Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pivovary na jihu Moravy navařily silné vánoční speciály

 
neděle, 25. listopadu 2018, 18:49

Jihomoravské pivovary mají navařeny desítky druhů speciálních piv. Většina z nich je spojená s adventem a Vánoci a na některých si pochutnají jen opravdoví fajnšmekři.

Pivo zrající v sudech po whiskey a rumu

„V Pivovaru Moravia jsme navařili sváteční speciál, třináctku, která v těchto dnech přichází do prodeje, a je to klasický český ležák. Za Lucky Bastard nabídneme dva speciály, které vychází z jednoho piva - silného tmavého piva porter, které leželo v pivovaru od června," uvedl za Czech Craft Beers Jan Grmela.

V první variantě ležel vánoční dvacetistupňový porter v tanku a také z něj je stáčený. Druhou variantu si vychutnají spíš znalci - pivo totiž zrálo v přírodních dubových sudech po whiskey a karibském rumu. „Chuťově bude hodně zajímavé, takové divočejší," řekl Grmela.

Podobně připravovaný "speciál mezi speciály" letos už podruhé uvařili v Pivovaru Hauskrecht. „Svůj nejsilnější speciál, doppelbock PH 21 Consagrator svěřili naši sládci na tři měsíce do péče stařeného dubu, napuštěného třtinovým rumem Black Barrel® z Panenských ostrovů v Karibiku, aby v klidu a za nepřístupu vzduchu dozrál," uvedl majitel pivovaru Petr Hauskrecht.

Pivovar krom toho uvařil i populární třináctku Black Flek, šestnáctku Petr Bock a kvůli loňskému velkému zájmu právě i speciál 21 Consagrator.

Několik vánočních speciálů připravili také v Pivovaru Mazák v Dolních Bojanovicích. Kromě tradiční vánoční polotmavé třináctky přichází s novinkou. „Je to vánoční IPA 16, svrchně kvašené pivo silně chmelené americkými chmely, je hodně aromatické a výrazné. K tomu jsme letos přidali i Bojanowitz Rauch Bier, pivo z nakuřovaného sladu. Na zimu vaříme i Baltic Porter 18 a všechny speciály budou k dispozici v lahvích i na čepu," uvedl vedoucí výroby Jakub Kondei.

Nakuřované pivo

Nakuřované pivo, konkrétně polotmavou dvanáctku, prodávají už od svatého Martina i ve Slavkovském pivovaru. Do Vánoc připraví ještě obvyklý medový ležák, ale ještě před ním je na řadě jedno místní výročí. "Výročí bitvy u Slavkova připadá na začátek prosince a my k němu každoročně vaříme císařské pivo Biére de l'empereur. Je to svrchně kvašená třináctka s nakuřovaným sladem, kterou prodáváme hlavně v lahvích, při napoleonských akcích ve Slavkově si jej lidé často kupují jako suvenýr," uvedl obchodní ředitel pivovaru Zdeněk Vlček.

Starobrno bez speciálu

Největší pivovar Starobrno, který patří do skupiny Heineken, letos speciální vánoční pivo nechystá.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Muže v Brně zavalila při spánku matrace, zaklíněný za postelí ležel...

neděle, 25. listopadu 2018, 17:28

Velmi nevšední výjezd mají za sebou brněnští strážníci. V pátek odpoledne totiž spěchali na pomoc muži, který se při...

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoct ale...

neděle, 25. listopadu 2018, 10:56

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané...

Ve věku devadesáti let dnes zemřela brněnská olympijská vítězka v...

sobota, 24. listopadu 2018, 17:43

Po kratší nemoci dnes zemřela Věra Růžičková, olympijská vítězka v soutěži družstev ve sportovní gymnastice z Londýna...

Živý vánoční stromeček, co po svátcích neuschne? V Brně nabízí...

sobota, 24. listopadu 2018, 17:29

Lidé si letos mohou koupit v Brně místo klasického vánočního stromku zhruba půl metru vysokou jedli bělokorou zasazenou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.