Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O výpovědích v Zetoru bude jasno do 15. ledna. Zaměstnancům firma už zkracuje odstupné

 
čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:05

Všech 260 zaměstnanců brněnského Zetoru, kteří by měli z firmy do konce března odejít, by o své výpovědi měli vědět do 15. ledna. Do 19. ledna by měli mít v ruce písemnou výpověď. Zaměstnancům, kteří budou ochotni přistoupit na dohodu a skončit v podniku už na konci ledna, ale firma vyplatí pouze čtyři platy namísto původních pěti slibovaných. Potvrdil to vedoucí odborů v podniku Alois Kazelle.

„Původní domluva s vedením byla taková, že lidé, kteří mají nárok na tři měsíční platy odstupného a dvouměsíční výpovědní lhůtu, dostanou těchto pět platů i v případě, že odejdou na dohodu ke konci ledna. Teď jsem ale dostal informaci, že tito lidé dostanou pouze čtyři platy. S vedením o tom budeme ještě jednat," uvedl Kazelle.

Vedení Zetoru uvedlo, že nikdo z odcházejících zaměstnanců nebude ukrácen na svých právech. „Samozřejmě nabídneme všem příslušným osobám adekvátní a zákonem stanovené podmínky odstupného, na které zaměstnanci mají nárok. A pomůžeme jim alespoň částečně řešit tuto životní situaci poradenstvím ve věci práv a povinností, které se vážou k právnímu postavení nezaměstnaného," uvedl výkonný ředitel Marian Lipovský.

Podle zákona ale zaměstnavatel není povinen k odstupnému ve výši tří platů přidat i kompenzaci za dva měsíce výpovědní lhůty v případě, že zaměstnanec odchází po dohodě ještě před jejím uplynutím.

Firma v týdnu přes Vánoci odborářům oznámila, že do konce března propustí z ekonomických důvodů 260 lidí, tedy téměř 40 procent zaměstnanců. Odejít má 131 úředníků, 64 výrobních dělníků, 53 režijních dělníků a 12 manažerů. Oficiální výpovědi se začnou rozdávat v lednu, část zaměstnanců se ale o svém propuštění dozvěděla už před svátky.

„Připravujeme kvalifikovanou spolupráci s Úřadem práce, který by mohl potenciálním zaměstnavatelům v Brně a okolí poskytnout přehled profesí, kterých se propouštění v Zetoru týká. Věříme, že pro tyto zaměstnance nebude problém najít práci, protože víme, že firmy v okolí Zetoru intenzivně hledají nové lidi," dodal Lipovský.

Společnosti podle výročních zpráv několik let klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, loni to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

Foto repro youtube | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Schváleno! Na Kaménkách vyroste téměř dva tisíce nových bytů. Město...

středa, 9. ledna 2019, 17:40

Nezastavěné území „Na Kaménkách“ se podle nově schváleného plánu města Brna do deseti let změní v nový domov tisíců...

Brňané už nemusí platit za parkování u Bobycentra ani u hokejové...

středa, 9. ledna 2019, 16:42

Lidé dojíždějící autem do sportovního areálu za Lužánkami nebo k Bobycentru už se nemusí obávat vysokých poplatků za...

Žádný pedofil v Tišnově do auta malé chlapečky nelákal, děti si to...

středa, 9. ledna 2019, 16:15

Žádný podezřelý muž v autě chlapečky u tišnovské základní školy na Náměstí 28. října nelákal. K takovému výsledku vedlo...

FOTO: Na brněnském dolním nádraží vznikne nová čekárna, chytré...

středa, 9. ledna 2019, 13:47

Více než rok trvající výluka hlavního nádraží v Brně zavede denně tisíce cestujících na dolní nádraží. Brno se proto...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”