Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chlapci z gymnázia v Blansku si v rámci projektu na den oblékli sukně. Zvrácená neomarxistická ideologie, reagoval Okamura

 
pátek, 4. ledna 2019, 16:36

Málokdy se stane, že by školní projekt z gymnázia v okresním městě vyvolal veřejné rozhořčení části poslanců. Happening gymnazistů z Blanska, který se navíc odehrál už v polovině minulého roku, však tuto "kontroverzi" vyvolal. Proti nevinné jednodenní akci studentů se ostře ohradili Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD. Poslancům vadí, že si mladí chlapci na jeden den dobrovolně oblékli sukně. Považují to za podsouvání zvrácené marxistické ideologie.

Ukaž, že máš smysl pro humor a předsudky ti nejsou cizí

Na blanenském gymnáziu si studenti v červnu minulého roku v rámci výuky sociologie uspořádali happening s názvem Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo nosit sukni. Chtěli tak netradičně pojmout téma rovnosti a nerovnosti, předsudků a genderu.

Hlavní motto akce znělo: „Ukaž, že máš smysl pro humor a předsudky jsou ti jsou cizí ...“. Někteří chlapci si proto oblékli sukně a některé dívky zase pánské obleky či vojenské uniformy.

Happening měl u studentů úspěch, nedlouho nato začaly prázdniny a nic nenasvědčovalo, že by se ke školnímu projektu měla někdy v budoucnu upírat zvláštní pozornost. Až do ledna nového roku.

Rozhořčení v kruzích SPD

Jednu z fotek z červnové akce použil 2. ledna místopředseda SPD Radim Fiala a bez uvedení kontextu ji publikoval na své facebookové stránce, připojil k ní navíc scénář o tom, jak blanenské gymnázium propaguje zvrácenou genderovou teorii, protože chlapci chodí v sukních. Krátce poté se k Fialovi přidal i předseda SPD Tomio Okamura.

Ve Švédsku umírají lidi v plamenech, protože jsou mezi hasiči a záchranáři i ženy, prohlásil Fiala

Fiala se však nepozastavil pouze nad nošením sukní. Podle něj "zvrácené genderová teorie" tvrdí, že muži mají kojit a rodit děti a ženy zase dělat hasiče a záchranáře v extrémních podmínkách. „Přitom je například jasné, že muž má větší sílu, čili z ohně může vytáhnout osoby s větší hmotností. Byla by to legrace, kdyby kvůli tomu v "pokrokových zemích", jako je Švédsko, neumírali lidé v plamenech...," uvedl na Facebooku Fiala.

Totalitní režimy znásilňují děti, chráníme je před neomarxistickým nátlakem

Podle Fialy a Okamury je gender, který vnímá pohlaví především jako sociální konstrukt, tedy soubor společenských a kulturních pravidel a očekávání, zvrácenou ideologií pramenící v neomarxismu. Mluví dokonce i o znásilňování dětí. 

„Všechny totalitní režimy se pokoušely znásilňovat děti. My v SPD uděláme vše pro to, aby se mohly děti vyvíjet bez takovéhoto ideologického neomarxistického nátlaku," zakončili svoji totožnou rozpravu lídři SPD.

Studenti se brání útokům o vymývání mozků

Pod statusy se objevily stovky komentářů. Mezi nimi i příspěvky samotných studentů gymnázia, podle kterých je nikdo do ničeho nenutil a naopak se ohrazují proti zneužití jejich projektu k šíření lží. „Když jsem si tento příspěvek o naší škole přečetla, tak mi z toho bylo špatně. Posuzovat inteligenci nebo povahu osob podle jedné fotky a lživého komentáře k ní je ubohost," napsala studentka gymnázia Ani Petrášková.

Velká část komentujících však útočila na školu, vedení i studenty samotné. Komentující používali výrazy o vymývání mozků a mezi příspěvky nechybí ani zmínky o údajném Sorosově vlivu.

Odmítám vulgaritu příspěvků a katastrofické scénáře poslanců, prohlásil ředitel

Proti prohlášení poslanců SPD se rázně ohradil ředitel blanenského gymnázia Radek Petřík. „Jako ředitel školy s tvrzením poslanců nesouhlasím. Takové akce podporuji, protože si myslím, že ve svém výsledku díky respektu, diskusi a kritickému myšlení podporují např. model fungující  tradiční rodiny daleko víc, než různé zákazy a příkazy, nadávky, netolerance a katastrofické scénáře, které se objevily na Facebookovém profilu pana poslance," prohlásil Petřík.

Ředitel školy byl šokován mírou agresivity a vulgarity diskuse, která se rozpoutala. „Jsou v ní slovně napadáni naši studenti a je nám vyhrožováno dokonce fyzickou likvidací. Jako ředitel jsem povinen se proti tomu důrazně ohradit a využít všech relevantních právních kroků ke zjednání nápravy," dodal.

Díky odvaze, slušnosti a schopnosti argumentovat se můžeme cítit jako vítězové, vzkázal ředitel

 „Pan poslanec je (studenty gymnázia - pozn. red.) samozřejmě označil za sluníčkáře, demagogy, lepšolidi a snad už opomněl použít pouze výrok pana Ovčáčka o nacistické lůze, prohlásil Petřík. „Díky odvaze, slušnosti, věcnosti a schopnosti logicky argumentovat dokázali naši studenti, absolventi a další čelit šíření strachu a nenávisti. Já jim za to moc a moc děkuji." vzkázal ředitel školy. „Milí studenti a absolventi, jsem na Vás pyšný a hrdý a mám radost z našeho gymnázia!," uzavřel.

Podpora z Úřadu vlády

Podporu škole po řadě útočných a vulgárních vzkazů, kterým studenti a vedení na sociálních sítích čelili, vyjádřil i Úřad vlády. „Rád bych zejména dotčeným studentům a studentkám vyjádřil podporu za realizaci této iniciativy a odvahu vést diskusi o genderové rovnosti a stereotypech," napsal do Blanska ředitel vládního odboru rovnosti žen a mužů Radan Šafařík.

„Věřím, že tato iniciativa není projevem "perverzní genderové teorie", ale snahou o prohloubení vzájemného porozumění a podporu rovnosti žen a mužů. Neboť i žena se jistě může seberealizovat v armádě či hasičském sboru a muž v péči o děti či domácnost," uzavřel Šafařík.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Gymnázium Blansko
 


 

Kam dál?

Brno postaví za desítky milionů bytové domy s byty pro mladé rodiny

pátek, 4. ledna 2019, 12:09

Brno za 48 milionů korun postaví dva bytové domy ve Valchařské ulici. Bude v nich 15 bytů, řekl novinářům náměstek...

Brněnská zoo trhala v roce 2018 návštěvnické rekordy. Lidé se nejvíce...

pátek, 4. ledna 2019, 11:18

Brněnská zoo zažila v roce 2018 rekordní rok. Na Mniší horu se dorazilo podívat přes 330 tisíc lidí. Je to nejvíce od...

Velké obchodní řetězce v Česku ruší prodej igelitových tašek. Začnou...

pátek, 4. ledna 2019, 10:52

Z velkých obchodních řetězců postupně mizí plastové tašky. S koncem roku některé z obchodů nahradily plastové tašky...

Přechod přes Koliště je pro chodce opět otevřený. Podle města by se...

čtvrtek, 3. ledna 2019, 18:38

Přechod přes ulici Koliště v místech křižovatky s Bratislavskou už mohou znovu využívat pěší. Dopravní značení...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.