Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V brněnské zoo se narodilo vzácné kotě jaguarundi. Chovatelé ani nevěděli, že je samice březí

 
sobota, 22. prosince 2018, 12:08

Brněnskou zoologickou zahradu čekalo tento týden jedno velmi milé překvapení. V soukromí porodní boudy se v neděli 18. listopadu narodilo kotě jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi). A samice Fiona si ho střeží tak žárlivě, že chovatelé zatím netuší nic víc, než že je na světě.

V Zoo Brno chovají jaguarundi od roku 2009. První úspěšný odchov se podařil o šest let později. V listopadu 2015 se samici Fioně a jejímu tehdejšímu partnerovi Foxovi narodila dvojčata. Po radosti ze zdravých koťat nicméně následovalo čekání na potomky a výměna chovného kocoura. Fox odešel do zaslouženého důchodu a vedle Fiony ho nahradil mladší Chaco.

Mláďata jsou vzácná

Podobnou zkušenost jako brněnská zoo mají s tímto druhem i další chovatelé. Zvířata spolu žijí harmonicky, ale mláďata se rodí spíš vzácně a často se opakuje situace, kdy se pár rozmnoží pouze jednou. Možnou příčinou komplikací je značná příbuznost jedinců v evropských zoologických zahradách, zakladatelů chovu totiž bylo málo a novou krev je obtížné získat.

Velké stěhování kvůli zvýšení reprodukce

V Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) chovají jaguarundi čtyři instituce – Brno, Děčín, Ostrava a Praha, a od roku 2015 se v žádné z nich koťata nenarodila. Zoologové ze všech institucí se proto dohodli, že s podporou vedoucího Komise UCSZOO pro malé kočky provedou výměnu chovných samců a budou doufat v oživení stagnující reprodukce. Velké stěhování se uskutečnilo v polovině října, kdy se pražský kocour přesunul do Ostravy, ostravský do Brna a brněnský Chaco zamířil za nevěstou do Prahy.

Chovatelé si březosti ani nevšimli

Narození kotěte v brněnské zoo o pouhý měsíc později bylo proto pro chovatele obzvlášť velkým překvapením, protože březost trvá u jaguarundi asi 2,5 měsíce. Na samicích jaguarundi je navíc březost velmi špatně pozorovatelná a k významné změně chování dochází u Fiony až těsně před porodem.

Míra vzájemné spolupráce mezi zahradami v Česku je ve světě vzácnost

„Možnost spolupráce, kterou českým a slovenským zoologickým zahradám poskytuje dobře fungující regionální unie, je v rámci Evropy velká vzácnost, kterou nám kolegové z jiných zemí často závidí. Narození kotěte v Brně považujeme za dobré znamení a doufáme, že se jeho tatínek Chaco předvede i v Praze, a další malí jaguarundi budou následovat,“ okomentovala výměnu samců kurátorka Dorota Gremlicová.

„Vzhledem k tomu, že se Fiona pečlivě věnuje mateřským povinnostem, původně ostravský kocour, který se u nás námluv nejspíš nedočká, se pravděpodobně brzy vydá na další cestu, aby se do oživování chovu jaguarundi mohla zapojit také děčínská zoo,“ doplnila Gremlicová.

"Ukecané" kočky

„Jaguarundi jsou, na kočky, neobvykle upovídaní. Komunikují spolu širokou škálou zvuků od předení a prskání až po téměř ptačí hvízdání a švitoření. Jsou aktivní přes den a loví obratlovce do velikosti vačice nebo pásovce, nepohrdnou ani ještěry a hady
a příležitostně rybaří,“
uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Jihoameričtí jaguarundi jsou nejblíž spříznění s pumami a gepardy a od ostatních malých koček se svým vzhledem nápadně odlišují. Jejich srst je jednolitě vybarvená, odstíny přechází od žlutavé přes rezavou až po temně hnědo černou, zcela chybí jinak charakteristické skvrny nebo pruhování, neobjevují se dokonce ani jako přechodné zbarvení u koťat. Další fyzickou zvláštností jaguarundi jsou drápy zadních nohou, které nejsou plně zatažitelné.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Zoo Brno | Zdroj Zoo Brno
 


 

Kam dál?

V sobotu v poledne se rozezní sirény. Uctí památku třinácti horníků,...

pátek, 21. prosince 2018, 16:59

Celá republika v sobotu v poledne uctí památku třinácti horníků, kteří zahynuli ve čtvrtek 20. prosince 2018 při...

Ve věku 84 let zemřela herečka Jana Štěpánková

pátek, 21. prosince 2018, 15:25

V úterý zemřela po těžké nemoci ve věku 84 let herečka Jana Štěpánková. Rodina a blízcí přátelé se s ní naposledy...

Úspěšná počítačová hra Chuchel mění kvůli obavě z nařčení z rasismu...

pátek, 21. prosince 2018, 13:37

Hlavní postavička celosvětově oblíbené počítačové hry Chuchel musí změnit barvu. Tvůrci z brněnského studia Amanita...

Opilý prodejce kaprů zboural autem svůj vlastní stánek

pátek, 21. prosince 2018, 13:05

Velmi kuriózní nehodu řešili ve čtvrtek po půlnoci vyškovští policisté. Místní prodejce kaprů při odjezdu autem od...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.