Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na dvou místech v Brně byl letos výrazně překročen limit polétavého prachu

 
středa, 19. prosince 2018, 14:57

Na dvou měřicích stanicích v Brně byl letos překročen zákonný limit pro polétavý prach stanovený na 35 dní v roce. Jedná se o Zvonařku s 55 dny a Úvoz se 46 dny, tedy stanice s velmi hustou automobilovou dopravou. V ulici Svatoplukova to zatím bylo rovných 35 dnů v roce, uvedli dnes zástupci iniciativy Dejchej Brno.

Polétavý prach poškozuje zdraví člověka

Polétavý prach obsahuje mikročástice sloučenin síry a dusíku, amonných solí, uhlíku, některých kovů, případně těkavých organických látek a polyaromatických uhlovodíků. Dlouhodobé vystavení vysokým koncentracím polétavého prachu podle odborníků poškozuje dýchací a srdečně-cévní ústrojí a zkracuje délku života. Přispívá ke vzniku astmatu a plicních chorob, včetně rakoviny plic, zvyšuje také počet onemocnění vysokým krevním tlakem a úmrtnosti na srdeční infarkty nebo mozkové mrtvice.

Každý rok skončí v nemocnici stovky lidí z Brna s nemoci dýchacího systému

„Nedávno provedení hodnocení zdravotních rizik ukazuje, že více než 600 obyvatel Brna může být každý rok hospitalizováno pro vážná onemocnění srdce a cév, neboť jsou nuceni dýchat vzduch příliš znečištěný prachem. Kromě toho mají prachové částice v ovzduší na svědomí více než 160 nemocničních příjmů pro vážné nemoci dýchacího systému a téměř stovku předčasných úmrtí," uvedl expert v oblasti zdravotních rizik z Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta.

Prachové částice výrazně škodí i dětem

Prachovým částicím v ovzduší lze podle něj také přičíst to, že více než 100 dětí ročně onemocní v Brně chronickou bronchitidou i zhruba 50 procent astmatických záchvatů u dětí. „Brno bohužel dlouhodobě neplní ani platné limity ani stávající hodnoty doporučované odborníky pro ochranu lidského zdraví," uvedl Šuta.

Kvóta 35 dní, kdy smí být překročen denní limit pro polétavý prach, vychází z evropské legislativy a české legislativa jej převzala do zákona o ovzduší. V roce 2017 síť měřících stanic v Brně zaznamenala přeslimitních dnů na stanici Zvonařka 40 a na Svatoplukově 36. U Dětské nemocnice jich bylo 35.

Napsal(a) ČTK | Foto Michal Šindelář
 


 

Kam dál?

Rapid Re-Housing ušetřil milion a půl z veřejných prostředků. Město...

středa, 19. prosince 2018, 11:12

Více než jeden a půl milionu korun ušetřených z veřejného rozpočtu. Takový je výsledek ročního výzkumu projektu Rapid...

V Brně se konala pieta za oběti násilí v sexbyznysu

středa, 19. prosince 2018, 09:59

Pondělní večer patřil na náměstí 28. října v Brně pietě za oběti násilí v sexbyznysu. Akci uspořádala organizace Rozkoš...

Chystáte se nakupovat vánoční dárky? Každý nákup ve Vaňkovce nad 500...

úterý, 18. prosince 2018, 15:55

Galerie Vaňkovka Brno si pro své návštěvníky připravila bohatý předvánoční program. Hlavní letošní novinkou je soutěž o...

Dražba unikátního zvonu vynesla brněnskému hospicu přes 50 tisíc korun

úterý, 18. prosince 2018, 13:35

Více než 50.000 korun vynesla v Brně dražba unikátního zvonu s podpisy všech prezidentů od založení Československa. V...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.