Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jeskyňáři se chystají znovu prozkoumat Amatérskou jeskyni. Nejdelší komplex v Česku může ještě něco skrývat

 
úterý, 15. ledna 2019, 16:28

Další objevy v Amatérské jeskyni v Moravském krasu, která je nejdelším jeskynním systémem v ČR, se ještě dají čekat. Jeskyňáři popisují desítky metrů nových chodeb. Chystá se i vydání komplexní mapy celého systému, řekl ČTK předseda speleologické organizace Plánivy Petr Polák, který s kolegy v této oblasti krasu bádá v podzemí. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety.

Bádání v jeskynním systému podle Poláka soustavně pokračuje. „Nyní jde především o výkopové práce, a to za účelem nalezení pokračování chodeb, které jsou zanesené sedimenty vlivem geologického vývoje. Mluvit také můžeme o potápěčských pokusech v zatopených prostorách či o lezení do ještě neprozkoumaných jeskynních komínů," uvedl Polák.

Výkopové práce pokračují

Výkopovými pracemi se ročně odhalí několik desítek nových metrů systému. Záleží ale na tom, zda se jeskyňáři někam prokopou. „Někdy to jsou jen vytěžené kubíky materiálu, které nevedly k žádným objevům. V posledních letech se ale podařily další dílčí objevy, které systém prodloužily o stovky nových metrů," uvedl Polák.

Potápěči objevili šošůvský koridor

Za jedním z největších objevů v posledních letech ale podle něj stál potápěčský výzkum. Jeskyňářům se takto podařil objevit takzvaný šošůvský koridor, který má délku více než kilometr. Badatelům však v nových objevech pomáhá i sucho v posledních několika letech, které snížilo hladinu vody v zatopených částech. „Například v roce 2017 se takto podařilo zmapovat prostory, které jsou normálně zatopené, ale díky poklesu vody byly na suchu. Opět šlo o nějaké stovky metrů," uvedl Polák.

V Amatérské jeskyni aktivně působí tři skupiny České speleologické společnosti, dohromady 20 až 30 lidí. Výzkumy tam podle Poláka ale dělá třeba i Univerzita Karlova, hydrometeorologický ústav či Česká geologická služba, věnují se odběru vzorků skapových vod nebo klimatickým měřením.

Chystá se také vydání komplexní mapy celého systému. „Ucelený a detailní popis systému ještě nikdy nevyšel. Jeho vydání je v plánu asi v roce 2020," uvedl Polák. Doplnil, že na podzim se chystají dny otevřených dveří v jeskyni, plánuje se i výstava.

Prozkoumaných čtyřicet kilometrů

Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která je v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969. V krasu je více než 1100 jeskyní. Trvale zpřístupněno je jen pět z nich. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně spojené s propastí Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa. Atrakcí Punkevních jeskyní je plavba po podzemní řece.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Netopejr Moravec
 


 

Kam dál?

VIDEO: Na Merhautově v pondělí večer hořelo. Policisté zachránili...

úterý, 15. ledna 2019, 14:32

Všechny bezpečnostní složky zasahovaly v pondělí po 18. hodině na Merhautově ulici v Brně. Na linku 158 totiž zavolala...

Papírové utěrky mohou obsahovat bakterie

úterý, 15. ledna 2019, 11:00

Kuchyňské papírové utěrky jsou na jedno použití, přitom na jejich výrobu je zapotřebí spousta energie i materiálu....

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti...

úterý, 15. ledna 2019, 07:00

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud....

FOTO: Brno začne s oživením nábřeží Svratky příští rok

pondělí, 14. ledna 2019, 19:00

Brno by mělo v příštím roce začít s oživením nábřeží řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra k viaduktu na Uhelné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.