Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plavecký stadion za Lužánkami slaví 40 let. V neděli bude plavání pro veřejnost zdarma

 
úterý, 4. prosince 2018, 11:13

Mluvilo se o ní skoro dvacet let, stavba se protahovala, ale v roce 1978 se Brno dočkalo. Přesně před čtyřiceti lety totiž došlo ke slavnostními otevření kryté plavecké haly za Lužánkami. A na oslavu výročí připravil současný provozovatel bazénu, městská společnost STAREZ-SPORT, a. s., bohatý program. Od 10:00 budou na bazénu k dispozici vodní atrakce a od 18:00 je připraveno promítání filmu na velkoplošné obrazovce. Vstup bude navíc zdarma.

Nově se navíc lidé mohou těšit na koupání v nově opraveném relaxačním bazénku. Ten byl původně asymetrického tvaru a nyní má tvar klasického obdélníku. Vana bazénu je nerezová a její součástí jsou lavice s proudovými a masážními tryskami, které jsou ideální k relaxaci po náročném plavání. Na dně bazénku jsou také perličky a vodní gejzír. Teplota vody má příjemných 34°C. Během týdne je bazének využíván plavci z řad veřejnosti a mateřskými školkami.

Historie bazénu

Projektová dokumentace na velkolepou stavbu, která v tehdejším Československu neměla obdobu, vznikla roku 1962. Práce začaly v dubnu 1968 a původně se počítalo s dokončením v roce 1971. Podle Miroslava Šandy, předsedy komise výstavby a technického dozoru investora oblastní Správy tělovýchovných zařízení za to mohl nízký počet pracovníků ze strany generálního dodavatele IPS Praha. „Neobsadil stavbu potřebným počtem pracovníků. Neutěšený stav se začal řešit, až když investor vypsal za neplnění termínu penále,“ vysvětloval v tehdejším tisku Šanda.

Slavnostního otevření se krytá hala za Lužánkami dočkala 9. prosince 1978 a otevřela ji jubilejní desáté plavecká Velká cena Brna, ve které zazářila například reprezentantka Irena Fleissnerová, pozdější pátá žena prsařské dvoustovky na olympijských hrách v Moskvě 1980.   

Architekt Janáčkova divadla

Plavecký areál stál 78 milionů korun a rovným dílem se o sumu podělily Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy a Národní výbor města Brna. Projekt navrhl stejný architekt, který se podílel také na tvorbě návrhu Janáčkova divadla, a to Otakar Opletal. Od roku 1958 pracoval jako vedoucí architekt ateliéru Krajského projektového ústavu, kde spolupracoval například s Ivanem Rullerem. Opletal byl také spoluautorem budovy První moravské spořitelny v Jánské ulici nebo Ústředního hřbitova města Brna. Unikátní ocelovou konstrukci střechy za Lužánkami pak navrhl architekt Ferdinand Lederer. Konstrukce váží 350 tun.

Jedinečné zařízení na čeření vody

Areál za Lužánkami nabízel při svém otevření v prvním podlaží bazén o rozměrech 50x21 metrů rozdělený do osmi drah. Hloubka vody dosahovala od 1,6 do 5 metrů. Nejhlubší samozřejmě pod skokanskou věží, kde se skáče z desetimetrové výšky. Jedinečné na tu dobu bylo také zařízení na čeření vody, aby umožňovalo plavcům lepší viditelnost. Cílové stěny osadili dělníci receptory pro elektrickou časomíru značky Omega, které přenášely údaje na světelnou tabuli o devíti řádcích, což byl také československý unikát. Bazén se pyšnil horním přelivem, který zabraňoval víření hladiny, pod vodou má umělé osvětlení a čtyři filmařská či pozorovací okna.

Nový relaxační bazének

Šatny nabízely 550 skříněk pro muže a 450 pro ženy, na tribuny se vměstnalo 1174 sedících diváků a dalších 200 stojících. V přízemí pak nechyběl menší bazén pro neplavce, ve druhém patře zase nová gymnastická hala s pevně zabudovaným nářadím. Vstupné stálo pět korun.

Od roku 2010 je vlastník areálu město Brno, které už za dva roky opravilo zázemí dámských i panských šaten, které dostaly nové skříňky a jsou od té doby společné s převlékacími kójemi. Oprav se dočkaly také sprchy a toalety nově zcela přístupné i hendikepovaným návštěvníkům. Nový vzhled dostaly v roce 2012 pokladny se systémem turniketů a čipových karet, okna prošla zateplením. Letos v létě zažila hala další kratší rekonstrukci, při které stavbaři budovali vytápění šaten a sprch pro veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ: Plavecký stadion za Lužánkami se na jaře příštího roku rozroste o wellness 

Příští rok čeká návštěvníky nové wellness

Připravuje se také vznik wellness, součástí projektu je finská sauna, parní sauna, biosauna, vířivka i ochlazovací bazének. A pracuje se také na přípravě stavby nového pětadvacetimetrového bazénu, který umožní pořádání velkých mezinárodních závodů.

Napsal(a) MMB | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Nevyhazuj, otoč kelímek. Brněnské kavárny začínají nabízet kafe do...

pondělí, 3. prosince 2018, 19:38

Dopít kafe při cestě do práce a vyhodit kelímek do nejbližšího odpaďáku? Pro mnoho Brňanů každodenní rutina, která však...

Zítra startují na Svoboďáku December Design Days. Představí...

pondělí, 3. prosince 2018, 19:07

Od úterý 4. prosince budou mít návštěvníci vánočních trhů na Svoboďáku možnost prohlédnout si a koupit originální dárky...

Strážníci našli mladíka, který chodil po brněnských ulicích úplně nahý

pondělí, 3. prosince 2018, 16:07

O pomoc s pátráním po mladém muži požádali strážníky v neděli večer státní policisté. Dvaadvacetiletý muž prý odešel z...

Přes noc hořelo v rodinném domě. Záchranáři resuscitovali dítě a...

pondělí, 3. prosince 2018, 09:54

Zhruba o půl jedné v noci vyjížděli hasiči k požáru rodinného domu ve Valchově na Blanensku. Při požáru se zranili 4...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.