Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní peklo pro obyvatele Černé hory skončilo. Po roce a půl se otevřel nový most

 
pátek, 7. prosince 2018, 13:05

Silničáři dnes otevřeli nový, 85 metrů dlouhý most na silnici I/43 u Černé Hory, původní již nešel opravit. Z městyse tak po roce a půl zmizí tisíce aut včetně kamionů, které jezdily kvůli bezpečnosti a hlučnosti jen třicetikilometrovou rychlostí. To, že je starý most v havarijním stavu, se zjistilo loni v létě, nový se stavěl od letošního jara a stál včetně demolice starého 64 milionů korun.

Obyvatelům městyse měla letos ulevit alespoň objížďka pro kamiony, silničáři ji navrhovali od Svitav na Olomouc a zpět k Brnu, ministerstvo dopravy ji však nepovolilo. Proto Brněnskou a Svitavskou ulicí jezdila veškerá tranzitní dopravy podél starých domků.

„Jsem rád, že jsme dodrželi slovo a stihli stavbu nového mostu během jediné stavební sezony a lidem od aut ulevili. Technická životnost mostu je 100 let," řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Zatím se po něm bude jezdit rychlostí 70 kilometrů za hodinu, od jara by se měla rychlost zvýšit na standardních 90 kilometrů za hodinu.

Černohorský most se ukázal jako jeden z mnoha problematických v celé silniční síti v Česku. Původně se předpokládalo, že konstrukce na tom není tak špatně a půjde opravit. Když se však s opravou loni v létě začalo, zjistilo se, že nezbývá než jej strhnout a stavět nový.

Na podzim a v zimě bylo možné po něm jezdit alespoň v jednom směru, když jej silničáři podepřeli. Stejný případ je i most na silnici I/52 přes Novomlýnské nádrže. Jde o konstrukce ze 70. let minulého století a silničáři mluví především o tom, že se při stavbě nedodržely správné postupy.

Přes Černou Horu projelo denně v průměru kolem 15.000 aut, stejné problémy mají trvale obce směrem na jih, jako Lipůvka, Milonice či Lažany. Těmto obcím pomůže patrně až stavba nové čtyřpruhové silnice, která je však v nedohlednu.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Vácha/Twitter
 


 

Kam dál?

V obchodech po celém Brně prodávali padělky mobilních telefonů....

čtvrtek, 6. prosince 2018, 17:24

Stovky až tisíce padělků mobilních telefonů a příslušenství zabavili pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) ve středu...

Likvidaci tržnice Pohořelec v Brně i po dvou letech řeší soudy

čtvrtek, 6. prosince 2018, 13:35

Dva roky po likvidaci tržnice na Pohořelci v centru Brna se událostí stále zabývá justice. Ústavní soud odmítl stížnost...

Státní inspekce odhalila květák s vysokým obsahem pesticidů, pocházel...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 13:22

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole květák s vysokým podílem pesticidů....

Pacienti ocení. Fakultní nemocnice v Brně vyměnila 1423 starých lůžek...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 12:03

Fakultní nemocnice Brno dokončila výměnu 1423 lůžek z 80. let ve všech třech svých areálech za nová. S novými lůžky se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V celém Německu se ráno zastavila dálková železniční doprava

V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který by měl mít dopady i na spojení s Českem, rozhodla firma Deutsche Bahn (DB) kvůli stávce železničářů za vyšší platy. Rozsáhlá omezení jsou i v regionech, například po celém Bavorsku nebo v příměstské dopravě v Berlíně.

VIDEO: Miloš Zeman jako Albus Bumbal. Brněnští kouzelníci Orsava a Lovecká vytvořili další geniální video

Příběh Harryho Pottera zná celý svět. Věděli jste však, že mladý Harry zápasil o Kámen mudrců také v Česku? Jeho soupeřem nebyl nikdo jiný než Albus Bumbal, v českém podání s prezidentem Zemanem. Oblíbený brněnský filmař Michal Orsava spojil síly s talentovanou tvůrkyní Michaelou Loveckou a výsledkem je vtipem nadupané dílo, které má potenciál stát se dalším celorepublikovým virálem.

Čeští hokejisté si zahráli proti Tatarstánu, do zápasu nastoupil i prezident

Česká veteránská reprezentace se koncem prvního adventního týdne vypravila do Kazaně, více než milionové metropole Tatarstánu a jednoho z největších měst v evropské části Ruska. Tam odehrála přátelský zápas proti domácímu výběru, který byl sportovní kulisou k rusko – českému ekonomickému fóru.