Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspektoři kontrolovali fritovací oleje po celé republice. Neprošel fast food z brněnského nádraží

 
úterý, 15. ledna 2019, 19:59

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se během roku 2018 zaměřili mimo jiné i na stav fritovacích olejů v provozovnách rychlého občerstvení po celé republice. Z 93 kontrolovaných fast foodů jich 73 prošlo. Mezi těmi neúspěšnými bylo i nonstop bistro Susu z brněnského hlavního nádraží.

Cílem kontrolní akce SZPI bylo ověřit, jestli nejsou v provozovnách rychlých občerstvení používány ve fritézách přepálené fritovací oleje a tuky, které by vykazovaly známky vysokého stupně tepelného rozkladu a které by pak šlo považovat za nebezpečné. 

Příklad znečištěného oleje, zdroj: SZPI

Neprošla víc než čtvrtina

U celkem 26% kontrolovaných provozoven inspektoři zjistili použití přepáleného oleje, a to podle hodnocení na základě vůně, chuti, barvy č přítomnosti zuhelnatělých zbytků, laboratorního zkoumání tzv. polárních látek (TPM) a polymerních triacylglycerolů (PTG).

Příklad znečištěného oleje, zdroj: SZPI

Součástí kontroly bylo i dodržování správné fritovací praxe a hygienických požadavků na fritézy. „V několika případech inspektoři zjistili znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. „Kontrolovaným osobám, u kterých došlo k porušení předpisů, inspektoři uložili, aby odstranily zjištěná pochybení, a bude s nimi zahájeno správní řízení o uložení pokuty," dodal mluvčí.

Nečistota v brněnském bistru Susu, zdroj: SZPI

Nechvalně známé bistro u hlavního nádraží 

Jedním z podniků, který testem fritovacích olejů neprošel, bylo bistro Susu na brněnské Nádražní ulici. Olej zde podle SZPI vykazoval známky tepelného rozkladu. „Chuť a vůně byly typické pro přepálený olej, palčivé a nahořklé," uvedli kontroloři ve zprávě.

Nečistota v brněnském bistru Susu, zdroj: SZPI

Není to přitom poprvé, co se uvedené brněnské bistro dostalo do křížku s kontrolory. SZPI bistro dokonce na podzim roku 2018 nechala na čas úplně zavřít. Důvodem byl katastrofální hygienický stav provozovny. Kontroloři našli v bistru celou kolonii švábů, stěny i podlaha byly špinavé a bistro neposkytovalo zákazníkům možnost umýt si ruce teplou vodou.

Nečistota v brněnském bistru Susu, zdroj: SZPI

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto SZPI
 


 

Kam dál?

Jeskyňáři se chystají znovu prozkoumat Amatérskou jeskyni. Nejdelší...

úterý, 15. ledna 2019, 16:28

Další objevy v Amatérské jeskyni v Moravském krasu, která je nejdelším jeskynním systémem v ČR, se ještě dají čekat....

VIDEO: Na Merhautově v pondělí večer hořelo. Policisté zachránili...

úterý, 15. ledna 2019, 14:32

Všechny bezpečnostní složky zasahovaly v pondělí po 18. hodině na Merhautově ulici v Brně. Na linku 158 totiž zavolala...

Papírové utěrky mohou obsahovat bakterie

úterý, 15. ledna 2019, 11:00

Kuchyňské papírové utěrky jsou na jedno použití, přitom na jejich výrobu je zapotřebí spousta energie i materiálu....

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti...

úterý, 15. ledna 2019, 07:00

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.