Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Schváleno! Na Kaménkách vyroste téměř dva tisíce nových bytů. Město utratí přes 2,4 miliardy

 
středa, 9. ledna 2019, 17:40

Nezastavěné území „Na Kaménkách“ se podle nově schváleného plánu města Brna do deseti let změní v nový domov tisíců lidí. Brněnští radní dnes schválili záměr bytové výstavby, díky níž v této lokalitě vznikne cca 1900 bytů. Zhruba 800 z nich bude městských. Hotovo by mělo být do roku 2028.

Lokalita Na Kaménkách se nachází v nezastavěném území městské části Brno-Černovice. Již v roce 2002 byla zařazena mezi jednu z pěti základních rozvojových lokalit, které představují rozhodující kapacity pro bytovou výstavbu v Brně.

Město postaví byty (nejen) pro mladé a seniory

„Je potřeba, aby v Brně vznikaly nové byty a zvyšovala se tak dostupnost bydlení, protože poptávka po bytech tu vysoce převyšuje nabídku. Tím, že téměř polovina zamýšlených bytů zůstane ve vlastnictví města, se zajistí bydlení zejména pro mladé rodiny nebo seniory. Náklady se odhadují na 2,4 miliardy a samotná výstavba je v plánu mezi lety 2022 a 2028,“ popsal náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Oliver Pospíšil.

Nyní se zpracovává územní studie, která ve své konečné podobě bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. Podle její současné podoby by z 800 městských bytů mělo 380 sloužit jako družstevních, 60 pro sociální bydlení, 200 pro seniory, 100 bude vybudovaných jako startovací bydlení a 60 jako bezbariérové.

O družstevní byty je v Brně zájem

Brno vyhlásilo sběr žádostí o družstevní bydlení v říjnu loňského roku. O bydlení byl od počáku velký zájem, přihlásilo se přes 700 lidí. Ti však musí splnit několik podmínek: české občanství nebo občanství členského státu Evropské unie a věk od 18 do 36 let. Měsíční příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny. 

Město se zájemci poté založí družstvo, které si vezme hypotéku a za ni se postaví domy na pozemcích města. Zájemci musí složit zálohu předem podle velikosti bytu od 400 tisíc do 700 tisíc korun, zbytek doplatí v měsíčních splátkách. Po splacení město z družstva vystoupí a byty připadnou lidem.

Územní studii projektu vytváří ateliér Kuba a Pilař. Tito architekti zvítězili v urbanistické jednofázové užší projektové soutěži o návrh lokality. Soutěž byla vyhlášena v únoru 2017.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Kuba&Pilař architekti | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Brňané už nemusí platit za parkování u Bobycentra ani u hokejové...

středa, 9. ledna 2019, 16:42

Lidé dojíždějící autem do sportovního areálu za Lužánkami nebo k Bobycentru už se nemusí obávat vysokých poplatků za...

Žádný pedofil v Tišnově do auta malé chlapečky nelákal, děti si to...

středa, 9. ledna 2019, 16:15

Žádný podezřelý muž v autě chlapečky u tišnovské základní školy na Náměstí 28. října nelákal. K takovému výsledku vedlo...

FOTO: Na brněnském dolním nádraží vznikne nová čekárna, chytré...

středa, 9. ledna 2019, 13:47

Více než rok trvající výluka hlavního nádraží v Brně zavede denně tisíce cestujících na dolní nádraží. Brno se proto...

Česko produkuje dvakrát více oxidu uhličitého na obyvatele než zbytek...

středa, 9. ledna 2019, 10:01

Češi úspěšně vypouštějí do ovzduší tolik oxidu uhličitého na osobu, že nám nestíhají ani některé země patřící mezi...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”