Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: V hodonínské zoo se narodil páreček malých afrických lvíčat

 
středa, 2. ledna 2019, 15:16

Na sklonku roku 2018 se v hodonínské zoologické zahradě narodila dvě mláďata lvů jihoafrických. V brzkých ranních hodinách dne 13. prosince přišly na svět dvě samičky. První z nich se narodila po půlnoci, druhá v půl čtvrté ráno. Mláďata jsou zdravá a mají se čile k světu.

„Mláďata jsou nyní v ubikaci společně s matkou a mají se čile k světu. Samec byl od samice oddělen již několik dní před termínem porodu, čímž měla samice zajištěn klid při porodu,“ vysvětluje zooložka Zdenka Vavrysová a dodává, že z podobného důvodu byla hala šelmince, kde se mláďata nachází, úplně uzavřena i v následujících dnech po porodu.

Poklidná silvestrovská noc

Také obávanou silvestrovskou noc, která představuje stres pro většinu zvířat, zvládla matka v poklidu. Nyní je již pavilon zpřístupněn veřejnosti, sklo ubikace ale i nadále zůstává zatřeno barvou, aby zvířata nebyla rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Nátěr bude odstraněn za několik týdnů. „V nejbližších dnech máme v plánu připojit k samici s mláďaty také samce. Dále mláďata čeká odčervení, očkování a čipování,“ upřesňuje Vavrysová.

Lvi jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Safari Parku Borysew přicestovala o několik dnů starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což proběhlo bez komplikací.

Předchozí porody skončily nešťastně

Samice již v minulosti dvakrát zabřezla, mláďata se v obou případech narodila mrtvá. Nyní se tedy jedná o první mláďata tohoto druhu v Zoo Hodonín.

Historie chovu lvů v Zoo Hodonín je dlouhá téměř jako její existence. Na začátku zde byli chováni lvi pustinní, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se zde vystřídalo několik a jedna lvice berberská zde zůstává na dožití v tzv. starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických, vzácné smetanově bílé barvy. Tu způsobuje tzv. leucizmus, což je porucha pigmentace, jež způsobuje světlou barvu kůže i srsti.

Rekordní návštěvnost v roce 2018

V roce 2018 zaznamenal hodonínská zoo rekordní návštěvnost. V roce 2017 bránu zoo překročilo 172 140 osob, což je o 5776 více, než v roce předchozím. Mezi lákadla hodonínské zoo patří kromě lvů jihoafrických a tygrů ussurijských také jaguáři.

K dalším zajímavostem patří i tři druhy tamarínů (pinčí, žlutoruký, vousatý) a skupinka šimpanzů a kočkodanů zelených. Z ptačích druhů stojí za zmínku plameňáci růžoví a kolekce sov či sojkovců. V pavilonu akvárií si návštěvníci mohou prohlédnout žraloka černoploutvého ve společnosti mnoha dalších mořských živočichů. Dále jsou v zoo k vidění antilopy, zebry, klokani či velbloudi.

„V roce 2019 plánujeme otevření rekonstruovaného pavilonu ptáků a zrekonstruované expozice suchozemských želv a surikat," uzavřela mluvčí zoo Marie Blahová.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Zoo Hodonín | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Soud v Brně zamítl žaloby aktivistů z hnutí Slušní lidé na rezidentní...

středa, 2. ledna 2019, 15:00

Krajský soud v Brně zamítl respektive odmítl zbylé dvě žaloby radikálního hnutí Slušní lidé proti systému rezidentního...

Stavba velkého městského okruhu letos v Brně by měla letos výrazně...

středa, 2. ledna 2019, 14:48

Po letech příprav mají letos začít další stavební práce na velkém městském okruhu v Brně. Od konce roku stavbaři...

FOTO: Žena našla na procházce pod hradem Veveří nevybuchlý sovětský...

středa, 2. ledna 2019, 12:14

Od konce druhé světové války uběhlo už víc jak 70 let, přesto lze v přírodě ještě najít její stopy. Dobře se o tom...

Nejlepší historky z restaurací za uplynulý rok aneb Mileniálové útočí...

středa, 2. ledna 2019, 11:57

Číšníci a kuchaři už jsou od svých hostů zvyklí na ledajaký podivný požadavek nebo chování. To ale neznamená, že je čas...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.