velký problém chybějící bezbariérovost a absenci eskalátorů.

„Co se týče oblastí, které by se měly dále rozvíjet, podle názorů respondentů jsou v jižním až východním směru od historického centra. Jsou to oblasti takzvaného Jižního centra a Zábrdovic," uvedl Koláčný.

Za další lokality s velkým rozvojovým potenciálem označili lidé areál bývalé Zbrojovky, dále pak Václavskou ulici nebo Mendlovo náměstí, ale také lokalitu za areálem Zetoru v Líšni. Kromě toho lidem chybí více zeleně, laviček a pítek s vodou, u nádraží také informační cedule s odjezdy MHD.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Uměleckoprůmyslové muzeum čeká přelomová rekonstrukce. Změní se v...

pondělí, 4. února 2019, 09:32

Do podzimu 2020 zůstanou uzavřeny dveře Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici. Moravská galerie zrekonstruuje...

FOTO: Na Brněnsku hořely kamiony, škoda jde do milionů

neděle, 3. února 2019, 18:50

Nedělní požár zaměstnal hasiče na Brněnsku. Hned tři jednotky totiž vyrazily do areálu firmy v Branišovicích, kde...

Na internetu se šířilo video, na kterém desetiletá dívka týrá svého...

neděle, 3. února 2019, 12:30

Na sociálních sítích kolovalo na začátku týdne video, na kterém přibližně desetiletá dívka měla týrat svého psa. Mnozí...

Na Moravě má v neděli vydatně pršet, hrozí záplavy

sobota, 2. února 2019, 20:11

Na jižní Moravě má v noci a po většinu neděle vydatně pršet. U některých toků v povodí Moravy a Dyje hrozí nebezpeční...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.