Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O výpovědích v Zetoru bude jasno do 15. ledna. Zaměstnancům firma už zkracuje odstupné

 
čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:05

Všech 260 zaměstnanců brněnského Zetoru, kteří by měli z firmy do konce března odejít, by o své výpovědi měli vědět do 15. ledna. Do 19. ledna by měli mít v ruce písemnou výpověď. Zaměstnancům, kteří budou ochotni přistoupit na dohodu a skončit v podniku už na konci ledna, ale firma vyplatí pouze čtyři platy namísto původních pěti slibovaných. Potvrdil to vedoucí odborů v podniku Alois Kazelle.

„Původní domluva s vedením byla taková, že lidé, kteří mají nárok na tři měsíční platy odstupného a dvouměsíční výpovědní lhůtu, dostanou těchto pět platů i v případě, že odejdou na dohodu ke konci ledna. Teď jsem ale dostal informaci, že tito lidé dostanou pouze čtyři platy. S vedením o tom budeme ještě jednat," uvedl Kazelle.

Vedení Zetoru uvedlo, že nikdo z odcházejících zaměstnanců nebude ukrácen na svých právech. „Samozřejmě nabídneme všem příslušným osobám adekvátní a zákonem stanovené podmínky odstupného, na které zaměstnanci mají nárok. A pomůžeme jim alespoň částečně řešit tuto životní situaci poradenstvím ve věci práv a povinností, které se vážou k právnímu postavení nezaměstnaného," uvedl výkonný ředitel Marian Lipovský.

Podle zákona ale zaměstnavatel není povinen k odstupnému ve výši tří platů přidat i kompenzaci za dva měsíce výpovědní lhůty v případě, že zaměstnanec odchází po dohodě ještě před jejím uplynutím.

Firma v týdnu přes Vánoci odborářům oznámila, že do konce března propustí z ekonomických důvodů 260 lidí, tedy téměř 40 procent zaměstnanců. Odejít má 131 úředníků, 64 výrobních dělníků, 53 režijních dělníků a 12 manažerů. Oficiální výpovědi se začnou rozdávat v lednu, část zaměstnanců se ale o svém propuštění dozvěděla už před svátky.

„Připravujeme kvalifikovanou spolupráci s Úřadem práce, který by mohl potenciálním zaměstnavatelům v Brně a okolí poskytnout přehled profesí, kterých se propouštění v Zetoru týká. Věříme, že pro tyto zaměstnance nebude problém najít práci, protože víme, že firmy v okolí Zetoru intenzivně hledají nové lidi," dodal Lipovský.

Společnosti podle výročních zpráv několik let klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, loni to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

Foto repro youtube | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Schváleno! Na Kaménkách vyroste téměř dva tisíce nových bytů. Město...

středa, 9. ledna 2019, 17:40

Nezastavěné území „Na Kaménkách“ se podle nově schváleného plánu města Brna do deseti let změní v nový domov tisíců...

FOTO: Na brněnském dolním nádraží vznikne nová čekárna, chytré...

středa, 9. ledna 2019, 13:47

Více než rok trvající výluka hlavního nádraží v Brně zavede denně tisíce cestujících na dolní nádraží. Brno se proto...

Česko produkuje dvakrát více oxidu uhličitého na obyvatele než zbytek...

středa, 9. ledna 2019, 10:01

Češi úspěšně vypouštějí do ovzduší tolik oxidu uhličitého na osobu, že nám nestíhají ani některé země patřící mezi...

Partička jela taxíkem na Mendlák, místo zaplacení se dala na útěk....

středa, 9. ledna 2019, 08:00

Nečekané procvičení fyzičky čekalo o pondělní noci brněnského taxikáře. Svezl partu lidí autem, po příjezd na Mendlovo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.