Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masarykova univerzita slaví 100 let. Městem křižuje šalina, chystají se poštovní známky, přijede prezident Kiska

 
sobota, 19. ledna 2019, 12:40

Masarykova univerzita pojme oslavy 100. výročí svého založení jako poděkování. Kampaň nazvaná Díky MUNI vyjadřuje jednak vděk absolventů za to, co díky škole dokázali, jednak znamená poděkování všem, kdo se zasloužil o rozvoj instituce. Škola v jubilejním roce udělí ocenění významným osobnostem včetně slovenského prezidenta Andreje Kisky, chystá kulturní i společenské akce.

Sběratelské kuličky z časostroje, šalina, nová poštovní známka

V ulicích města Brňané uvidí tramvaj s historickými i současnými fotkami univerzity. Z časostroje na náměstí Svobody budou vypadávat speciální modré sběratelské kuličky s nápisem MUNI. Česká pošta vydá 21. ledna známku s motivem rektorského žezla a připravila také příležitostné razítko.

Podle rektora Mikuláše Beka je výročí školy dobrou příležitostí k přemýšlení o kořenech a vnitřní kultuře univerzity. „Díky bytostnému spojení vzniku naší univerzity se založením demokratického československého státu si naše akademická obec od počátku zakládá na demokratických principech a přes všechen útlak a kompromisy, kterým byla v minulosti vystavena, si dodnes uchovala přesvědčení, že svoboda je nezbytnou podmínkou univerzitního života," uvedl Bek.

Oslavy vyvrcholí na konci ledna

Výročí založení univerzity připadá na 28. ledna, kdy oslavy zahájí akademický obřad v univerzitní aule na právnické fakultě. Zlaté medaile převezmou například emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta nebo dlouholetý vedoucí univerzitního Ústavu výpočetní techniky Václav Račanský. Kiska o den později převezme velkou zlatou medaili.

Zeman pozvánku nedostal

Českého prezidenta Miloše Zemana škola k oslavám nepozvala. Podle Beka není pravděpodobné, že by se změnil jeho postoj k Masarykově univerzitě. Zeman Beka kvůli dřívějším rozporům přestal zvát na oslavy 28. října na Pražském hradě.

Kniha i filmový dokument

Dějiny školy mapují dvě nové knihy autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory. Vznikl také dokument České televize Otevřená pevnost - 100 let Masarykovy univerzity. V červnu univerzita uspořádá festival na výstavišti a předá 100 medailí významným absolventům.

Program všech akcí ke 100. výročí najdou zájemci na webu www.muni100.cz. Jubileum má letos také Vysoké učení technické v Brně. Vzniklo před 120 lety. Veterinární a farmaceutická univerzita oslavila 100 let už loni. Spolu s Masrykovou univerzitou letos slaví stovku také další brněnská vysoká škola pojmenovaná v současnosti po Johannovi Gregoru Mendelovi.

Napsal(a) ČTK | Foto MUNI
 


 

Kam dál?

Kvalita života v Brně je vyšší než v New Yorku, Praze nebo Londýně

sobota, 19. ledna 2019, 12:10

Jak se žije v Brně? Lépe než v New Yorku nebo Londýně. Přesto si moravská metropole oproti předchozím letům v porovnání...

Třetina lidí v Česku chodí do práce i nachlazená. Většině kolegů to...

sobota, 19. ledna 2019, 11:43

Třetina Čechů a Slováků chodí podle průzkumu STEM/MARK do práce, i když je nachlazená. Přitom téměř 70 procentům z nich...

FOTO: Brankář Komety, Petrov, Mamlas. U Vaňkovky začala výstava...

pátek, 18. ledna 2019, 16:32

Deset ledových soch s brněnskou tematikou mohou lidé ode dneška obdivovat u Galerie Vaňkova. Vedle obchodního centra...

VIDEO: Na Václavském náměstí v Praze se zapálil muž, kolemjdoucí ho...

pátek, 18. ledna 2019, 15:44

V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.