Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Muchovy epopeje v Brně skončila. Veledílo se stěhuje zpátky do Prahy

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 13:50

Výstava části veledíla Alfonse Muchy v Brně skončila. Na expozici s názvem Alfons Mucha: Dva světy se přišlo od května do konce uplynulého roku podívat přes 75 tisíc lidí. Dílo nyní poputuje z brněnského výstaviště zpátky do depozitáře Galerie hlavního města Prahy.

Výstava byla v Brně k vidění od května do konce roku 2018. Zvláště v posledních dnech roku byl nápor návštěvníků obrovský. Organizátoři se proto rozhodli zvýšit denní kapacitu návštěvníku, přesto bylo pořád vyprodáno.

Výstava zaujala turisty z celého světa. Podle mluvčího veletrhů Jiřího Smetany si Muchu nenechali ujít především návštěvníci z Japonska či Jižní Koreje, kde je Mucha velmi oblíbený.

Kdy a kde bude další možnost spatřit Epopej, zatím není jasné. Muchovo dílo bylo dříve trvale vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. V roce 2011 ho však převezli do Prahy. O vlastnictví části sbírky pláten se s Prahou dlouhodobě soudí vnuk slavného malíře John Mucha. Ten se již v minulosti nechal několikrát slyšet, že spory o vlastnictví ukončí ve chvíli, kdy nechá Praha pro veledílo postavit adekvátní výstavní budovu.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek v Moravském Krumlově se dočká rekonstrukce za 120 milionů, vznikne zde Muchovo centrum 

V červnu letošníhi roku pak pražští radní schválili záměr umístit cyklus 20 pláten do nově postavené přístavby Lapidária Národního muzea na pražském Výstavišti. Ve hře je však i částečně návrat do Moravského Krumlova, které v minulém roce dosáhlo na dotaci a opraví za 120 milionů zdejší zámek, kde býval Mucha původně vystaven. Součástí rekonstrukce má být i vytvoření Muchova centra.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
 


 

Kam dál?

Poplatek za odpad zůstává ve Vyškově stejný. Nově se ale nemusí...

čtvrtek, 3. ledna 2019, 12:40

Přesně 580 korun za svoz komunálního odpadu na osobu zůstává pro Vyškovany i pro rok 2019. Hlouběji do peněženek tak...

Prvním brněnským miminkem je holčička Terezka

čtvrtek, 3. ledna 2019, 11:57

Terezka. Tak se jmenuje první miminko, které se letos narodilo v Brně. Holčička přišla na svět na Nový rok ve 3 hodiny...

Velké obchody musí dál odevzdávat neprodané potraviny chudým,...

středa, 2. ledna 2019, 16:04

Velké řetězce musí nadále bezplatně poskytovat část neprodejného zboží potravinovým bankám. Senátoři neuspěli u...

Fotka basketbalového hřiště s kačírkem byl povedený vtípek, ve...

středa, 2. ledna 2019, 15:39

Na sklonku roku se na sociálních sítích objevila fotografie basketbalového hřiště z brněnských Medlánek. Plochu pod...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.